icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Haczyki, uchwyty i wieszaki w dekoracji

Haki, haczyki, wieszaki i rozmaite uchwyty to detale, które w większości wnętrz odgrywają istotną rolę. Pomagają nam uporządkować przestrzeń i uczynić ją jeszcze bardziej funkcjonalną. Tego typu elementy mają jednak jeszcze inne zastosowanie – mogą stać się integralnymi częściami dekoracji wnętrz.

Wieszak znalWieszak znalWieszak znalWieszak znal

Dekoracja wnętrz – ozdoby wiszące

Wśród wielu dekoracji, dla których znajdujemy miejsce w salonie, sypialni czy przedpokoju, znajdziemy wiele ozdób wiszących. Nawet tak tradycyjne dodatki, jak wazony czy świeczniki, które zwykle zajmowały miejsce na blacie stołu, komodzie czy parapecie, dziś mogą swobodnie zwisać na odpowiednich uchwytach. W sklepach znajdziemy szereg dekoracji, w których doczepione sznureczki, łańcuszki lub tasiemki wskazują nam możliwość zawieszenia przedmiotu na haczyku, karniszu czy gałce meblowej. Należą do nich np. dekoracje filcowe, kompozycje z wikliny lub gipsu, a także ozdoby choinkowe. Choć wiele z tego typu drobiazgów może stanowić samodzielne ozdoby, możemy także wykorzystać je do stworzenia bardziej rozbudowanych kompozycji. W tym celu przydadzą nam się różnorodne uchwyty – metalowe, ale też te wykonane z tworzywa sztucznego. W niektórych przypadkach będą stanowiły jedne z widocznych i ozdobnych elementów większej całości, a w innych pozostaną niewidoczne, służąc nam jedynie do zamocowania wybranych przedmiotów.

Haczyki na klucze, wieszaki do przedpokoju

Możliwości zastosowania różnorodnych uchwytów możemy podziwiać, przyglądając się przedmiotom, które już dawno zagościły w naszych domach. Mowa chociażby o modnych i praktycznych skrzyneczkach na klucze, które nie mogłyby pełnić swojej roli, gdyby nie ukryte za ich drzwiczkami haczyki. Zwróćmy także uwagę na ciekawe projekty wieszaków do przedpokoju, które mogą przybierać najróżniejsze formy. Obecne w nich haczyki służą nam do odwieszania odzieży wierzchniej czy parasoli, ale jednocześnie składają się na pewną całość – całość, która nie tylko spełnia rolę praktyczną, ale stanowi także ważny element wystroju pomieszczenia. Haczyki i uchwyty znajdują też zastosowanie w kuchni, w której służą do przechowywania akcesoriów do gotowania lub np. filiżanek. Często dostrzeżemy je jako dodatek do efektownie skonstruowanych półek, gdzie pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej we wnętrzu przestrzeni.

Haczyk mosiężny MH 1029Haczyk mosiężny MH 1029Haczyk mosiężny MH 1029Haczyk mosiężny MH 1029

Choć we wskazanych przypadkach haczyki służą przede wszystkim w celach praktycznych, ich wygląd, stylistyka i rozmiary powodują, że można traktować je także jako detale ozdobne. Używając wybranych modeli, mamy szansę na własnoręczne przygotowanie dekoracji na ścianę (nierzadko o zastosowaniu praktycznym), które nadadzą naszemu wnętrzu pożądanego charakteru.

Porada eksperta:

Dobór haczyków do naszych dekoracji uzależnijmy od ich charakteru. Jeśli uchwyty mają być zamontowane na stałe i widoczne, wybierzmy efektowne modele metalowe z jednym lub dwoma haczykami. Jeżeli nasza dekoracja ma być tymczasowa, lepiej zdecydujmy się na samoprzylepne haczyki z tworzywa sztucznego, które będziemy mogli w każdej chwili usunąć z powierzchni.

Haczyk pojedynczy średni chrom matowyHaczyk pojedynczy średni chrom matowyHaczyk pojedynczy średni chrom matowyHaczyk pojedynczy średni chrom matowy

Uchwyty w dekoracji wnętrz – inspiracje

Uchwyty, wieszaki i haczyki będą przydatne w wielu projektach DIY. Przy ich użyciu stworzymy indywidualne ozdoby na ścianę, które w dodatku będziemy mogli łatwo zmienić – jedyne, co w tym celu będziemy musieli zrobić, to podmienić zamocowane na nich przedmioty. Poniżej przedstawiamy szereg inspiracji z wykorzystaniem różnorodnych uchwytów.

Organizer na biżuterię – zamiast trzymać akcesoria w szufladach i pudełeczkach, można mieć je wszystkie na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby długotrwałego szukania. Na wykonanie takiego organizera jest mnóstwo pomysłów – my podsuwamy zaledwie jeden z nich.

Jest nim wykorzystanie starej ramy do obrazu bądź ramki na zdjęcia. Mogą one posiadać wypełnienie, np. oklejone ładną okleiną bądź fragmentem tapety lub jedynie wyznaczać pewien fragment ściany, który posłuży do odwieszania bransoletek, kolczyków czy wisiorków.

Wspornik ozdobny średni Velano czarnyWspornik ozdobny średni Velano czarnyWspornik ozdobny średni Velano czarnyWspornik ozdobny średni Velano czarny

W obu przypadkach wewnątrz ramy przyklejamy samoprzylepne i małe haczyki – najlepiej wybrać te przezroczyste, by nie rzucały się w oczy. Ich liczba zależy od naszej kolekcji biżuterii, ale zawsze może ich być więcej, niż potrzebujemy – będziemy mogli zaczepić o nie filcowe lub materiałowe zawieszki, a w okresie bożonarodzeniowym np. bombki. Taki „obraz” z pewnością stanie się ciekawym elementem aranżacji wnętrza.

