Ekipa budowlana – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę

Zastanawiasz się, jak wybrać idealną ekipę budowlaną? Ten artykuł to kompendium wiedzy na temat wyboru odpowiednich fachowców, kluczowych aspektów umowy i sprawdzenia statusu prawnego ekipy. Dowiedz się, gdzie szukać doświadczonych budowlańców, jakie obowiązki ma kierownik budowy, i jakie elementy powinna zawierać umowa. Przeczytaj nasze porady, aby twoja budowa przebiegła sprawnie i bez niepotrzebnych komplikacji.

Ekipa budowlana w dużej mierze odpowiada za sukces budowy i finalny efekt, dlatego jej wybór nie może być dziełem przypadku. Jak i gdzie szukać sprawdzonych fachowców? Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? Te i inne wątki poruszymy w naszym artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

ekipa budowlana

Dobra ekipa budowlana. Gdzie jej szukać?

Zanim wyjaśnimy, jak wybrać ekipę budowlaną i gdzie jej szukać, zastanówmy się, co powinno ją wyróżniać. Z pewnością niezwykle ważne są wiedza oraz doświadczenie – na pewno nie chcesz oddać budowy swoich wymarzonych czterech kątów w ręce laików. Te aspekty łatwo jednak zweryfikować – solidna firma budowlana bez sprzeciwu pokaże Ci swoje portfolio.

Fachowcy powinni znać się na swojej pracy, zakończyć ją zgodnie z planem i w terminie oraz z najwyższą starannością. Zanim podpiszesz umowę, osobiście spotkaj się z potencjalnym kierownikiem budowy i zdecyduj, czy jest to osoba, z którą dobrze się dogadujesz i która rozumie Twoje potrzeby i oczekiwania. Dowiedz się także, jacy specjaliści zajmą się Twoją budową oraz jakim sprzętem dysponują. Ważna jest też oczywiście cena – koszt budowy domu posiadającego 70m2, 150m2 czy 300 m2 oznacza konieczność zakupu innej ilości materiału, ale też innego wkładu pracy, a to profesjonalna ekipa z łatwością wyceni. 

A gdzie szukać ekipy budowlanej? Pierwszym tropem mogą być polecenia. Porozmawiaj ze znajomymi lub rodziną, którzy budowę mają już za sobą – być może mogą polecić Ci solidnych i odpowiedzialnych fachowców, z których sami są zadowoleni. Decydując się na współpracę z polecenia, będziesz mógł zasięgnąć opinii z pierwszej ręki, a może też na żywo ocenić efekt pracy budowlańców.

Nie znasz nikogo, kto korzystał z usług ekipy budowlanej? W takim razie zajrzyj do internetu! Na portalach społecznościowych znajdziesz np. grupy i fora dedykowane budowie, gdzie członkowie dzielą się swoimi opiniami, doświadczeniami, a nawet zdjęciami realizacji. Warto też przejrzeć rankingi oraz wyniki przetargów i konkursów. W wyborze pomoże także wyszukiwarka internetowa. Gdy wpiszesz do niej hasło: “ekipa budowlana + miasto”, dostaniesz propozycje firm działających w pobliżu. Przeglądając ich strony, możesz natknąć się nie tylko na opinie, ale i zdjęcia, co z pewnością pomoże Ci podjąć decyzję.

Pamiętaj jednak, aby przed jej podjęciem zapoznać się z kilkoma ofertami – porównaj ceny, doświadczenie, warunki współpracy, terminy i wybierz najkorzystniejszą z nich.

ekipa budowlana

Co należy do obowiązków kierownika ekipy budowlanej?

Budowa domu składa się z wielu etapów, o czym szczegółowo pisaliśmy w artykule Budowa domu krok po kroku. Dziś skupimy się jednak na tych czynnościach, które należą do obowiązków ekipy budowlanej i samego kierownika budowy.

Ekipa budowlana może oferować wiele usług, a zakres zależy od indywidualnych ustaleń z inwestorem. Najważniejsze z nich, to wykopanie fundamentów, postawienie ścian, wykończenie budynku wewnątrz, wykonanie prac wnętrzarskich i remontowych. Niektóre zespoły oddają domy pod tzw. klucz – to oznacza, że budynek jest gotowy do zamieszkania i nie wymaga żadnych prac budowlanych lub remontowych. Czasami jednak ekipa budowlana nie zapewnia usług elektrycznych, klimatyzacyjnych, grzewczych czy hydraulicznych – wówczas należy zatrudnić dodatkowych ekspertów. 

