Gotowanie w plenerze – jakie mamy opcje?

Relaks w ogrodzie, wyjazdy kempingowe lub odpoczynek pod namiotem to świetny sposób spędzania wolnego czasu i obcowania z naturą. Jeśli planujemy piknik za miastem lub kilkudniową wycieczkę plenerową, warto pomyśleć o niezbędnym ekwipunku. Obok koca, śpiwora i dobrych butów zaopatrzymy się również w grill lub kuchenkę turystyczną. Jak je wybrać?

Gotowanie w plenerze – dostępne opcje

Gotowanie w plenerze kojarzy się nieodzownie z grillem lub ogniskiem. Ogniska nie da się jednak wszędzie rozpalić w takiej sytuacji najbardziej odpowiednią formą będzie więc kuchenka turystyczna. Odnajdzie się zawsze wtedy, gdy wybieramy się na piesze wędrówki po górach lub gdy planujemy biwakować na polach namiotowych bez dostępu do elektryczności czy gazu. Kuchenka turystyczna łatwo, szybko i tanio pomoże nam przygotować lub podgrzać gorący posiłek i zagotować wodę na herbatę.

Gotowanie w plenerze – jakie mamy opcje?

Standardowy grill w wersji przenośnej ma wiele zalet – przede wszystkim niedużo kosztuje, a poza tym jest praktyczny i uniwersalny. Do dyspozycji mamy grille węglowe, gazowe czy elektryczne. W plenerze najlepiej sprawdzają się te pierwsze. Są łatwe w transporcie, lekkie i wygodne. Składają się z paleniska wykonanego z grubej blachy, posiadają ruszt ze stali nierdzewnej i pokryte są farbą odporną na wysokie temperatury. We własnym ogrodzie możemy natomiast postawić grill  murowany.

Zobacz także: Z czego można zrobić domowe wino?

Rodzaje kuchenek ze względu na użycie paliwa

Wyróżniamy kilka rodzajów kuchenek turystycznych ze względu na rodzaj stosowanego w nich paliwa. Ważne, by pamiętać, że różne rodzaje paliw będą inaczej sprawdzały się w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Kuchenki gazowe – są najbardziej rozpowszechnione. Paliwo kupuje się w dużych butlach, ale i w lekkich kartuszach – poręczniejszych i lżejszych. Są zwykle wyposażone w zapalarki i bardzo łatwe w obsłudze, nie wymagają żadnej wiedzy technicznej. Dają czysty i gorący płomień, który można regulować jednym ruchem ręki. Są bardzo wygodne, jednak nie można ich zabrać wszędzie, ponieważ nie wszystkie miejsca, do których się udamy pozwolą nam uzupełnić butlę lub nabyć wymienne kartusze. Dodatkowo – kuchenka gazowa nie sprawdza się w niskich temperaturach ani na dużych wysokościach.

Kuchenki na paliwo ciekłe – obsługują takie paliwa jak benzyna, nafta, olej napędowy czy spirytus. Jest to paliwo powszechnie dostępne na świecie, nie ma więc obaw, że podczas kilkudniowej wycieczki zabraknie nam w którymś momencie ciepłej wody. Kuchenki te są powszechnie dostępne, jednak nieco droższe od kuchenek gazowych. Świetnie sprawdzają się na wysokościach i w niskich temperaturach. Zwykle kuchenka taka składa się z palnika oraz butli z pompką i wężyka łączącego obydwie części. Za pomocą pompki wytwarzane jest ciśnienie, które wypycha paliwo z butelki, kierując je do dolnej części palnika. Tam – pod wpływem ciepła – paliwo paruje, a jego opary spalają się i generują ciepło.

Gotowanie w plenerze – jakie mamy opcje?

Kuchenki na paliwo stałe – substancją czynną tego paliwa jest heterocykliczny związek chemiczny otrzymywany z reakcji formaldehydu i amoniaku. Ma postać białych kryształków i sprasowany jest w formie niewielkich kostek służących jako wkład paliwowy. Jest niewybuchowy, nie upłynnia się podczas spalania, jest najprostszy i najbezpieczniejszy w transporcie.

