Jak bezpiecznie korzystać z prądu na kempingu?

Podczas odpoczynku na kempingu wcale nie musimy żyć bez podstawowych wygód takich jak dostęp do prądu. Dziś prawie każde większe pole kempingowe posiada przyłącza umożliwiające swobodne korzystanie z elektryczności – a jeśli nie, to możemy sięgnąć po generator prądu. Zobaczmy, jak ich bezpiecznie używać!

Jak bezpiecznie korzystać z prądu na kempingu

Co powinniśmy wiedzieć o przyłączu elektrycznym na kempingu?

Jeśli planujemy postój na jakimś konkretnym polu kempingowym, powinniśmy już wcześniej skontaktować się z zarządcą i zapytać o to, jak wygląda ułożenie przyłączy elektrycznych na tym terenie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w jakie akcesoria się wyposażyć przed wyjazdem. Pozwoli nam to np. na znalezienie odpowiednio długiego przewodu, jeśli usłyszymy, że jedno gniazdo jest przeznaczone dla większej liczby kamperów. Warto też znać maksymalny dopuszczalny prąd w gnieździe – najczęściej będzie to 6, 10 lub 16 A.

Koniecznie zapytajmy też o cenę za korzystanie z energii elektrycznej. Niektóre pola kempingowe wliczają ją do kosztów wynajęcia miejsca, inne z kolei instalują osobne liczniki dla każdego kampera – dzięki czemu później zapłacimy tylko za tyle prądu, ile zużyjemy.

Czy wiesz, że…

Przed podpięciem się do przyłącza, upewnijmy się, że jest wyposażone w wyłącznik różnicowoprądowy. Zapewni nam to bezpieczeństwo w sytuacji, gdy sieć zostanie przeciążona – po prostu odetnie dostęp do niej, chroniąc nas przed porażeniem.

Jak bezpiecznie korzystać z prądu na kempingu

Kiedy warto zainwestować w przenośny generator prądu?

Jeśli pole kempingowe nie posiada dostępu do prądu, a zależy nam na korzystaniu z niego, możemy zabrać ze sobą agregat prądotwórczy. Napędzane benzyną, olejem napędowym lub gazem urządzenie pozwoli nam wyprodukować wystarczającą ilość prądu do zasilania podstawowych sprzętów. Do minusów tego rozwiązania należy jednak stosunkowo głośna praca generatora, która może być uciążliwa nie tylko w ciągu nocy, lecz również w trakcie dnia. Musimy też zawsze dbać o to, by mieć pod ręką wystarczającą ilość paliwa. Więcej informacji na temat agregatów prądotwórczych znajdziemy tutaj.

Bezpieczeństwo na kempingu

Na koniec zebraliśmy kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas korzystania z elektryczności na kempingu. Zobaczmy, o czym powinniśmy pamiętać!

Jak bezpiecznie korzystać z prądu na kempingu

- szykując się do wyjazdu kamperem, powinniśmy wyposażyć się w gruby przewód, koniecznie w gumowym oplocie. Dzięki temu będzie odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, lecz również na działanie wody. Zastosowanie przewodu o średnicy mniejszej niż 2,5 mm² mogłoby doprowadzić do spadku napięcia w miejscu poboru prądu, a w efekcie do przegrzewania;

- na kempingu najlepiej sprawdzi się przedłużacz bębnowy. Dlaczego? Szybko rozwiniemy go na potrzebną długość, a później zwiniemy – tak, aby niepotrzebnie nie zajmował miejsca. Zobacz, jakie znajdziemy w naszej ofercie;

- zanim wybierzemy się na kemping za granicę, upewnijmy się, czy nie będziemy potrzebować adaptera do gniazda. Przydadzą nam się chociażby w Anglii czy Szwajcarii.

Co jeszcze powinniśmy ze sobą zabrać, wybierając się na kemping? O innych potrzebnych akcesoriach przeczytamy w tym artykule.