Kantówki strugane
Kantówki strugane to drewniane elementy konstrukcyjne, które uzyskuje się poprzez przecięcie bądź ścięcie bocznego kawałka deski lub belki. Charakteryzują się gładką powierzchnią i precyzyjnymi wymiarami, co umożliwia ich łatwe łączenie i montaż w konstrukcjach drewnianych.
Kantówki strugane
Kantówki strugane to drewniane elementy konstrukcyjne, które uzyskuje się poprzez przecięcie bądź ścięcie bocznego kawałka deski lub belki. Charakteryzują się gładką powierzchnią i precyzyjnymi wymiarami, co umożliwia ich łatwe łączenie i montaż w konstrukcjach drewnianych.
Zobacz więcej Drewno surowe
Wyświetlanie 24 z 56 produktów
Załaduj więcejPolecane kategorie produktów:
Kantówki strugane – szczególny rodzaj desek z drewna
Podłużne elementy z naturalnego drewna mogą przybierać różne kształty, rozmiary i wykończenia. Wśród kanciastych bloczków i desek wyróżniamy wiele bardziej szczegółowych rodzajów, takich jak łaty, belki czy listwy. Na szczególną uwagę zasługują kantówki drewniane. Strugane, surowe lub klejone – to uniwersalne części konstrukcyjne o wielu zaletach.
Kantówki mają formę listew o przekroju kwadratu lub prostokąta. W potocznym rozumieniu mogą zaliczać się do desek, belek czy nawet listewek. Wszystko dzięki swojej uniwersalności – kantówka jest dostępna w bardzo zróżnicowanych proporcjach i rozmiarach. Konkretne modele są zbliżone do płaskich desek, a inne przypominają raczej grube, kwadratowe belki. Niektóre rodzaje kantówki spotkasz pod nazwą legary lub krawędziaki.
Swoje najważniejsze właściwości fizyczne kantówka przejmuje od gatunku drewna, z którego została wykonana. Pozostaje przy tym zazwyczaj lekka i poręczna, a jednocześnie wystarczająco wytrzymała, aby utrzymać proste konstrukcje w domu i ogrodzie. Warto tu wspomnieć, że do celów konstrukcyjnych możesz wykorzystać surowe, lite kantówki. Do wykończenia znacznie lepiej sprawdzi się na przykład kantówka świerkowa – strugana.
Kantówki strugane to takie drewniane elementy, które w procesie obróbki uzyskały gładką, startą powierzchnię. Struganie, czyli heblowanie, polega na zdzieraniu wierzchniej chropowatej warstwy naturalnego drewna w cienkich wiórkach. Ten proces ma wiele korzyści zarówno dla wyglądu, jak i jakości części drewnianych. Są one dzięki temu bezpieczniejsze w użytku, ale też bardziej odporne na grzyby i szkodniki.
Nawet heblowane drewno, które będzie układane na zewnątrz, warto wcześniej zaimpregnować. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia. Odpowiednio dobrany preparat ochronny do drewna sprawi, że będzie ono zabezpieczone przed obfitymi opadami deszczu i niskimi temperaturami, dzięki czemu nie rozwiną się tam pleśń czy grzyb.
Uniwersalne kantówki strugane do ponadczasowych aranżacji i konstrukcji na lata
Spośród tak wielu rodzajów drewnianych desek – dlaczego warto zdecydować się akurat na kantówki strugane? Krótko mówiąc, są estetyczne i niedrogie, a przy tym przydadzą Ci się w wielu sytuacjach. To idealne połączenie lekkiego, ekonomicznego produktu z trwałością, jakością i szeregiem możliwych zastosowań.
Kantówka strugana jest bardzo uniwersalnym materiałem. Stworzysz z niej na przykład ciekawe i wytrzymałe ramy łóżek, ale także konstrukcje nośne do boazerii. Najbardziej kreatywni majsterkowicze są w stanie zbudować z jednego rodzaju kantówki zarówno maleńkie, jak i gigantyczne projekty, takie jak drewniane zabawki albo skomplikowane elementy scenografii.
