Uciążliwe plamy i osad na baterii
Na początku użytkowania baterie łazienkowe pięknie lśnią, a my przecieramy je tylko po zachlapaniach i podczas regularnych porządków. Z czasem okazuje się jednak, że na powierzchni baterii zaczynają się pojawiać coraz bardziej uciążliwe zabrudzenia, które wcale nie tak łatwo doczyścić. Naszym największym rywalem w walce o czystość w łazience zaczyna stawać się również kamień, który jest nieestetyczny i chcemy się go jak najszybciej pozbyć. Zazwyczaj sięgamy wtedy po mocne środki, które mają nam pomóc w zlikwidowaniu osadu. Niesie to jednak ze sobą ryzyko uszkodzenia powłoki baterii, co może doprowadzić do powstania odbarwień. Powłoki metali, z których wykonana jest armatura, są wrażliwe na działanie środków chemicznych oraz na silne tarcie i szorowanie, więc o uszkodzenie nie trudno.
Czym nie czyścić armatury łazienkowej?
Zanim przejdziemy do czyszczenia baterii w naszej łazience, powinniśmy poznać listę środków, których używanie nie jest wskazane. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zaskoczenia w postaci wspomnianych wcześniej odbarwień. W tym przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie, iż lepsze jest wrogiem dobrego. Może się okazać, że najdroższy środek ze sklepu jest dla naszej armatury największym niebezpieczeństwem. Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim dokładnie przeczytać etykietę preparatu czyszczącego – jeżeli w jego skład wchodzi kwas lub rozpuszczalnik, to nie warto wkładać go do naszego koszyka. Podobnie jak środków na bazie chloru, które mogą nie tylko spowodować uszkodzenie baterii, ale ich stosowanie prawdopodobnie również odbije się na naszym samopoczuciu. Tego typu detergenty mogą być stosowane tylko w pomieszczeniach z dobrą wentylacją, a podczas ich użycia należy zachować szczególne środki ostrożności.
Bateria perfekcyjnie czysta
Najlepszym sposobem, do którego zazwyczaj trudno nam się dostosować, jest systematyczność. Chodzi oczywiście o regularne czyszczenie powierzchni, tak aby zminimalizować ryzyko powstawania kamienia oraz trwałych zabrudzeń. Bateria czyszczona przynajmniej dwa razy w tygodniu przez długi czas będzie błyszczeć, a my nie będziemy musieli sięgać po mocne (i niebezpieczne dla powłoki) środki czyszczące. Do mycia najlepiej używać środka o odczynie lekko zasadowym lub neutralnym (6-9 pH) – do regularnego czyszczenia w zupełności wystarczy zatem mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń. Z ogólnodostępnych preparatów wybierajmy raczej mleczka i płyny, a unikajmy proszków do czyszczenia, które mogą zarysować baterię.