A czym zajmuje się kierownik budowy? To osoba, która nadzoruje budowę i jest za nią odpowiedzialna, aby była ona zgodna z planem, ale też bezpieczna.

Obowiązki kierownika budowy zaczynają się wraz z protokolarnym przejęciem od inwestora terenu budowy. Kierownik musi zadbać o zabezpieczenie terenu, jak i znajdujących się na nim urządzeń/obiektów oraz umieszczenie tablicy informacyjnej. Następnie musi sporządzić plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w także zadbać o geodezyjne wytyczenie terenu.

W trakcie pracy kierownik prowadzi dokumentację budowy, w której odnotowuje każdy etap prac. Jego obowiązkiem jest także ich kontrola i potwierdzanie, np. rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawności wykonania wszelkich instalacji. Jeśli pojawią się jakieś zagrożenia, może wstrzymać działania ekipy budowlanej i zgłosić nieprawidłowości do właściwego organu.

Gdy prace dobiegną końca, kierownik budowlany powinien przygotować kompletną dokumentację wykonawczą, zgłosić obiekt do odbioru (wpisem do dziennika budowy) oraz brać udział w czynnościach odbioru. Jeśli pojawią się wady czy niedociągnięcia, kierownik zapewnia ich usunięcie/poprawę.

Jak sprawdzić status prawny ekipy budowlanej?

Jak pewnie się domyślasz, podczas wyboru ekipy budowlanej kwestie prawne są niezwykle ważne. Jeśli chcesz mieć pewność, że nawiążesz współpracę z rzetelną i zaufaną firmą, koniecznie sprawdź jej status prawny. W ten sposób upewnisz się, że działa w sposób sformalizowany i legalny.

Statusem prawnym firmy budowlanej może być:

  • spółka handlowa (akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością);

  • osoba fizyczna bądź spółka cywilna, która prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Takie informacje znajdziesz m.in. na oficjalnej stronie rządowej. Możesz także poprosić wykonawcę o przedstawienie zaświadczenia o wpisie w odpowiednim rejestrze.

A dlaczego to tak ważne? Z pewnością nie warto podpisywać umowy z ekipą, która nie posiada statusu prawnego, czyli działa ”na czarno”. Brak umowy może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi, a przede wszystkim, bez sformalizowania kontraktu nie będziesz mieć pewności, że zlecone prace zostaną wykonane. 

ekipa budowlana

Jak powinna wyglądać umowa z ekipą budowlaną?

Skoro już wiesz, że podpisanie umowy z ekipą budowlaną jest niezwykle ważne, wyjaśnimy Ci, co powinno się w niej znaleźć. 

Przede wszystkim umowa o usługi budowlane powinna zostać sporządzona na piśmie. Musi w jasny sposób określać poszczególne etapy prac, ich zakres, a także terminy zakończenia. Ważne jest także określenie, jakie konsekwencje czekają ekipę, która nie wykona swojej pracy na czas lub niezgodnie z planem budowy (warto dodać paragraf o karach umownych za usterki czy wady). 

Kluczowa jest także kwestia wynagrodzenia, jakie otrzyma ekipa budowlana. Cennik powinien być jasno określony, a w umowie muszą znaleźć się informacje o wysokości, terminie i sposobie zapłaty.

To zwykle ostateczność, jeśli jednak któraś ze stron zdecydowałaby się na rezygnację z usług, w umowie warto zawrzeć postanowienia o możliwości odstąpienia od umowy, np. w przypadku opóźnień czy zaniechań. 

Umowa musi być podpisana przez obie strony, czyli inwestora (imię i nazwisko, PESEL) oraz firmę wykonującą usługi (pełna nazwa firmy, NIP, adres).

Solidna ekipa budowlana – podsumowanie

Jak widzisz, wybór ekipy budowlanej, to poważne zadanie. Warto podejść do niego z głową, aby wybrać solidnych, zaufanych i odpowiedzialnych partnerów.

Pamiętaj też o zakupie odpowiednich materiałów – w Castoramie kupisz wszystko, co niezbędne do budowy obiektu. Pustaki ceramicznezaprawa murarskacegłypokrycia dachowe – te i wiele innych znajdziesz w naszym sklepie. A gdy budynek będzie gotowy, zajrzyj do nas, aby zakupić modne i trwałe produkty wykończeniowe!