Jak dobrać deskę do prasowania?

Prasowanie to czynność, która jest dla wielu z nas niemałym utrapieniem. Aby ją ułatwić, najczęściej zwracamy uwagę na wybór odpowiedniego żelazka. Jak się jednak okazuje, również dobór prawidłowej deski będzie dla nas wielkim wsparciem w tym zakresie.

rozkładana deska do prasowania

Przy wyborze deski musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów.

Odpowiedni blat

Najważniejszą rzeczą przy desce do prasowania jest wybór odpowiedniego blatu. Najczęściej do wyboru mamy blaty z dwóch grup produkcyjnych. W pierwszej są cięższe płyty wiórowe i paździerzowe. W drugiej zaś lżejsze oraz przepuszczające parę metalowe lub też stalowe kratki. Oprócz materiału wykonania blatu, ważne jest także jej pokrycie, a mianowicie powłoka. Najlepiej, by składała się ona z dwóch warstw – pokrowca oraz wypełnienia. Warto tu zaznaczyć, że najlepszym materiałem na powłokę będzie naturalna i odporna na wysoką temperaturę bawełna.

Przy blacie, należy również zwrócić uwagę na jego wielkość. Szersze modele będą bardziej przydatne przy częstym prasowaniu większych materiałów, np. zasłon. Z kolei węższe blaty to dobry wybór przy prasowaniu codziennych ubrań. Pamiętajmy jednak, by deska miała co najmniej 30 cm szerokości – zapewni to komfortowe prasowanie każdego dnia. Ostatnią ważną rzeczą przy kwestii blatu jest jego zakończenie. Istotne jest bowiem, by było ono zwężone i zaokrąglone, co znakomicie ułatwia prasowanie koszul.

Lekkość, ale stabilność

Solidna deska do prasowania powinna być zarówno lekka, jak i trwała. Dzięki pierwszej właściwości pozwoli nam na sprawne przemieszczanie deski z miejsca na miejsce, a za sprawą drugiej, nie ugnie się i nie złoży pod lekkim naciskiem podczas prasowania.

Stabilność dotyczy także samych nóżek – mając zakończenie w postaci antypoślizgowych stoperów, zyskujemy gwarancję braku przesuwania się podczas wykonywania gwałtowniejszych ruchów.

Deska do prasowania

Obecność gniazdka

Coraz więcej desek do prasowania posiada również wbudowane gniazdko. Dzięki niemu, możemy podłączyć żelazko bez użycia zbędnej plątaniny kabli pod nogami. Co więcej, takie udogodnienie pozwala nam na łatwe prasowanie w dowolnym miejscu, które nie będzie ograniczone ze względu na krótki przedłużacz.

Uchwyt na sznurek od żelazka

Przy wyborze deski warto także zwrócić uwagę na obecność specjalnego uchwytu na sznurek od żelazka. Występuje on pod postacią specjalnej antenki. Za jego pomocą, sznurek nie będzie się plątał po desce, a tym samym gniótł prasowanej odzieży.

Trwała podstawka pod żelazko

Podstawka pod żelazko to ostatni, ale równie ważny element. Zapewnia on stabilizację ułożenia urządzenia podczas jego nieużywania. Co więcej, za sprawą ustawienia odpowiedniego kąta podstawki, z żelazka nie będzie kapać woda, która może zabrudzić świeżo wyprane materiały.

Chcąc uprzyjemnić sobie prasowanie, zdecydowanie warto zainwestować w odpowiednią deskę do prasowania. To często właśnie w niej, a nie w żelazku, może tkwić problem.

Data publikacji: 06.10.2014