Przegląd przydatnych akcesoriów do garderoby

Posiadanie garderoby jest marzeniem każdej kobiety, ale i mężczyznom taka opcja z pewnością przypadnie do gustu. Jeśli więc mamy na tyle miejsca w mieszkaniu, by wydzielić małe pomieszczenie na odzież lub przynajmniej wykonać dużą szafę wnękową, nie powinniśmy się nad tym zastanawiać. Do garderoby niezbędne będzie także dobranie najpotrzebniejszych akcesoriów – jakich?

Posiadanie pomieszczenia dedykowanego wyłącznie przechowywaniu ubrań to idealne rozwiązanie. Jeśli jednak nie mamy na tyle miejsca, wcale nie musimy rezygnować z tego marzenia. Garderobę z łatwością zaplanujemy w dowolnym pomieszczeniu, niezaaranżowanej wnęce, pod schodami, a nawet pod skosem. Z pomocą przyjdą nam gotowe szafy i garderoby, a także systemy modułowe, które pozwolą na większą dowolność w wyposażeniu przestrzeni.

Jak zaplanować garderobę?

Wyznaczenie odpowiedniego miejsca na garderobę to nie wszystko. Po drodze czeka nas jeszcze kilka istotnych decyzji. Na co warto zwrócić uwagę, podczas planowania garderoby?

  • Wymiary – po wybraniu miejsca należy określić, jaką konkretnie przestrzeń możemy wykorzystać. Istotne będzie wyznaczenie głębokości, szerokości oraz wysokości szafy. Podczas planowania należy wziąć również pod uwagę ewentualne spady lub zakrzywienia sufitu.

  • Liczba i wymiary półek – wybór w dużej mierze zależy od własnych preferencji. Jeśli planujemy na półkach umieszczać pudełka, warto wcześniej sprawdzić ich wymiary i na tej podstawie wyznaczyć potrzebną wysokość półek.

  • Rodzaj drzwi – do wyboru mamy standardowe, przesuwne, przezroczyste lub nawet ich brak. Jeśli planujemy garderobę w przedpokoju lub salonie, wybierzmy kryte drzwi. Możemy również zdecydować się rozwiązanie w postaci lustrzanych drzwi – dzięki temu nie będzie konieczności montowania dodatkowego lustra, co pozwoli zaoszczędzić miejsce.

  • Rozmieszczenie drążka – jeśli w garderobie będziemy przechowywać więcej krótkich rzeczy, jak np. koszule czy marynarki, możemy postawić na dwa drążki, umieszczone jeden pod drugim. Pozwoli to na jeszcze lepsze wykorzystanie przestrzeni. 

  • Oświetlenie – aby ułatwić szukanie konkretnych przedmiotów, a także podkreślić elegancję garderoby, warto postawić na dodatkowe oświetlenie w postaci taśm LED. Możemy umieścić je we wnętrzu szafy nad drążkiem oraz wokół półek. Dla większej wygody postawmy na oświetlenie, które będzie uruchamiać się po otwarciu drzwi.

Wieszaki i drążki – niezbędne w każdej szafie
Co przyda się do przechowywania ubrań

W każdej szafie zawsze znajduje się drążek – pomaga on przechowywać ubrania tak, by się nie pogniotły, a także można je było łatwiej znaleźć. W przypadku dużej garderoby możemy sobie jednak pozwolić na więcej drążków, dzięki czemu będziemy mogli nie tylko zawiesić więcej odzieży, ale też posegregować ją ze względu na przynależność do członków rodziny. Jeśli decydujemy się na drążki, koniecznie zaopatrzmy się też w odpowiednią ilość wieszaków, a także w odświeżacze do szafy, które będziemy mogli na nich zawiesić. Takie zapachy mogą jednocześnie pełnić funkcję odstraszaczy moli. 

Porada eksperta

W pomieszczeniach o wysokich sufitach nic nie stoi na przeszkodzie, by zamocować jeden drążek nad drugim. Zwiększy się wygoda przechowywania, a na wyższej rurce będziemy mogli umieścić ubrania sezonowe, z których aktualnie nie korzystamy. Pamiętajmy jednak, aby w takiej sytuacji zaopatrzyć się również w drążek do zdejmowania wieszaków, aby nie musieć każdorazowo wdrapywać się na stołek lub drabinę.

Półki i akcesoria do półek
Szuflady i kosze do przechowywania buyów i galanterii

Pomimo drążków, w garderobie na pewno przydadzą nam się również półki – szczególnie że możemy je dowolnie uzupełnić plastikowymi pojemnikami oraz szufladami. Dzięki temu możemy posegregować naszą odzież, np. bieliznę czy podkoszulki, co ułatwi odnalezienie potrzebnych nam w danym momencie ubrań. Jeśli się okaże, że przygotowaliśmy za mało miejsca do przechowywania, możemy poratować się półką wiszącą, którą zamocujemy na drążku. Tego typu akcesoria dają nam dużo większe możliwości indywidualnego zagospodarowania przestrzeni.

Przechowywanie mniejszych akcesoriów

W naszej garderobie znajdzie się również miejsce dla drobnych akcesoriów, np. muszek, krawatów, spinek do mankietów, broszek oraz pozostałej biżuterii. Na krawaty, muszki i apaszki możemy zakupić specjalnie przystosowane do tego wieszaki, natomiast bardzo drobne elementy schowamy do organizera, który świetnie sprawdzi się umieszczony w szufladzie – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pogubienia naszych ulubionych dodatków do kreacji.

Garderoba a odzież sezonowa
Pokrowiec na ubrania Castorama

Garderoba jest miejscem nie tylko na te ubrania, które aktualnie nosimy, ale i na odzież sezonową. Długo nieużywana i upchnięta w kąt mogłaby się jednak poniszczyć, dlatego warto na takie ubrania zakładać specjalne pokrowce. Jeśli jednak w szafie nie ma na tyle miejsca, aby wszystkie kurtki i płaszcze wisiały ciągle na drążkach, możemy wykorzystać worki próżniowe, które po odessaniu powietrza znacząco zmniejszą objętość włożonej do nich odzieży.