Co zabrać na camping? Lista przydatnych produktów

Miłośnicy relaksu na świeżym powietrzu prawdopodobnie pokochają wypoczynek na kempingu. Jednak, aby taka wyprawa była prawdziwą przyjemnością, warto pamiętać o kilku istotnych elementach. Dowiedz się, czym jest turystyka kempingowa i jakie wyróżniamy rodzaje kempingów. Wybierając ten rodzaj wypoczynku, musisz wiedzieć, co wziąć na camping, a także poznać przydatne wskazówki.

Turystyka kempingowa i rodzaje kempingu

Chcesz wyjechać na wakacje, podczas których spędzisz dużo czasu blisko natury? Jeśli tak – to właśnie dla Ciebie jest turystyka kempingowa. Ta forma wypoczynku jest dobrym sposobem relaksu dla osób, które lubią wolność – to Ty decydujesz o rozkładzie swojego dnia. Na kempingu Twojego czasu nie regulują pory posiłków i zorganizowanych atrakcji. 

W Polsce ten rodzaj turystyki staje się coraz popularniejszy, chociaż jego miłośników jest u nas znacznie mniej niż w takich krajach jak Niemcy czy Holandia. Prawdopodobnie wynika to z dość słabej organizacji miejsc kempingowych, zbytniego tłoku na niewielkiej powierzchni, braku warunków sanitarnych. Jednakże i polskie standardy ulegają systematycznemu podwyższaniu, przy czym ceny raczej nie rosną. Dlatego taka turystyka zachęca tym, że jest tania, a z uwagi na bezpośredni kontakt z naturą – niezwykle atrakcyjna. Coraz częściej oferowana jest duża i pełna zieleni przestrzeń, na terenie kempingu znajdziemy sklepy spożywcze, łazienki, place zabaw, małe boiska i inne udogodnienia.

Jakie wyróżniamy rodzaje kempingu? Jeśli chodzi o kwestię organizacji, rozróżniamy kempingi przyobiektowe i samodzielne. Te pierwsze przynależą do ośrodka wypoczynkowego lub hotelu, co często sprawia, że ich standard jest nieco lepszy. 

Turystykę kempingową możemy podzielić również w zależności od wyboru miejsca noclegowego. Dużej samodzielności, przygotowania i zorganizowania będzie wymagał wyjazd pod namiot. Z kolei miłośnicy udogodnień mogą wybrać nocleg w przyczepie kempingowej, samochodzie typu kamper czy turystycznym busie. W przyczepie lub kempingowym samochodzie odpowiednie sprzęty mamy już zwykle zapewnione, a przed wyprawą jedynie je uzupełniamy. W zależności od wyboru miejsca noclegowego dowiedz się, co zabrać na camping, aby był on udany pod względem organizacyjnym. 

Co zabrać na camping? Lista przydatnych produktów

Rzeczy na kemping, które warto mieć

Jeżeli nie mamy idealnie wyposażonego pojazdu kempingowego, warto wcześniej sporządzić listę niezbędnych rzeczy. Najlepiej podzielić potrzeby kempingowe na grupy tematyczne i wyszczególniać wśród nich niezbędne sprzęty.

Przedmioty do spania i podstawowy ekwipunek 

Oczywiście nie powinno zabraknąć namiotu, materaców dmuchanych z pompką oraz zestawem do napraw, koców, śpiworów i poduszek. Lista rzeczy pod namiot to również młotek do wbijania śledzi, folia malarska do osłonięcia namiotu w przypadku silnej ulewy, wodoodporny sznurek do suszenia mokrych rzeczy, a także spinacze.

Jeśli wypoczywamy w przyczepie kempingowej, warto zabrać ze sobą solidne deski, które pozwolą na bezpieczne parkowanie – nawet na grząskim gruncie. Poza tym dobrze mieć solidny przedłużacz – o długości około 50 m i rozgałęźniki. Nie zapomnij także o zapasie żarówek i bezpieczników.

Co zabrać na camping jako podstawowy ekwipunek? Z pewnością przyda się wielofunkcyjny scyzoryk, sznurek i taśma izolacyjna, a także środki przeciw owadom (także lampy owadobójcze). Jeśli mamy taką możliwość, zabierzmy też siekierę, która pozwoli tylną częścią wbijać np. śledzie do namiotu, a poza tym, świetnie się sprawdzi przy przygotowaniu drewna na ognisko. 

