Wyjazd pod namiot – jak się do niego przygotować?

Wyjazd na wakacje pod namiot wymaga szczególnego przygotowania. Nie wystarczy zabrać walizki z ubraniami i kosmetykami, jak w przypadku nocowania w hotelu. Tu znacznie większą wagę przykuwa się do przedmiotów praktycznych: kuchenki turystycznej czy oświetlenia. Jak przygotować się do takiej wyprawy?

wyjazd pod namiot

Jak wybrać kuchenkę turystyczną?

Od rodzaju i właściwości kuchenki turystycznej zależy, czy szybko i sprawnie przygotujemy posiłki, a także czy będą one smaczne. Ponieważ w ciągu dnia powinno się jeść co najmniej jeden ciepły posiłek, zakupowi warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Popularny model kuchenki turystycznej to urządzenie zasilane gazem typu propan-butan. Korzysta się z niego dzięki niewielkim i lekkim pojemnikom jednorazowego użytku – kartuszom. Taka kuchenka nie wymaga praktyki ani długiej nauki – jest prosta w obsłudze, intuicyjna. Płomień, który na niej uzyskujemy, jest czysty i możliwy do wyregulowania. Uniwersalne kartusze dokupimy w kraju i poza nim, więc z kuchenki możemy korzystać przez cały urlop i w wielu miejscach.

Nieco mniej popularne, ale także pozwalające przyrządzić potrawy szybko i wygodnie są kuchenki zasilane paliwem płynnym: benzyną, naftą, ropą. Z uwagi na większy ciężar są właściwsze, jeśli jedziemy pod namiot w jedno miejsce i nie musimy przenosić ich w plecaku. Ponieważ są zasilane paliwem, łatwiej je zasilić – benzynę znajdziemy w większej liczbie miejsce niż kartusze. Z tego samego powodu są tańsze w eksploatacji, co ucieszy tych, którzy jeżdżą pod namiot często.

Czy wiesz, że…?

Alternatywą dla kuchenek zasilanych paliwem płynnym są leciutkie kuchenki na paliwo stałe: kostki heksymetylotetraminy. Są polecane dla osób jadących pod namiot i jednocześnie wędrujących za dnia. Kostki są trudniej dostępne, a ogień dużo słabszy.

Miłośnicy wypraw do lasu ucieszą się na wieść, że w sprzedaży są także kuchenki zasilane suchymi patykami. Model ten jest prosty w budowie: składa się z rusztowania z otworami i miejscem do wygodnego ustawienia naczynia. Uwaga jednak! Kuchenka straci funkcjonalność, gdy nie znajdziemy suchego drewna lub zacznie padać deszcz.

wyjazd pod namiot

Jakie oświetlenie pod namiot?

Wśród elementów potrzebnych do wyprawy na kemping znajduje się oświetlenie. By było maksymalnie funkcjonalne, musimy wybrać je rozważnie. Na co zwracać uwagę?

Lampy dedykowane kempingowaniu podzielić można analogicznie do kuchenek turystycznych, a więc z uwzględnieniem sposobu zasilania. Popularne i chętnie kupowane są lampy na baterie, ponieważ źródła zasilające można kupić w większości sklepów i są tanie. Nie jesteśmy uzależnieni od prądu, a zapasowe baterie nie ważą wiele – przed wyjazdem możemy zrobić zapas. Minusem jest spore wykorzystanie energii, przez co lampka może wyładować się szybko i w niespodziewanym momencie.

Jeśli mamy możliwość udania się do budynku – np. podczas śniadania czy kąpieli – i podłączenia ładowarki, możemy zdecydować się na lampę z akumulatorem. Model ten wyklucza konieczność dokupowania baterii, jednak wymaga pamiętania o tym, by zapasowy akumulator zawsze był pełen. Jest to rozwiązanie ekologiczne i w dłuższej perspektywie korzystniejsze finansowo. Ponadto wiele lamp na akumulator ma wskaźnik rozładowania – ciemność nas nie zaskoczy.

wyjazd pod namiot

Lampa gazowa sprawdzi się w warunkach polowych, gdzie nie ma dostępu do energii z sieci. Jeśli korzystamy z kuchenki gazowej, to najlepsze rozwiązanie. Pojemniki możemy uzupełniać przy jednym podejściu.

Odpowiednikiem kuchenki zasilanej suchym drewnem jest lampa solarna – ona także działa tylko w określonych warunkach i jest ekologiczna. Jeśli ma awaryjne zasilanie z gniazda zapalniczki samochodowej, nie straci na funkcjonalności w pochmurnym dniu. Oczywiście musimy być pewni, że do miejsca, w którym rozłożymy namiot, można podjechać samochodem.