Lampion i drewno – moda na lampiony i latarnie nie ustaje, a możliwości ich wykorzystania mamy ogromne. Jednym z ciekawych pomysłów jest przygotowanie specjalnego wieszaka na lampion wiszący – czy to kupiony w sklepie, czy wykonany samodzielnie. Potrzebujemy jedynie kawałka deski i haka, który do niego przymocujemy. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się efektowny wieszak przypominający dekoracyjny wspornik bądź duży hak o metalicznym lub czarnym odcieniu. Całość po powieszeniu na ścianie wygląda bardzo efektownie, szczególnie, gdy w lampionie umieścimy zapaloną święcę. Co więcej, łatwo zmienimy charakter dekoracji, gdy lampion zastąpimy np. wiązanką z bombek lub wielkanocnym wieńcem.

Porada eksperta:

Aby wykonać wieszak na wiszący lampion, możemy skorzystać np. z uchwytu starego zegara kolejowego. Jeśli ta ozdoba już nam się znudziła lub nie pasuje do nowego wystroju, oddzielny sam zegar od części, na której wisi, i wykorzystajmy ją w nowej roli, przykręcając do deski.

Wieszak HM 3 haczyki motyw roślinnyWieszak HM 3 haczyki motyw roślinnyWieszak HM 3 haczyki motyw roślinnyWieszak HM 3 haczyki motyw roślinny

Fantazyjny kształt na ścianie – to propozycja, która sprawdzi się szczególnie na wyjątkowe okazje, np. w okresie świąt. Potrzebujemy samoprzylepnych haczyków, które rozmieszczamy na ścianie w taki sposób, by rozpostarte pomiędzy nimi lampki wyznaczały wybrany przez nas kształt, np. choinki. Tego typu ozdoby na ściany sprawdzą się też przez cały rok – wystarczy, że zamiast światełek wykorzystamy sznurek jutowy, rozciągniemy go w nieregularny sposób (bądź uformujemy w spontaniczną pajęczynę), a następnie zaczepimy na nim klamerki. Podtrzymają one zarówno nasze rodzinne zdjęcia, jak i bilety z podróży czy dziecięce rysunki.

Wieszak do przedpokoju – w tym wypadku możemy wykorzystać gotowe wieszaki dostępne w sklepach – wykonane z metalu z dekoracyjnymi ornamentami. Zamiast bezpośrednio do ściany, zamocujmy je w dolnej części deski lub płyty laminowanej. Ponad uchwytem, w górnej części deski, wykonajmy natomiast odpowiedni napis, np. Home – w tym celu możemy odmalować go farbą od szablonu. Gotowy produkt i odrobina fantazji pozwolą na stworzenie użytecznego, a jednocześnie efektownego wieszaka. Osobom zainteresowanym podobną tematyką polecamy artykuł o innych sposobach na samodzielne wykonanie wieszaków.

Wieszak z patyków – potrzebujemy dwóch lub trzech nieco grubszych patyków o podobnej grubości. Możemy pozostawić je w oryginalnej formie bądź odpowiednio przygotować, np. pobielić. Związujemy je ze sobą sznurkiem jutowym w dwóch miejscach – robimy to w taki sposób, żeby sznurek stworzył dość duży uchwyt służący do zawieszenia całości. Następnie w kije wkręcamy małe i cienkie haczyki, które powinny znaleźć się w pozycji pionowej. Nasza konstrukcja jest gotowa, by ozdobić ją wiszącymi dekoracjami, np. filcową girlandą, gipsowymi serduszkami na sznurku, ozdobami z masy solnej, a na Boże Narodzenie np. pierniczkami.

Uchwyt meblowy łyżka rozstaw 96 mm stara cynaUchwyt meblowy łyżka rozstaw 96 mm stara cynaUchwyt meblowy łyżka rozstaw 96 mm stara cynaUchwyt meblowy łyżka rozstaw 96 mm stara cyna

Na szklanki i filiżanki – plaster drewna i metalowe pojedyncze metalowe haczyki będą wystarczające, by w naszej kuchni stworzyć odpowiednie miejsce na często używane (bądź jedynie dekoracyjne) porcelanowe filiżanki. Taka dekoracja znajdzie miejsce na ścianie nad kuchennym blatem, ale też przy jadalnianym stole. Plaster drewna możemy oczywiście zastąpić jedną dłuższą deską lub częścią palety, a nawet małą kratką ogrodniczą, którą zazwyczaj wykorzystuje się w uprawie pnączy.

Uchwyty wykonane z metalu i tworzywa sztucznego mogą stać się integralną częścią rozmaitych dekoracji lub nadać użytecznym przedmiotom nieco bardziej efektowny wygląd. Wykorzystamy je do tworzenia dekoracji od podstaw lub zastosujemy w formie bardzo estetycznych dodatków. Tak będzie np. w sytuacji, gdy naklejoną na ścianie podobiznę drzewa okleimy haczykami, na których później zawiesimy np. kapelusz, apaszkę czy ozdobę w formie sztucznego motyla lub ptaka. Podobnie, gdy starą drewnianą tacę wyposażymy w nowe uchwyty – tutaj duże pole do popisu dają np. uchwyty meblowe, dostępne w niezliczonych kształtach i wzorach (do wyboru mamy np. oryginalnie zdobione gałki albo uchwyty imitujące wyglądem sztućce).

Podane wyżej przykłady wykorzystanie haczyków w dekoracjach to jedynie wybrane pomysły – pamiętajmy, że elementy te możemy wykorzystać na różne sposoby, w czym pomaga nam ich stylistyczna różnorodność i rożne sposoby mocowania.

Data publikacji: 21.11.2016