Strona główna

Strzałka w prawo

Drewno i płyty

Strzałka w prawo

Drewno surowe

Strzałka w prawo

Kantówki klejone

Strzałka w prawo

Kantówki klejone

Najprostsze legary powstają z litego drewna. Możesz je wtedy kupić w stanie surowym, bez żadnej obróbki, lub jako oheblowane listwy. Zdecydowanie lepiej przystosowaną do dalszego wykorzystania formą są kantówki klejone.

Filtry

Kantówki klejone

Najprostsze legary powstają z litego drewna. Możesz je wtedy kupić w stanie surowym, bez żadnej obróbki, lub jako oheblowane listwy. Zdecydowanie lepiej przystosowaną do dalszego wykorzystania formą są kantówki klejone.

3 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Drewno surowe

Wyświetlanie 3 z 3 produktów

Wyjątkowy rodzaj kantówki – klejone krawędziaki drewniane

Kantówka to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów drewnianych, które wykorzystuje się w budownictwie i wykończeniach wnętrz. Podłużne kanciaste belki w różnych rozmiarach mogą posłużyć do stworzenia zarówno roboczych konstrukcji na budowie i w warsztacie, jak i wykończenia wnętrz w nowoczesnym stylu. Wszechstronne zastosowanie kantówki i jej stosunkowo niewielka cena sprawiają, że to popularny materiał budowlany.

Najprostsze legary powstają z litego drewna. Możesz je wtedy kupić w stanie surowym, bez żadnej obróbki, lub jako oheblowane listwy. Zdecydowanie lepiej przystosowaną do dalszego wykorzystania formą są kantówki klejone. Choć również mają kwadratowy przekrój i są podobne do belek litych, produkuje się je w zgoła inny sposób. Występują one tylko w postaci heblowanej, czyli już po wstępnej obróbce (struganiu).

W jaki sposób powstaje kantówka klejona? Podczas gdy lite kantówki wycina się z jednego kawałka drewna, do stworzenia kantówek klejonych potrzebnych jest kilka cieńszych drewnianych warstw. Przykładowo standardowa kantówka klejona 120 x 120 mm może składać się z trzech listewek o podstawie 120 x 40 mm. Tak przygotowane drewno jest potem łączone mikrowczepami lub spajane właśnie za pomocą kleju.

Powstały w ten sposób materiał zyskuje lepsze właściwości techniczne. Przed procesem klejenia poszczególne warstwy mają szansę wyschnąć, co wpływa na trwałość drewna i jego zmniejszoną podatność na pleśń. Klejenie nie ma za to negatywnego wpływu na estetykę drewna – wręcz przeciwnie, wygładzone belki wyglądają czasem porządniej i bardziej atrakcyjnie. Dlatego kantówki z drewna klejonego użyjesz zarówno w niewidocznych, jak i odkrytych miejscach.

Z legarów klejonych wykonasz obiekty małej architektury ogrodowej: pergole, altany, ale także ogrodzenia i płoty czy tarasy. Kantówka klejona może budować konstrukcję bazową pod panele ścienne. Sprawdzi się również w stolarce okiennej lub drzwiowej. Do każdego z tych zastosowań potrzebne Ci będą produkty w innych wymiarach. Ich szeroki wybór znajdziesz w przygotowanej przez nas ofercie.

Kantówki klejone – lżejsze, bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w obróbce

Choć mogłoby się wydawać zgoła odwrotnie, krawędziaki klejone zazwyczaj zyskują lepsze właściwości wytrzymałościowe niż kantówka wycinana z litego drewna. Kantówki klejone są trwalsze i lepiej zabezpieczone przed wilgocią, pleśnią i szkodnikami. Czasem jest to zasługa dodatkowej wstępnej impregnacji, ale często wzmocnienie pojawia się w wyniku samego procesu produkcji.

