Produkty

Elementy, które przydadzą ci się na kempingu

Elementy, które przydadzą ci się na kempingu

Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu i według własnych reguł prawdopodobnie pokochają wypoczynek na kempingu. Jednak aby taka wyprawa była prawdziwą przyjemnością, warto pamiętać o kilku istotnych elementach.

namiot, kemping

Turystyka kempingowa

W Polsce ten rodzaj turystyki staje się coraz popularniejszy, chociaż jego miłośników jest u nas znacznie mniej, niż w takich krajach jak Niemcy czy Holandia. Prawdopodobnie wynika to z dość słabej organizacji miejsc kempingowych, zbytniego tłoku na niewielkiej powierzchni, braku warunków sanitarnych. Jednakże i polskie standardy ulegają systematycznemu podwyższaniu, przy czym ceny raczej nie rosną. Dlatego taka turystyka zachęca tym, że nadal jest tania, a z uwagi na bezpośredni kontakt z naturą – niezwykle atrakcyjna. Coraz częściej oferowana jest duża i pełna zieleni przestrzeń, na terenie kempingu znajdziemy już sklepy spożywcze, łazienki, place zabaw, małe boiska i inne udogodnienia.

Co wybrać?

Jeśli już zdecydujemy się spędzić wolny czas na świeżym powietrzu, musimy określić, którą z form kempingowego wypoczynku wybierzemy: namiot, przyczepę kempingową, samochód typu kamper czy turystyczny bus. W przyczepie czy kempingowym samochodzie odpowiednie sprzęty mamy już zwykle zapewnione, a przed wyprawą jedynie je uzupełniamy. Najwięcej przygotowań odnośnie bieżącego wyposażenia będziemy musieli poczynić, kiedy zdecydujemy się wypoczywać pod namiotem.

Co zabrać?

Jeżeli nie mamy idealnie wyposażonego pojazdu kempingowego, warto zawczasu sporządzić listę niezbędnych rzeczy. Najlepiej podzielić potrzeby kempingowe na grupy tematyczne i wyszczególniać wśród nich niezbędne sprzęty.

Podstawowa grupa –  to przedmioty do spania i podstawowy ekwipunek. Oczywiście nie powinno tu zabraknąć namiotu, materaców dmuchanych z pompką oraz zestawem do napraw, koców, śpiworów, ewentualnie poduszek. Przyda się także młotek do wbijania śledzi, folia malarska do osłonięcia namiotu w przypadku silnej ulewy, wodoodporny sznurek do suszenia mokrych rzeczy, a także spinacze do suszenia ubrań czy ręczników.

Jeśli wypoczywamy w przyczepie kempingowej, warto zabrać ze sobą solidne deski, które pozwolą na bezpieczne parkowanie – nawet na grząskim gruncie. Poza tym dobrze mieć solidny przedłużacz – o długości około 50 m i rozgałęźniki. Nie zapominajmy też o zapasie żarówek i bezpieczników

Przydatne akcesoria –  tutaj z pewnością przyda się wielofunkcyjny scyzoryk, sznurek i  taśma izolacyjna, a także środki przeciw owadom (także lampy owadobójcze). Jeśli mamy taką możliwość, zabierzmy też siekierę, która pozwoli tylną częścią wbijać np. śledzie do namiotu, a poza tym, świetnie się sprawdzi przy przygotowaniu drewna na ognisko. Nie zapominamy także o zapasie zapałek i zapalniczkach, które pozwolą na wygodne zaprószenie ognia, bez konieczności sięgania do podręczników szkoły przetrwania. Z pewnością warto zabrać także worki na śmieci (czy też na brudne ubrania) oraz dobrze wyposażoną apteczkę (tu warto wziąć m.in. bandaże, krem na oparzenia, środki na odciski, a także tabletki przeciwbólowe, syropy na ból gardła, wapno i środek na biegunkę). Poza tym z pewnością warto mieć mały zestaw: igła, nitka i agrafki.kuchenka gazowa, gotowanie na kempingu, biwak

Kempingowe oświetlenie. Każdy wprawny kempingowiec wie, że w takich warunkach prawdziwym przyjacielem człowieka jest latarka – to dzięki niej można bezpiecznie poruszać się po nieznanym terenie. Aby czuć się pewnie, warto przygotować różne rodzaje oświetlenia – zarówno te przenośne, jak i takie, które będą oświetlały teren przez całą noc. Żeby być przygotowanym na różne warunki, warto mieć latarki akumulatorowe oraz te na baterie. Dobrze zrobimy, gdy zaopatrzymy się także w oświetlenie solarne, które pozwoli na regularne, choć dość słabo rozjaśniające przestrzeń światło. Pamiętajmy też o zapasie baterii i akumulatorków wraz z ładowarką.

