Etapy budowy domu - jak to wygląda krok po kroku?

Chciałbyś zbudować dom, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Istotne jest, abyś przygotował sobie projekt budowy oraz zdefiniował, w jakiej kolejności będą odbywały się prace. Gdy już będziesz znał etapy budowy domu krok po kroku, z łatwością poradzisz sobie z dostosowaniem gruntu pod konkretny cel. Jak w takim razie wygląda budowa domu? Etapy tej procedury omawiamy poniżej.

budowa

Etap pierwszy – formalności

Nie da się ukryć, że jest to bardzo istotny etap związany z budową domu i należy zrealizować go już na samym początku. Nie ma mowy o tym, by z niego zrezygnować. Zanim rozpoczniesz budowę domu, musisz też uzyskać ważne dokumenty, które tę czynność umożliwią. Chodzi tutaj głównie o pełną zgodę na budowę i jej plan. Do formalności zalicza się również podanie parametrów Twojego domu. Jeśli z jakiegoś powodu nie uda Ci się zdobyć wszystkich dokumentów, będzie to oznaczać, że nie możesz podjąć żadnych prac budowlanych ani ziemnych.

Etap drugi – stan zerowy

Etap drugi zaczyna się wtedy, gdy zakupisz działkę budowlaną. Pamiętaj o tym, że w trakcie uzyskiwania projektu budowlanego możesz ponieść więcej kosztów i że na jego przygotowanie będziesz musiał trochę poczekać. Jego atutem jest jednak uwzględnienie prywatnych potrzeb. Stan zerowy to również opisanie wszelkich prac, które miałyby pomóc w zaczęciu budowy. I nie chodzi tutaj o formalności, ale wszystko możliwe czynności, które zmierzają ku przygotowaniu działki. Dzięki nim miejsce będzie dopasowane do następnego etapu.

Jakie najistotniejsze prace wliczają się w ten etap? Będziesz musiał ogrodzić i wyrównać działkę, wyznaczyć obrys budynku oraz tras przyłączy dla sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, a także wskazać poziom zero domu, wykopać oraz wykonać fundamenty, stworzyć instalację wodno-kanalizacyjną w fundamentach, przygotować i wykonać elementy zbrojeniowe, postawić ściany podziemne, izolację przeciwwilgociową i termiczną, wylać ślepą posadzkę, a także wykonać fundamenty ścianek działowych. 
 

budowa

Etap trzeci – stan surowy otwarty

Jeśli w planach masz już etap drugi, wiedz, że zręczniej prace budowlane będą szły w okresie wiosennym. Musisz jednak tę sprawę omówić z ekipą budowlaną oraz dekarzem. Następnym etapem według planu budowy będzie przeskoczenie do stanu surowego otwartego. Budynek mieszkalny ma już wtedy fundamenty, ściany, kominy oraz dach.

Może mieć również piwnicę, o ile uwzględniłeś ją w planie budowy. Najistotniejszymi pracami, które doprowadzą do skończenia etapu budowy, będą działania murarskie, które polegają na umieszczeniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także zbudowanie kominów. Będą to również prace konstrukcyjne, czyli realizacja stropów oraz wewnętrznych schodów żelbetowych, wykonanie dachu – jako pierwsza więźba dachowa, potem pokrycie dachu, zainstalowanie rynien.

Na takim etapie będziesz potrzebował ekipy murarsko-ciesielskiej, a także dekarskiej. Jeśli będziesz miał nieco szczęścia, może trafić Ci się firma, która świadczy obie te usługi. Jest to bowiem bardzo wygodna opcja. Musisz też wiedzieć, że stan surowy będzie Cię kosztował sporo pieniędzy, dlatego, zanim przystąpisz do jego realizacji, przygotuj się finansowo.

Etap czwarty – stan surowy zamknięty

Wszystkie prace dotyczące stanu surowego zamkniętego dążą do przyszykowania domu pod okres jesienno-zimowy. To znaczy, że dokonuje się stolarki okiennej oraz zostają wstawione drzwi. Zamykane zostają także prace, które wiążą się z pokryciem dachowym. Wewnątrz budynku podnoszoną są za to ścianki działowe. Z etapem tym wiąże się również zakładanie instalacji elektrycznych, gazowych oraz wodnych. Niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na to, czy są szczelne i bezpieczne.

Tą sprawą ma jednak obowiązek zająć się certyfikowany instalator. Jeśli uzna on, że nie ma żadnych problemów, przeprowadzi on odbiór instalacji. Po tym można przejść do wykładania suchego tynku oraz przystosowania placu budowy. Będziesz potrzebować do tych zadań wielu specjalistów – elektryka, instalatora gazowego, sanitarnego montera alarmu, ekipy wykonującej tynki, kominiarza oraz monterów okien i drzwi. Więcej na temat stanu surowego zamkniętego przeczytasz w artykule - Budowa domu - stan surowy zamknięty.

Etap piąty – prace wykończeniowe

Wygląda na to, że zmierzasz ku końcowi. Tak naprawdę zostało Ci oraz ekipie od budowy jeszcze bardzo dużo pracy. To jest ten moment, kiedy dzieje się najwięcej, budynek zaczyna przybierać odpowiedniego kształtu i przeobraża go w prawdziwy dom. Etap zaczynamy od zamontowania piecówgrzejników oraz kominków.

Po skończeniu tych prac zmierzamy do chwili, w której rozpoczniemy wykończenie wnętrza domu. Prace te wiążą się z wykończeniem kuchni i łazienki, zrobieniem ścian działowych, wyłożeniem tynków i gładzi gipsowej, położeniem podłóg, białym montażem w łazience, wykończeniem piwnicy oraz poddasza, malowaniem ścian, zainstalowaniem lamp i gniazdek elektrycznych, zainstalowaniem ogrzewania oraz innymi pracami, które związane są z wykończeniem domu.

Najczęściej takie etapy budowy domu wiążą się również z ociepleniem elewacji zewnętrznej, nie jest to jednak konieczne, możesz zrobić za jakiś czas, gdy poprawi Ci się sytuacja finansowa lub warunki będą korzystniejsze.

Etap szósty – koniec budowy

Gdy wszelkie etapy budowy domu jednorodzinnego dobiegną już końca, powinieneś je odebrać. W takiej sytuacji istotne jest to, by mieć inspektora nadzoru inwestorskiego. Jest to osoba, która oprócz tego, że ma uprawnienia budowlane, to również angażuje się w proces budowlany. Do jego zadań należy kontrolowanie i odbieranie prac, które są potem przykrywane – mamy tu na myśli, chociażby zalewanie betonem.

Co więcej, sprawdzi on również, jak działają zrobione instalacje oraz dokona porównania z projektem. Przypilnuje on kierownika budowy, aby od razu wypełniać dziennik budowy, który jest istotny podczas rozliczenia z wykonawcą. Twój dom został wybudowany! Czas na finał – zakończenie budowy, a potem możesz się przeprowadzać. Wiedz jednak, że nawet jeśli zakończyły się prace budowlane i wykończeniowe, nie znaczy jeszcze tego, że budowa się zakończyła.

Czeka Cię jeszcze jedno oświadczenie, dzięki któremu otrzymasz numer porządkowy oraz będziesz mógł się zameldować. Gdy po dwudziestym pierwszym dniu od złożenia oświadczenie nie dostaniesz odpowiedzi, będzie to oznaczać, że możesz już wprowadzić się legalnie do swojego domu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o budowie domu krok po kroku, koniecznie zainspiruj się innymi naszymi poradami.