Dzieje się tak dzięki wszystkim procesowym przygotowawczym, jakim poddawane są klejone warstwy. Suszenie i heblowanie wzmacnia surowiec, a łączenie jest na tyle mocne, aby nie wpływać na wytrzymałość całej struktury. Dlatego przeciętna kantówka klejona 140 x 140 mm jest solidniejsza niż jej lity odpowiednik o tych samych wymiarach.

Kantówka klejona, sosnowa czy dębowa, będzie zatem bardziej odporna na pękanie materiału, wypaczanie i kurczenie się pod wpływem temperatury czy wilgoci. Często nie musisz także martwić się o ochronę przed ogniem. Wygładzona struktura kantówki klejonej ma na tyle mało mikronierówności, że płomienie nie znajdą szybko pożywki – sama kantówka zajmie się wolniej niż lite krawędziaki. Może się zwęglić, ale nie przeniesie szybko ognia na kolejne elementy konstrukcji.

Z pewnością zwrócisz uwagę również na niewielką wagę. Kantówka klejona 80 x 80 mm będzie zdecydowanie lżejsza niż kantówka 80 x 80 mm z litego drewna. Często ma także delikatnie zaokrąglone krawędzie, co wpływa na estetykę oraz zwiększa bezpieczeństwo i wygodę użytkowania – jeśli wykonasz z niej na przykład elementy wykończenia wnętrz.

Kantówki klejone są częściowo wolne od naturalnych wad drewna. Kilka z nich już znasz – kolejną może być na przykład wyginanie i skręcanie się surowego drewna czy jego podatność na niszczący wpływ czynników atmosferycznych i biologicznych. Mimo to przed użyciem w konstrukcji klejoną kantówkę warto dodatkowo zaimpregnować lub powlec wybranym olejem, lakierem czy lakierobejcą.

Co ma znaczenie w przypadku kantówki klejonej? Wybierz mądrze spośród wielu rodzajów

Każda kantówka klejona charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, częściową odpornością na wilgoć i trwałością. Jednak nawet w ramach tej kategorii musisz wziąć pod uwagę pewne różnice i indywidualne potrzeby, zanim dobierzesz odpowiednią kantówkę do zaplanowanej pracy.

Przede wszystkim zastanów się, gdzie umieścisz ten element. Jeśli ma stanowić część niewidocznej konstrukcji, kantówka może mieć sęki lub inne wady, o ile są nieliczne. To o tyle istotne, że legary sęczne są zazwyczaj dużo tańsze. Gładkich elementów z drewna wysokiej jakości szukaj natomiast do konstrukcji widocznych.

Liczba warstw kantówki świadczy o jej wytrzymałości. Im więcej warstw, tym bardziej trwała (ale też cięższa) konstrukcja. Jeśli dany element składa się nie z kilku, a kilkunastu warstw, to nawet cienka kantówka klejona 50 x 50 mm zyska istotną dla konstrukcji i wygody montażystów wagę.

W marketach znajdziesz też kantówki o różnych wymiarach – ich przekrój czasem pozostaje kwadratowy, a czasem zbliża się do prostokątnego. Popularne średnie rozmiary, takie jak kantówka klejona 100 x 100 mm, kupisz od ręki. Jeśli potrzebujesz bardziej niestandardowej grubości lub długości, możesz zawsze docinać gotowe elementy.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym zagadnieniem jest rodzaj drewna. Przykładowo kantówki świerkowe sprawdzą się szczególnie w konstrukcjach szkieletowych, natomiast drewno sosnowe to dobry wybór, jeśli budujesz gustowny mebel lub ozdobę. Kantówka sosnowa klejona cechuje się też dużą wytrzymałością i równocześnie łatwością obróbki. Z kolei kantówka dębowa klejona jest jeszcze twardsza, a ponadto różni się kolorem. Drewno dębowe zachowuje swoją naturalną, głęboką barwę. Każdy produkt możesz także zabarwić na dowolny kolor odpowiednią farbą lub olejem.