Jak przystosować łazienkę dla osób starszych?

Seniorzy wymagają dodatkowego wyposażenia łazienki, by korzystać z tego pomieszczenia w równie łatwy sposób, co osoby młode i w sile wieku. Oto spis niezbędnych zmian, jakich trzeba dokonać w tym pomieszczeniu, a także dodatków umożliwiających funkcjonalne dostosowanie pomieszczenia toaletowego i kąpielowego do potrzeb osób starszych.

Funkcjonalna łazienka nie tylko dla starszych osób

Aby w pełni dostosować łazienkę do potrzeb osoby starszej, pomieszczenie to należy zreorganizować i doposażyć, ale możemy to zrobić niewielkim kosztem i w stosunkowo krótkim czasie. Co więcej – nawet jeśli wśród naszych domowników średnia wieku nie jest zbyt wysoka, większość usprawnień, które przedstawimy poniżej wciąż warto zastosować, ponieważ nie zaburzają one estetyki wnętrza, a jednocześnie zwiększają funkcjonalność pomieszczenia kąpielowego i sprawiają, że jest ono bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Czy wiesz, że...?

Głównym powodem tego, iż otacza nas coraz więcej osób starszych, jest ciągle rosnąca średnia wieku – wg danych Banku Światowego na początku ubiegłego wieku wynosił on 46 lat, by sto lat później, na przełomie tysiącleci, wzrosnąć do lat ponad 67! O ile liczba osób w wieku 60 lat i powyżej wynosiła w 2011 roku ponad 500 mln, szacunki mówią o 1,2 mld w nieodległej czasowej perspektywie, bo w 2025 r.

Taboret pod prysznic

Czy usprawnienia dla seniorów i przystosowanie domu dla niepełnosprawnych oznacza to samo?

Domowe usprawnienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych często traktowane są wymiennie, tymczasem dotyczą zupełnie innego zakresu zmian, jakie należy wprowadzić dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i tych dla osoby w podeszłym wieku. W największym skrócie można stwierdzić, że część modyfikacji wprowadzonych i wykonanych dla osoby niepełnosprawnej będzie korzystna zarazem dla seniora, natomiast jedynie niewielka ilość zmian dokonanych w mieszkaniu dla osób starszych będzie niezbędnym ułatwieniem dla mieszkańców niepełnosprawnych.

Oto przykłady:

- osobie w podeszłym wieku należy zapewnić antypoślizgowe zabezpieczenie na powierzchniach śliskich i schodach, aby zniwelować zagrożenie poślizgnięciem się. Obecność tego typu powłoki nie jest niezbędna dla niepełnosprawnego poruszającego się samodzielnie na wózku inwalidzkim. Jednak nie pokona on bariery, jaką stanowią schody prowadzące na inną kondygnację – w tym wypadku niezbędne będzie wyposażenie tego ciągu komunikacyjnego w umożliwiający transportowanie wózka w górę i dół schodołaz (gąsienicowy lub kroczący), platformę (ukośną, pionową) lub krzesło schodowe. Z wymienionych urządzeń jedynie ostatnie dwa będą wykorzystywane z powodzeniem zarówno przez niepełnosprawnych, jak i seniorów.

Porada eksperta:

Osoba w starszym wieku poruszająca się samodzielnie po domu powinna mieć też odpowiednie obuwie, uniemożliwiające poślizgnięcie się i upadek. Ważne, by było ono lekkie i zapewniało usztywnienie stopy w kostce.

Uchwyt kątowy

Oprócz niebezpieczeństwa związanego ze śliskimi powierzchniami (wanną, podłogą czy schodami), osoby starsze i te o ograniczonej zdolności ruchowej, są narażone na upadki z innych powodów. Mogą być nimi: zaburzenia krążenia i równowagi, spowolniona reakcja na bodźce, zaburzenia koordynacji, pogorszenie się wzroku i słuchu, a także przyjmowane leki i nieodpowiednie oświetlenie. Na to ostatnie możemy mieć realny wpływ, dlatego upewnijmy się, że zostało ono należycie usprawnione.

Łazienka bezpieczna i przyjazna w użytkowaniu przez seniora

Oprócz zastosowania antypoślizgowych mat na powierzchniach ceramicznych posadzek lub wybrania jako okładziny podłogowej płytek ryflowanych, należy też ułatwić osobie starszej korzystanie z łazienki poprzez:

- zastosowanie ławeczek i schodków ułatwiających bezpieczne przekroczenie progu wanny,

- wyłożenie dna wanny i kabiny prysznicowej maty z antypoślizgową powłoką przytwierdzaną za pomocą przyssawek,

- zbudowanie liniowego systemu odprowadzania wody z prysznica, co ułatwi zastosowanie kabiny prysznicowej bez brodzika lub wnęki prysznicowej z uchylaną, nieprzemakalną zasłonką,

