Do czego można wykorzystać tekturę piwną?
 

Dla tektury piwnej zastosowanie możemy znaleźć niemal wszędzie. Jej istotną cechą jest to, że łatwo możemy ją zginać i kleić w taki sposób, który nie zawsze jest możliwy przy zastosowaniu innych rodzajów papieru. Dzięki temu możemy jej użyć zarówno do wykonania dekoracji i niewielkich dodatków, jak i niektórych elementów wykończenia wnętrz.

Tektura

Mimo że papier jest coraz częściej wykorzystywanym materiałem do ozdabiania mieszkań i przedmiotów użytkowych, to tektura piwna jest stosowana do tego celu wyjątkowo rzadko. Sytuacja ta powoli się zmienia i zalety tego materiału docenia coraz więcej osób.

Właściwości

Cechą, która wyróżnia tekturę piwną, jest możliwość klejenia jej krawędzi na sztorc przy równoczesnym zachowaniu sztywności łączonych fragmentów. Istotne jest, że jej grubość jest o wiele mniejsza od tradycyjnej tektury. Poza tym daje gwarancję, że połączenie krawędzi będzie trwałe i sklejone przez nas przedmioty nie rozpadną się po krótkim czasie.

Zaletą tektury piwnej jest również to, że możemy ją zginać w bardzo precyzyjny sposób. Ważne jednak, aby przed zmianą jej kształtu naciąć papier wzdłuż przyszłej krawędzi. Możemy to wykonać zwykłym nożem malarskim. Wystarczy, że arkusz natniemy do połowy grubości, aby móc tekturę swobodnie zgiąć. Taki zabieg pozwoli uzyskać estetycznie wyglądające krawędzie, co przy braku nacięcia często kończy się zdeformowaniem papieru, a często także mało precyzyjnym wytyczeniem linii krawędzi.

Nacięcie umożliwia także zgięcie tektury pod kątem prostym w taki sposób, że papier nie odgina się do swojego pierwotnego kształtu. W przypadku zwykłej tektury jest to niemal niemożliwe do osiągnięcia.

Wykończenia z tektury

Materiałem tym możemy posłużyć się do wykonania najróżniejszych przedmiotów. Tektura piwna dobrze sprawdza się m.in. w roli obudowy wystających ze ścian różnych elementów instalacji oraz innych przedmiotów bądź przestrzeni, które chcemy zakryć. Pozwala nam to uniknąć poważniejszych prac budowlanych, a co za tym idzie – większych nakładów finansowych.

Pamiętajmy jednak, że konstrukcje wykonane z tektury nie są trwałe i przeznaczone są do kosmetycznych zabiegów, dlatego powinniśmy używać ich w miejscach, gdzie nikt ich nie będzie ruszał i trącał. W przeciwnym razie zmuszeni będziemy poszukać innych rozwiązań, np. obudowy z płyt gipsowo-kartonowych.

Dekoracje

Szczególny rodzaj papieru, z jakiego produkuje się tekturę, pozwala na wykonanie ozdób zarówno wiszących, jak stojących. Z tektury piwnej możemy poza tym zrobić m.in. lampiony i abażury, a także wykorzystać ją do wykonania przestrzennych napisów na ścianach. Za wykorzystaniem tego materiału przemawia również to, że możemy pomalować go na dowolny kolor lub okleić. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. 

Noz na ostrza Castorama

Dodatki

Strutktura papieru pozwala również na wykonanie niewielkich przedmiotów. Jednym z pomysłów może być zrobienie ramki na zdjęcia lub pudełka na drobiazgi. Z tektury możemy wykonać również podstawki – i to nie tylko pod szklanice z piwem.

Ważne! Przedmioty wykonane z tektury piwnej nie mogą znajdować się w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność, takich jak kuchnia lub łazienka. Pod wpływem pary wodnej ulegają bowiem szybkiemu niszczeniu.

Warto zauważyć, że zalety tego rodzaju tektury zostały docenione w modelarstwie. Jest to potwierdzeniem, że dobra jakość tego materiału gwarantuje wykonanie przedmiotów charakteryzujących się wyjątkową trwałością.

Data publikacji: 10.02.2016