Produkty

Jak bezpiecznie korzystać z prądu na kempingu?

Jak bezpiecznie korzystać z prądu na kempingu?

Podczas odpoczynku na kempingu wcale nie musimy żyć bez podstawowych wygód takich jak dostęp do prądu. Dziś prawie każde większe pole kempingowe posiada przyłącza umożliwiające swobodne korzystanie z elektryczności – a jeśli nie, to możemy sięgnąć po generator prądu. Zobaczmy, jak ich bezpiecznie używać!

Co powinniśmy wiedzieć o przyłączu elektrycznym na kempingu?

Podłączenie do Campingu do energii z samochoduJeśli planujemy postój na jakimś konkretnym polu kempingowym, powinniśmy już wcześniej skontaktować się z zarządcą i zapytać o to, jak wygląda ułożenie przyłączy elektrycznych na tym terenie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w jakie akcesoria się wyposażyć przed wyjazdem. Pozwoli nam to np. na znalezienie odpowiednio długiego przewodu, jeśli usłyszymy, że jedno gniazdo jest przeznaczone dla większej liczby kamperów. Warto też znać maksymalny dopuszczalny prąd w gnieździe – najczęściej będzie to 6, 10 lub 16 A.

Koniecznie zapytajmy też o cenę za korzystanie z energii elektrycznej. Niektóre pola kempingowe wliczają ją do kosztów wynajęcia miejsca, inne z kolei instalują osobne liczniki dla każdego kampera – dzięki czemu później zapłacimy tylko za tyle prądu, ile zużyjemy.

Czy wiesz, że…

Przed podpięciem się do przyłącza, upewnijmy się, że jest wyposażone w wyłącznik różnicowoprądowy. Zapewni nam to bezpieczeństwo w sytuacji, gdy sieć zostanie przeciążona – po prostu odetnie dostęp do niej, chroniąc nas przed porażeniem.

Kiedy warto zainwestować w przenośny generator prądu?

Przenośny generator prąduJeśli pole kempingowe nie posiada dostępu do prądu, a zależy nam na korzystaniu z niego, możemy zabrać ze sobą agregat prądotwórczy. Napędzane benzyną, olejem napędowym lub gazem urządzenie pozwoli nam wyprodukować wystarczającą ilość prądu do zasilania podstawowych sprzętów. Do minusów tego rozwiązania należy jednak stosunkowo głośna praca generatora, która może być uciążliwa nie tylko w ciągu nocy, lecz również w trakcie dnia. Musimy też zawsze dbać o to, by mieć pod ręką wystarczającą ilość paliwa. Więcej informacji na temat agregatów prądotwórczych znajdziemy tutaj.

Bezpieczeństwo na kempingu

Na koniec zebraliśmy kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas korzystania z elektryczności na kempingu. Zobaczmy, o czym powinniśmy pamiętać!

Przedlużać bębnowy Castorama- szykując się do wyjazdu kamperem, powinniśmy wyposażyć się w gruby przewód, koniecznie w gumowym oplocie. Dzięki temu będzie odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, lecz również na działanie wody. Zastosowanie przewodu o średnicy mniejszej niż 2,5 mm² mogłoby doprowadzić do spadku napięcia w miejscu poboru prądu, a w efekcie do przegrzewania;

- na kempingu najlepiej sprawdzi się przedłużacz bębnowy. Dlaczego? Szybko rozwiniemy go na potrzebną długość,a później zwiniemy – tak, aby niepotrzebnie nie zajmował miejsca. Zobacz, jakie znajdziemy w naszej ofercie;

- zanim wybierzemy się na kemping za granicę, upewnijmy się, czy nie będziemy potrzebować adaptera do gniazda. Przydadzą nam się chociażby w Anglii czy Szwajcarii.

Co jeszcze powinniśmy ze sobą zabrać, wybierając się na kemping? O innych potrzebnych akcesoriach przeczytamy w tym artykule.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Przedłużacze do zadań specjalnych

Przedłużacze do zadań specjalnych
Konieczność doprowadzenia prądu do miejsc usytuowanych z dala od instalacji elektrycznej wymaga od nas użycia przedłużaczy. Ponieważ najczęściej stoso...
Czytaj więcej

Mobilne gniazda elektryczne – niezbędne informacje

Mobilne gniazda elektryczne – niezbędne informacje
Utrudniony dostęp do gniazdek elektrycznych to problem, z jakim spotkał się chyba każdy z nas. To właśnie do sposobu ulokowania gniazd elektrycznych d...
Czytaj więcej

Jaki przedłużacz wybrać?

Jaki przedłużacz wybrać?
Wybór przedłużacza może wydawać się nieskomplikowany. Gdy o nim myślimy, przed naszymi oczami mamy zwykły przedłużacz mieszkaniowy, który najczęściej ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak bezpiecznie korzystać z prądu na kempingu?