Kolejną grupę będą stanowiły rzeczy niezbędne do gotowania na kempingu. Nie może wśród nich zabraknąć kuchenki turystycznej (gazowej lub benzynowej) wraz z zapasową butlą gazu czy innego paliwa. Dobrze jest też zabrać zapasowe uszczelki pod reduktor butli gazowej. Warto spakować naczynia takie jak garnki, patelnie i czajnik w wydaniu lekkim, turystycznym, a także przyrządy do jedzenia – najlepiej te plastikowe. Ponadto, dla ułatwienia przygotowywania dań, zabierzmy też ze sobą deskę do krojenia, ostry nóż, drewnianą łyżkę do mieszania potraw, termos i otwieracz do konserw.

Dodatkowo warto wyposażyć się w grill turystyczny wraz z węglem i rozpałką oraz folię aluminiową i papierowe ręczniki. Nie w każdym miejscu można rozpalać ognisko, a grill wydaje się jego godnym zastępcą.

By wypoczywało się milej

Dla umilenia czasu spędzanego na kempingu warto pomyśleć o zabraniu ze sobą chociażby kilku lekkich krzeseł czy foteli, składanego stolika, a także parasola oraz hamaka. Przyjemnie będzie poczytać na hamaku zapobiegliwie zabrane książki, pisma, mapy czy przewodniki. Nie zapominajmy także o piłkach do gry, badmintonie, rożnych formach gier. Zwolennicy intelektualnych wyzwań nie obędą się bez turystycznej wersji szachów, sudoku czy też kilku talii kart. Warto także zabrać se sobą aparat fotograficzny, a także telefon (z ładowarką, najlepiej solarną). Gdy skończą się siły i chęć na ogniskowe przyśpiewki, przyda się także przenośne radio lub odtwarzacz muzyki.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Lampki i latarki w domu – do czego je wykorzystać?

Lampki i latarki w domu – do czego je wykorzystać?
Latarki to mobilne źródła światła, które przydadzą nam się na wycieczce, podczas kempingowania oraz przy wykonywaniu różnych czyn...
Czytaj więcej

Latarki czołowe - dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Latarki czołowe - dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?
Jednymi z najbardziej funkcjonalnych latarek są tak zwane czołówki. Osadzone na elastycznym pasku lampki są przeznaczone do noszenia na głowie, dz...
Czytaj więcej

Jak poradzić sobie bez prądu?

Jak poradzić sobie bez prądu?
Stałe zasilanie energią elektryczną zdaje się rzeczą tak naturalną, że zdarza się nam zapominać, iż zależy tylko od pewności połączeń. Jak udowodniły ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
06.07.2016
Od lat jeżdżę na kempingi i na początku byłem bardzo bezmyślny, nie zabierałem połowy rzeczy, które mogłaby się naprawdę przydać, a ładowałem do plecaka coś, czego nawet raz nie użyłem. Teraz, po latach wiem dokładnie co jest potrzebne i szczerze mówiąc trzeba z głową skompletować sprzęt
14.09.2015
wszystko zależy od długości pobytu, rodzaju kempingu i dostępnego miejsca w przyczepie. Osobiście wybieram takie miejsca na kemping, gdzie w pobliżu są jakieś sklepy, nie tylko spożywcze, jakieś restauracje. Wówczas nie trzeba przejmować się, że się czegoś nie wzięło, wszystko można dokupić, a i nie trzeba codziennie gotować, tylko spokojnie podjeść trochę lokalnej kuchni..

Ocena i komentarz dla:

Elementy, które przydadzą ci się na kempingu