icon
Najbliższa niedziela 4.06 jest niedzielą niehandlową
icon
Najbliższa niedziela 4.06 jest niedzielą niehandlową

Strona główna

Strzałka w prawo

Drewno i płyty

Strzałka w prawo

Drewno surowe

Strzałka w prawo

Kantówki niestrugane

Strzałka w prawo

Filtry

Kantówki niestrugane

W marketach budowlanych możesz znaleźć różne rodzaje elementów drewnianych, a w tym – wiele rodzajów kantówek. Belki (często nazywane też krawędziakami) mają wszechstronne zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i wykańczaniu wnętrz. Możliwości ich wykorzystania zależą jednak od typu kantówki, z jaką mamy do czynienia.

15 prod.

Zobacz więcej Drewno surowe

Wyświetlanie 15 z 15 produktów

Standardowe kantówki niestrugane do konstrukcji budowlanych

W marketach budowlanych możesz znaleźć różne rodzaje elementów drewnianych, a w tym – wiele rodzajów kantówek. Belki (często nazywane też krawędziakami) mają wszechstronne zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i wykańczaniu wnętrz. Możliwości ich wykorzystania zależą jednak od typu kantówki, z jaką mamy do czynienia. Niektóre z nich mogą być użyte praktycznie w każdym projekcie; inne mają bardziej sprecyzowane zastosowanie.

Obok wygładzonych przez heblowanie kantówek struganych, litych lub klejonych, dostępne są także te wykonane z surowego drewna bez żadnego dodatkowego przygotowania. Kantówka niestrugana to drewno w stanie surowym, które powstaje w tartaku w wyniku procesu przetarcia. Taki pojedynczy element posiada cztery krawędzie oraz obrobione czoło. Trafia do sprzedaży w takim stanie, w jakim wychodzi z maszyny tnącej drewno: bez impregnacji, dodatkowej obróbki czy heblowania.

Kantówki niestrugane są wykorzystywane głównie w przemyśle budowlanym. W obrębie tej kategorii znajdziesz również różne modele. Poszczególne produkty z surowego drewna różnią się przede wszystkim wymiarami: grubością i długością pojedynczej belki. Na pewno zwrócisz też uwagę na jakość drewna, z którego je wyprodukowano, a także obecność sęków czy pęknięć na powierzchni belki. Wiele ciekawych i solidnych propozycji znajdziesz w naszej stałej ofercie.

Gdzie sprawdzi się kantówka niestrugana? Zalety przydatne w wybranych zastosowaniach

Kantówek niestruganych, w odróżnieniu od heblowanych, raczej nie powinno się wykorzystywać do wykańczania wnętrz i tworzenia ozdobnego żebrowania. Nie znaczy to jednak, że kantówka niestrugana jest zupełnie nieprzydatna. Jej ważną zaletą jest fakt, że kosztuje znacznie mniej niż heblowane legary. Warto zatem wykorzystywać ją wszędzie tam, gdzie idealnie spełni swoje zadanie.

Wiesz już, że kantówki niestrugane mogą pozostawiać na skórze drzazgi, więc nie są wskazane do użytku we wnętrzach mieszkalnych. Możesz jednak użyć ich do wykonania innych drewnianych konstrukcji. Z drewnem w stanie surowym mamy najczęściej do czynienia w przypadku tworzenia zabudowy ogrodu i drewnianych konstrukcji bazowych, na przykład konstrukcji szkieletowych i zrębowych.

Lita kantówka z surowego drewna posłuży Ci do naprawy uszkodzonych mebli czy stolarki okiennej. Produkt zastosujesz też podczas tworzenia podłóg. Fundament z nieheblowanych belek to doskonała podstawa do układania paneli, na przykład na przestronnym tarasie. Uniwersalne drewno niestrugane sprawdzi się także podczas samodzielnego tworzenia zabudowy ogrodu. Kantówki niestrugane wykorzystasz do montażu ogrodzeń, płotów, pergoli czy altanek.

Pamiętaj też, że surowe drewno w postaci nieoheblowanej kantówki możesz zawsze poddać dalszej obróbce. Nie tylko dotniesz je do wybranego kształtu i wymiaru, ale możesz je również samodzielnie ostrugać i zaimpregnować tak, jak będzie najlepiej dla Twojego projektu.

Wybierz solidne kantówki niestrugane i akcesoria do ich montażu

Niezależnie od tego, czy budujesz domek letniskowy, czy remontujesz swoje własne cztery kąty, wybór odpowiednich materiałów jest kluczowy dla powodzenia budowy. Przy zakupie kantówek bez heblowania również warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które decydują o trwałości i przeznaczeniu danego elementu.

Kantówki niestrugane wykonuje się z drewna różnej jakości. Jakiej? To sprawdzisz podczas zakupów dzięki oznaczeniom klasy drewna. Są one pogrupowane według kolejnych liter alfabetu: surowiec klasy A lub B będzie mocniejszy i bez wyraźnych ubytków czy niedoskonałości. Z kolei klasa C to słabszy materiał, na którym mogą pojawić się nieestetyczne sęki i przebarwienia.

Kolejnym aspektem są wspomniane już wymiary belki oraz bardzo ważny czynnik – gatunek drewna. Jeśli chodzi o wymiary, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem właściwego modelu, jednak zawsze możesz dociąć i dopasować kupione elementy do siebie. Natomiast kantówki niestrugane z konkretnego gatunku drewna mają swoje charakterystyczne właściwości, które wpływają na charakter i trwałość całej konstrukcji.

Warto pamiętać, że każde drewno surowe należy odpowiednio zaimpregnować, ponieważ tylko wtedy będzie zabezpieczone przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a wilgoć nie będzie wnikała w jego strukturę. Preparat do ochrony drewna stworzy powłokę nieprzepuszczającą wilgoci, dzięki czemu nie pojawią się na jego powierzchni groźne mikroorganizmy, jak pleśń czy grzyby. Drewno można także zabarwić na dowolny kolor przy użyciu lakierobejcy lub farby do drewna.