Czy wiesz, że

Istnieją także kuchenki zasilane drewnem. To urządzenia pod postacią ażurowego rusztowania z miejscem na postawienie garnka i otworami odprowadzającymi powietrze. Jeśli więc w miejscu naszego wypoczynku znajduje się dużo suchych patyków i kawałków drewna – możemy cieszyć się darmowym paliwem.

Dowiedz się: Jak klarować i filtrować domowe wino?

Grill - rodzaje

Grill węglowy –  to tradycyjne rozwiązanie, o ich atrakcyjności decyduje stosunkowo niska cena.  Grille węglowe są zazwyczaj kompaktowe i poręczne, dzięki czemu bez problemu możesz zabrać swój sprzęt na wakacyjny wypad lub piknik. Ich minusem jest jednak niemożliwość ustawienia stałej temperatury – można ją zmieniać wyłącznie przez obniżanie i podnoszenie rusztu.

Jaki grill węglowy sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Wybierając konkretny model, pamiętaj, że im grubsza jest blacha, tym żywotność grilla będzie dłuższa. Zwróć uwagę również na rozmiar rusztu.

Gotowanie w plenerze – jakie mamy opcje?

Grill gazowy - droższy od modeli węglowych, cena jest uzależniona zarówno od jakości jak i od ilosci palników. Sprzęt tego rodzaju wymaga również więcej miejsca. Dla zachowania bezpieczeństwa należy go ustawić z dala od łatwopalnych przedmiotów i miejsc. Zaletą grilli gazowych jest możliwość szybkiego i bezproblemowego rozpalenia i utrzymywanie stałej temperatury.

Jaki grill gazowy najlepiej kupić do swojego ogrodu? Skoncentruj się przede wszystkim na sprawdzeniu jakości urządzenia. Niewielki grill wystarczy jeśli będziesz go wykorzystywać tylko podczas sezonowych imprez, jeżeli jednak masz w zwyczaju zapraszanie dużej ilości osób, możesz potrzebować bardziej profesjonalnej i większej wersji.

Grill elektryczny - jego największa zaletą jest brak dymu – dzięki temu możesz korzystać z niego nie tylko w ogrodzie, ale też w domu lub na balkonie. Dodatkowo grille tego typu szybko się rozgrzewają i utrzymują stałą temperaturę, którą łatwo jest regulować.

Jaki grill elektryczny kupić? Dostępne są wersje, w których potrawy można opiekać z jednej strony lub z dwóch stron jednocześnie. Niestety grill elektryczny wymaga stałego dostępu do źródła zasilania, co wyklucza go tak naprawdę z biesiadowania pod chmurką, chyba że posiadasz odpowiednio długi przedłużacz o doskonałej izolacji.

Gotowanie w plenerze – jakie mamy opcje?

Przydatne akcesoria

Z całą pewnością niezbędne podczas gotowania w plenerze będą:

Co gotować w plenerze?

Wygodna kuchenka turystyczna pozwoli nam nie tylko na to, by zagotować wodę na herbatę lub zalać wrzątkiem potrawę w proszku. Z łatwością przyrządzimy za jej pomocą jajecznicę lub owsiankę, zupę, makaron, kaszę czy ryż. Nasze plenerowe menu będzie w głównej mierze uzależnione od naszego transportu. Spacerując z plecakiem, nie zdecydujemy się raczej na dźwiganie paczek z ryżem. Łatwiej będzie o to, gdy na wycieczkę udamy się samochodem lub camperem.

Na grillu natomiast przygotujesz szereg ciekawych i smacznych potraw. Dzięki pokrywie grillowane warzywa się nie przesuszą. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz mięso, czy rybę, masz pewność, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane pod kloszem – to gwarancja udanego posiłku.