W przeciwieństwie do nieobrobionych desek i belek kantówka strugana dobrze sprawdzi się nie tylko jako wewnętrzne zabudowane wsparcie konstrukcji, ale też jako wygodne wykończenie wnętrza. Wygładzona powierzchnia heblowanego drewna będzie przyjemniejsza w dotyku niż surowa deska pełna sęków. Nie złapiesz także drzazgi, gdy przypadkiem przeciągniesz rękę po powierzchni materiału.
Trudno znaleźć aranżację, do której nie pasowałyby kantówki strugane. Proste, geometryczne elementy nie gryzą się z otoczeniem – niezależnie od tego, czy jest ono wyjątkowo ozdobne, czy minimalistyczne. Dobierz właściwy gatunek drewna, aby uzyskać pożądany kolor elementów drewnianych. Popularne krawędziaki zawsze możesz też pomalować na wybrany kolor lub bezbarwnym lakierem czy lakierobejcą.
Jedną z głównych zalet drewna jest jego plastyczność i gotowość do dalszej obróbki. W taki sam sposób można opisać kantówki – w razie potrzeby bez problemu je dotniesz i dopasujesz długość desek do potrzebnych wymiarów. W przypadku zmiany grubości jest to nieco bardziej pracochłonne, ale nie niemożliwe. Ponadto w sklepach dostępnych jest tyle standardowych rozmiarów, że nie musisz zmieniać grubości belek samodzielnie. Dostępne są między innymi kantówka strugana 10 x 10 mm, jak i taka o prostokątnym przekroju 50 x 120 mm.
Jakie kantówki strugane wybrać? Dostępne rodzaje i cenne wskazówki przed zakupami
Kantówki suche strugane sprawdzą się zarówno podczas wykonywania konstrukcji drewnianych, jak i w innych pracach o charakterze budowlanym. Wykorzystasz je do wznoszenia konstrukcji szkieletowych, takich jak altany czy domki letniskowe. Będą one także świetnym materiałem na tarasy czy pergole. Do każdego z tych zastosowań dobierzesz odpowiedni rodzaj i wymiar kantówki.
Jak wspomniano wyżej, kantówki struganemożna zakupić w niemal w każdym rozmiarze – zarówno pod kątem szerokości, grubości, jak i długości. Ta ostatnia wartość mieści się zazwyczaj w przedziale od jednego do trzech metrów, jednak pojedyncze elementy możesz łączyć lub docinać według potrzeb. Wybór kantówki powinien zatem dotyczyć przede wszystkim rodzaju tego elementu, a nie jego początkowych wymiarów.
Ważną kwestią przy wyborze legarów są gatunek i klasa drewna. Oba te czynniki łatwo sprawdzisz przy zakupie. Pożądaną klasą drewna dla standardowych kantówek wykończeniowych jest klasa A lub B. Takie drewno nie ma żadnych pęknięć, wypadających sęków ani innych śladów zniszczenia. Do szalunków i konstrukcji montażowych możesz wybierać deski z klasy C, która dopuszcza już więcej niedoskonałości.
Możesz spotkać się też z innym, mniej szczegółowym podziałem na kantówkę sęczną i bezsęczną. Jak sama nazwa wskazuje, w obu tych grupach pod uwagę brana jest jedynie obecność sęków na powierzchni deski. Kantówki strugane bezsęczne są mniej narażone na dalsze ubytki i zniszczenia z upływem czasu – łatwiej je też zaimpregnować.
Wykorzystaj kantówki bez sęków przede wszystkim tam, gdzie potrzebujesz wytrzymałego materiału oraz przy konstrukcjach zewnętrznych czy wykończeniowych. Kantówka sęczna będzie jednak zdecydowanie tańsza. Możesz kupić ją wtedy, gdy potrzebujesz mniej estetycznego i słabszego materiału.
Jeśli chodzi o gatunek drewna, świetny stosunek jakości do ceny mają krawędziaki sosnowe lub świerkowe. Drewno iglaste jest wytrzymałe, ale charakteryzuje się także łatwością obróbki. Kantówka iglasta strugana jest zazwyczaj bardziej elastyczna od innych rodzajów. Dzięki temu możesz nadać im odpowiednie kształt i formę.