Pomysłowy kącik dla kota

O ile dla innych zwierząt, można urządzić specjalny, dedykowany kącik – dla kota jeden kąt z pewnością nie wystarczy. Kot ma specyficzne zwyczaje i jest wyjątkowym indywidualistą. Dlatego powinniśmy raczej mówić o urządzeniu pewnej powierzchni specjalnie przystosowanej do potrzeb kota.

transporter dla kotatransporter dla kotatransporter dla kotatransporter dla kota

Niezbędne elementy kociego wyposażenia

Mając kota,  musimy wyposażyć nasz dom w takie sprzęty jak:

- Kuweta (wraz z łopatką, ewentualnie pokrywką i innymi udogodnieniami) oraz odpowiedni piasek czy żwirek, najlepiej antybakteryjny.

- Miski na wodę oraz na pokarmy stałe.

- Legowisko dla kota. Może ono być bardzo różne – od wyłożenia zwykłego kartonu przytulnym, miękkim materiałem – po specjalne łóżka na wzór naszych mebli, np. z drewna, skóry czy tworzywa.

- Drapak do ostrzenia pazurów – dostępne są o najróżniejszych kształtach, układach czy płaszczyznach. Czasem stanowić mogą część zabawki albo ścianki postawionej w pobliżu legowiska. Jednak koty bywają kapryśne, dlatego z czasem same wybiorą obiekt do drapania – niekoniecznie zgodnie z wolą właściciela (aby je zachęcić do używania drapaka pomogą 2 krople waleriany wtarte w szorstki materiał).

- Transporter do bezpiecznego przemieszczania pupila np. do weterynarza.

- Warto nabyć także kocie zabawki. Mogą to być całkiem duże konstrukcje – z mosttami, łukami, podestami, ale przydadzą się także małe, futrzane, imitujące myszy czy ptaki.

kuweta dla kotakuweta dla kotakuweta dla kotakuweta dla kota

Kocie zasady

Nie każdy kot jest w stanie polubić i zaakceptować to, co uwielbiają jego gatunkowi współbracia. Dlatego kupując kocie wyposażenie, musimy liczyć się ze indywidualnymi preferencjami naszego ulubieńca. Czasem musimy zastosować metodę prób i błędów, zanim trafimy na najwłaściwsze rozwiązanie. Koty są stworzeniami bardzo schludnymi, dlatego umieszczenie obok siebie kuwety, legowiska i misek z żywnością z całą pewnością nie spotka się z ich aprobatą. Zadbajmy o to, aby kuweta była dostatecznie oddalona od kocich misek. Kocia kuweta powinna mieć jedno stałe miejsce – najlepiej, aby było ono osłonięte i oddalone od kuchni i miejsca, gdzie przyjmujemy gości lub bawią się dzieci – warto rozważyć umieszczenie jej w łazience czy toalecie.

Przygotowując legowisko dla kota, pamiętajmy, że te czują się znacznie bezpieczniej, jeśli przestrzeń, w której odpoczywają, jest w jakiś sposób ograniczona. Dlatego prawie wszystkie koty tak bardzo lubią zwykłe kartony czy pudła, a nawet wnętrza umywalek i pralki. Wiele z tych elementów możemy stworzyć samodzielnie – mogą to być pudełka wykonane z desek lub też specjalnie dostosowane i ozdobione pudła i kartony.

Higiena ponad wszystko

Nie możemy zapomnieć o zachowaniu niezbędnej czystości w kuwecie, inaczej mogą nas spotykać niemiłe niespodzianki. Kuwetę warto często myć i odkażać – dostępne są specjalne środki, które zniwelują nieprzyjemny zapach. Przestrzeń pod miskami warto odpowiednio zabezpieczyć – można do tego wykorzystać na przykład resztki wykładziny. Warto umieścić kuwetę na powierzchni, która nie chłonie wilgoci i pozwala na łatwe jej sprzątanie. Dobrą lokalizacją jest łazienka lub ubikacja, gdzie podłoga wyłożona jest płytkami ceramicznymi.

Data publikacji: 31.08.2014