- zwiększenie wysokości muszli sedesowej – w tym wypadku korzystne będzie wykorzystanie nakładki na sedes wyposażonej w uchwyty – te ostatnie będą niezbędne do ułatwienia osobom starszym siadania na podwyższony sedes i wstawania z niego,

Uchwyt nad wannę Bisk 265 mm chrom

- zamocowanie prostej, za to niezwykle skutecznej pomocy, jaką są długie uchwyty zainstalowane w pobliżu toalety, wewnątrz kabiny prysznicowej na ścianie i tuż nad wanną. Dodatkowa poręcz przytwierdzona poziomo na drzwiach łazienkowych ułatwi ich otwieranie i zamykanie,

- wybranie do wyposażenia łazienki kabiny prysznicowej (z brodzikiem lub bez niego) zamiast wanny z wysokim brzegiem, jeśli nasz dom znajduje się dopiero w fazie planowania,

- wstawienie do kabiny prysznicowej niewielkiego taboretu lub zamocowanie składanego, przytwierdzonego do ściany łazienkowej (ale nie do samej kabiny) siedziska,

- przymocowanie do ściany łazienki uchwytu, o który można oprzeć kule, o ile stosowane są przez starszą osobę,

Taboret regulowany

Porada eksperta:

O ile w budynkach i mieszkaniach preferowane jest wydzielenie osobnej przestrzeni na łazienkę i WC, starsze osoby będą miały możliwość łatwiejszego korzystania z jednego pomieszczenia łączącego obie funkcje. Jeśli zlikwidujemy ściankę dzielącą WC od łazienki, wnętrze zyska więcej wolnej przestrzeni, co umożliwi swobodne poruszanie się na przykład osobie chodzącej o kulach.

Suszarka do włosów Masterline biała

- wybór armatury umywalkowej i wannowej z kurkami, które umożliwiają łatwe odkręcanie i ustawianie siły oraz temperatury strumienia wody. W tym wypadku sprawdzi się wygodna w użyciu bateria jednouchwytowa lub elektroniczna – ta nie tylko uruchamia strumień wody w sposób bezdotykowy za pomocą czujnika optoelektrycznego, ale dodatkowo jego temperatura jest stała i wcześniej wybrana na termostacie,

- zastosowanie w łazience urządzeń maksymalnie prostych w obsłudze, czego przykładem jest suszarka do włosów uruchamiająca się automatycznie,

- ponieważ odległość od ręcznika jest czasami zbyt duża dla osób starszych, warto zawiesić go tuż przy umywalce lub zastąpić automatycznie załączającą się suszarką do dłoni. Również dozownik na mydło postawmy na obrzeżu ceramicznego zlewu, aby sięganie po płyn nie sprawiało seniorom problemu.

Porada eksperta:

Skutecznym sposobem na zapewnienie osobie starszej poczucia całkowitego bezpieczeństwa będzie wyposażenie łazienki w specjalną instalację alarmowo-przywoławczą, dzięki której możliwe będzie zaalarmowanie pozostałych domowników w razie – na przykład – poślizgnięcia się na mokrej powierzchni lub zasłabnięcia.

Kabina bez brodzika

Meble i wyposażenie łazienki dla osoby w podeszłym wieku

Ponieważ w łazience, z której korzysta osoba starsza należy wyeliminować dwa główne zagrożenia: występowanie plam wody na posadzce i niebezpieczeństwo skaleczenia się podczas upadku, warto rozważyć:

- zastosowanie instalacji podgrzewania podłogowego, dzięki działaniu której niewielkie ślady wilgoci na posadzce szybciej wyschną,

- wymianę mebli łazienkowych i akcesoriów na takie, których zaokrąglone lub obłe kształty zminimalizują ryzyko powstania obrażeń na skutek upadku. Dotyczy to również armatury i wyposażenia, na które składają się wanna i umywalka o ostro zakończonych brzegach,

- wymianę mebli łazienkowych i ich elementów wykonanych z łatwo tłukącego się szkła na jego hartowany odpowiednik,

- zlikwidowanie cokołu maskującego elementy instalacji wodnej pod umywalką, jak również szafki podumywalkowej, o ile starsza osoba korzystająca z łazienki porusza się na wózku inwalidzkim. W tym wypadku konieczne będzie też obniżenie wysokości zamocowania umywalki, tak aby dostęp do niej był ułatwiony.

Zadbajmy o prawidłowe oświetlenie pokoju kąpielowego

Ponieważ w miarę upływu lat pogarsza się jakość wzroku, warto wspomóc jego działanie przez zapewnienie wyraźnego, niemal jaskrawego oświetlenia, o czym pisaliśmy wyżej na przykładzie zapewnienia dodatkowych źródeł światła sztucznego wzdłuż ciągów komunikacyjnych. W pomieszczeniu kąpielowym strefy intensywnego światła nie mogą ominąć umywalki wraz z przytwierdzonym nad nią lustrem, wanny/kabiny prysznicowej i WC.

Data publikacji: 17.01.2017