Nie zapomnij także o zapasie zapałek i zapalniczkach, które pozwolą na wygodne zaprószenie ognia, bez konieczności sięgania do podręczników szkoły przetrwania. Z pewnością warto zabrać także worki na śmieci (czy też na brudne ubrania) oraz dobrze wyposażoną apteczkę (tu warto wziąć m.in. bandaże, krem na oparzenia, środki na odciski, a także tabletki przeciwbólowe, syropy na ból gardła, wapno i środek na biegunkę). Poza tym z pewnością warto mieć mały zestaw: igła, nitka i agrafki.

Przeczytaj także: Komary – dlaczego należy się przed nimi chronić?

Kempingowe oświetlenie

Każdy doświadczony kempingowiec wie, że w takich warunkach prawdziwym przyjacielem człowieka jest latarka – to dzięki niej można bezpiecznie poruszać się po nieznanym terenie. Aby czuć się pewnie, warto przygotować różne rodzaje oświetlenia – zarówno te przenośne, jak i takie, które będą oświetlały teren przez całą noc. Żeby być przygotowanym na różne warunki, warto mieć latarki akumulatorowe oraz te na baterie. Dobrze zrobimy, gdy zaopatrzymy się także w oświetlenie solarne, które pozwoli na regularne, choć dość słabo rozjaśniające przestrzeń, światło. Pamiętajmy też o zapasie baterii i akumulatorków wraz z ładowarką.

Rzeczy niezbędne do gotowania  

Nie może wśród nich zabraknąć kuchenki turystycznej (gazowej lub benzynowej) wraz z zapasową butlą gazu czy innego paliwa. Dobrze jest też zabrać zapasowe uszczelki pod reduktor butli gazowej. Warto spakować naczynia takie jak garnki, patelnie i czajnik w wydaniu lekkim, turystycznym, a także przyrządy do jedzenia – najlepiej te plastikowe. 

Dla ułatwienia przygotowywania dań zabierz też ze sobą deskę do krojenia, ostry nóż, drewnianą łyżkę do mieszania potraw, termos i otwieracz do konserw. Dodatkowo warto wyposażyć się w grill turystyczny wraz z węglem i rozpałką oraz folię aluminiową i papierowe ręczniki. Nie w każdym miejscu można rozpalać ognisko, a grill wydaje się jego godnym zastępcą.

Co zabrać na camping? Lista przydatnych produktów

By wypoczywało się milej

Co zabrać na camping, aby umilić sobie czas? Nie są to akcesoria z listy „must have”, jednak mogą zwiększyć komfort wypoczynku. Warto pomyśleć o zabraniu ze sobą, chociażby kilku lekkich krzeseł czy foteli, składanego stolika, a także parasola oraz hamaka. 

Przyjemnie będzie poczytać na hamaku zapobiegliwie zabrane książki, pisma, mapy czy przewodniki. Nie zapominajmy także o piłkach do gry, badmintonie i innych różnych formach gier. Zwolennicy intelektualnych wyzwań nie obędą się bez turystycznej wersji szachów, sudoku czy też kilku talii kart. Warto także zabrać ze sobą aparat fotograficzny i telefon (z ładowarką, najlepiej solarną). Gdy skończą się siły i chęć na ogniskowe przyśpiewki, przyda się także przenośne radio lub odtwarzacz muzyki.

Jeśli zdecydowałeś się na camping przy hotelu lub ośrodku wypoczynkowym, a podróżujesz z dziećmi, dowiedz się, czy obiekt organizuje animacje. Wiele campingów prowadzi taką formę rozrywki dla najmłodszych jedynie w wysokim sezonie, czyli w lipcu i sierpniu. Przed wyjazdem warto również szczegółowo zapoznać się z regulaminem danego miejsca, a także poczytać opinie osób, które już w tym miejscu wypoczywały. 

Sprawdź także: Jak bezpiecznie korzystać z prądu na kempingu?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz wyjazd pod namiot, czy skorzystasz z przyczepy campingowej, Twoje bezpieczeństwo podczas wypoczynku zwiększy zakwaterowanie w miejscu ogrodzonym i strzeżonym. Obcowanie z naturą nie zwalnia Cię z zapewnienia sobie i najbliższym poczucia bezpieczeństwa.