LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Czym myć baterie łazienkowe? Podpowiadamy

Kupując armaturę łazienkową, wybieramy modele, które cechują się zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że na bateriach łazienkowych pojawia się coraz więcej śladów użytkowania, przez co nie lśnią one już tak jak na początku. Aby zachować na długo estetyczny wygląd armatury, konieczne jest jej regularne mycie. Sprawdź, czym wyczyścić baterie łazienkowe.

Przejdź do następnych akapitów:
Środki chemiczne, czyli czym myć baterie łazienkowe?
Czym czyścić baterie umywalkowe? Domowe sposoby
Czego nie stosować do czyszczenia baterii?

Środki chemiczne, czyli czym myć baterie łazienkowe?

Na początku użytkowania baterie łazienkowe pięknie lśnią, co sprawia, że domownicy często przecierają je tylko po zachlapaniach i podczas regularnych porządków. Z czasem okazuje się jednak, że na powierzchni baterii zaczynają się pojawiać coraz bardziej uciążliwe zabrudzenia, które wcale nie tak łatwo doczyścić. Największym rywalem w walce o czystość w łazience staje się również kamień, który jest nieestetyczny, przez co chcesz się go jak najszybciej pozbyć. Czym czyścić armaturę łazienkową, aby pozbyć się kamienia i innych zabrudzeń?

W takiej sytuacji warto sięgnąć po profesjonalne preparaty czyszczące, które pomagają w zlikwidowaniu osadu. Pamiętaj, że decyzja o tym, czym czyścić krany i armaturę, wpływa nie tylko na higienę łazienki, ale również jej estetyczny wygląd. Wybieraj zatem specjalne środki chemiczne przeznaczone do mycia baterii łazienkowych.

Nieodpowiedni, zbyt silny środek do czyszczenia baterii łazienkowych może doprowadzić do uszkodzenia powłoki armatury, a w efekcie powstania odbarwień. Powłoki metali, z których wykonana jest armatura, są wrażliwe na działanie silnych środków chemicznych oraz na intensywne tarcie i szorowanie, więc o uszkodzenie nietrudno. Dowiedz się więc, czym czyścić baterie łazienkowe.

Do mycia najlepiej używaj środków o odczynie lekko zasadowym lub neutralnym (6-9 pH). Do regularnego czyszczenia wystarczą specjalne, delikatne środki myjące, a nawet mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń. Z ogólnodostępnych preparatów wybieraj raczej mleczka i płyny, a unikaj proszków do czyszczenia, które mogą zarysować baterię. Co ważne, środków tych nie należy rozpylać bezpośrednio na powierzchnię, ale nasączyć nimi miękką szmatkę i dopiero tak przygotowaną myjką wyczyścić armaturę.  

Najlepszym sposobem na utrzymanie łazienki w czystości jest systematyczność. Regularnie czyść więc powierzchnie, aby zminimalizować ryzyko powstawania osadów kamiennych oraz trwałych zabrudzeń. Bateria czyszczona przynajmniej dwa razy w tygodniu przez długi czas będzie błyszczeć, a Ty nie będziesz musiał sięgać po mocne (i często niebezpieczne dla powłoki) środki czyszczące. 

Zobacz również: Jak dobrać baterię do umywalki? Najlepsze baterie łazienkowe

czym myć baterie łazienkowe

Czym czyścić baterie umywalkowe? Domowe sposoby

Domowe sposoby to świetny sposób na to, czym myć baterie łazienkowe, gdy nie chcesz stosować chemicznych preparatów. Metody używane przez nasze mamy i babcie doskonale poradzą sobie z codziennymi zabrudzeniami. Ich regularne stosowanie pomoże Ci zapobiec zbieraniu się kamienia i powstawaniu przebarwień. Niestety, sposoby te mogą okazać się niewystarczające w przypadku walki z dużym kamieniem lub silnymi zabrudzeniami.

Czym i jak czyścić złote baterie łazienkowe, klasyczne krany chromowane oraz białą armaturę? Najskuteczniejsze metody są jednocześnie najprostsze. Zastosuj zatem sok z cytryny, ocet albo sodę oczyszczoną. Dwa pierwsze produkty to gotowe do wykorzystania środki, które skutecznie usuną zabrudzenia łazienkowe. Sodę możesz wykorzystać do przygotowania pasty czyszczącej. Wymieszaj sodę z wodą w stosunku 3:1, aby uzyskać gęstą papkę. Nałóż ją na wybrane miejsca, np. deszczownicę lub słuchawkę natrysku. Kiedy soda rozpuści brud, zmyj ją wodą. Możesz też wykorzystać papkę do mycia brudnych elementów.

Pamiętaj o dokładnym czyszczeniu powierzchni łazienkowych, włącznie z narożnikami i fugami. Warto też wyciągnąć z baterii perlator i namoczyć go w ciepłej wodzie z niewielką ilością soku z cytryny. Osady z kamienia rozpuszczą się po około 10-15 minutach i po tym czasie będziesz mógł na powrót zamontować perlator w baterii.

Sprawdź również: Baterie łazienkowe – na jakiej wysokości je montować?

baterie łazienkowe

Czego nie stosować do czyszczenia baterii?

Wiesz już, czym myć baterie łazienkowe. Pamiętaj też, że są środki, którymi nie zaleca się czyścić armatury. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego zaskoczenia w postaci wspomnianych wcześniej odbarwień. W tym przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie, że lepsze jest wrogiem dobrego. Może się bowiem okazać, że najdroższy środek ze sklepu jest dla Twojej armatury największym niebezpieczeństwem. 

Przed zakupem powinieneś przede wszystkim dokładnie przeczytać etykietę preparatu czyszczącego – jeżeli w jego skład wchodzi kwas lub rozpuszczalnik, to nie warto wkładać go do sklepowego koszyka. Podobnie jak środków na bazie chloru, które mogą nie tylko spowodować uszkodzenie baterii, ale ich stosowanie prawdopodobnie również odbije się na Twoim samopoczuciu. Tego typu detergenty mogą być stosowane tylko w pomieszczeniach z dobrą wentylacją, a podczas ich użycia należy zachować szczególne środki ostrożności.

Data publikacji: 07.11.2014