Fasolnik chiński – powiew świeżości w ogrodzie i na talerzu

Fasolnik chiński, występujący także pod nazwą ‘wspięga chińska’, to roślina pochodząca z tropikalnych rejonów Afryki, która powszechnie uznawana jest za warzywo. Choć jest to typowa roślina ciepłolubna, pomysł na jej hodowlę przywędrował do Europy. Jej uprawa jest możliwa także w naszych przydomowych ogródkach, wymaga to jednak przygotowania i zapewnienia odpowiednich warunków.

Fasolnik chiński – powiew świeżości w ogrodzie i na talerzu

To, co zachęca coraz więcej osób do uprawy fasolnika, to zarówno walory smakowe, jak i dekoracyjne.

Uprawa

Ze względu na ciepłolubność fasolnika, zaleca się jego uprawę w szklarni lub w folii, jeśli jednak posiadamy dobrze nasłoneczniony zakątek pod południową ścianą w ogrodzie, możemy wysiać go wprost do gleby bez żadnej dodatkowej osłony. Decydując się na uprawę pod osłoną, fasolnik należy wysiać już w marcu/kwietniu, zapewniając mu temperaturę w wysokości ok. 20 stopni C.

Gdy decydujemy się na jego uprawę bez osłony wprost do gruntu, należy go wysiać dopiero w drugiej połowie maja, gdy minie możliwość wystąpienia przymrozków. W obu przypadkach fasolnik siejemy w rozstawie 80 cm x 40 cm,  zapewniając mu odpowiednio stabilne i wysokie podpory, gdyż może on osiągnąć nawet kilka metrów wysokości. Fasolnik chiński zaczyna kwitnąć w lecie, a jego owoce można zbierać od lipca aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. W naszym klimacie wspięga rośnie jako roślina jednoroczna.

Walory dekoracyjne i smakowe

Fasolnik chiński jest zarówno ozdobą i dekoracją naszego ogrodu, jak i wspaniałym dodatkiem do zdrowego posiłku pochodzącego z własnej uprawy. Zachwyca on barwami strąków, które mogą przybierać kolory od zielonego do purpurowego. Zakwita on w drugiej połowie lata kwiatami w odcieniach różu i purpury. Posiada ozdobne, trójpalczaste liście, a jego pędy dorastają nawet do  3 m. Fasolnik charakteryzuje się bezwłóknistymi strąkami i jest słodszy oraz delikatniejszy w smaku w porównaniu do fasoli szparagowej. Można go spożywać w postaci surowej lub gotowanej, jest  źródłem cennego białka roślinnego oraz błonnika niezbędnego w zdrowej i zbilansowanej diecie.

Przeczytaj także: Jakie są najczęstsze choroby pomidorów?

Fasolnik chiński – powiew świeżości w ogrodzie i na talerzu

Gatunek ozdobny

Poza fasolnikiem chińskim na rynku ogrodniczym można spotkać także fasolnik egipski. Pochodzi on również z Afryki i od czerwca do września zakwita fioletowymi i pachnącymi kwiatami. Jego strąki przybierają czerwoną barwę i zawierają jadalne, kolorowe nasiona.

Wpływ na glebę

Zarówno wspięga, jak i inne rośliny z rodziny bobowatych, jest bardzo ceniona wśród ogrodników ze względu na swój odżywczy wpływ na glebę. Posiada on na swych korzeniach bakterie brodawkowe, które wzbogacają glebę w azot oraz poprawiają jej strukturę.

Zobacz też: Na co uważać przy uprawie malin i jeżyn

Jak widać, fascynacja orientalną i egzotyczną kuchnią nie musi sprowadzać się do zakupu dostępnych produktów w sklepach, śmiało można eksperymentować z uprawą niedostępnych roślin i warzyw w naszych ogródkach. Wymaga to jednak zapewnienia im odpowiednich warunków, co zaowocuje tym, że będziemy mieli do nich dostęp przez cały rok. Fasolnik chiński jest o tyle uniwersalny, że cieszy zarówno oko, jak i podniebienie.