Jakie kwiaty do łazienki bez okna i z oknem? 10 najlepszych kwiatów

Kwiaty skutecznie ocieplają i ożywiają wnętrze oraz sprawiają, że staje się ono przytulniejsze. Zielona roślinność zbliża nas również do natury. Wiele z roślin może rosnąć i rozwijać się w łazience pod warunkiem doboru odpowiednich gatunków. Sprawdź zatem, jakie kwiaty do łazienki wybrać i które z nich sprawdzą się najlepiej w Twoim domu.

Jakie kwiaty do łazienki bez okna i z oknem? 10 najlepszych kwiatów

Kwiaty do łazienki – jakie wymagania należy spełnić?

Wybierając rośliny i kwiaty do łazienki, weź pod uwagę przede wszystkim to, czy w pomieszczeniu znajduje się okno. To kluczowa informacja, ponieważ większość roślin i kwiatów domowych wymaga stałego dostępu do światła słonecznego. Z tej przyczyny wiele gatunków może rosnąć wyłącznie w łazienkach, w których znajduje się przynajmniej jedno okno. 

Rośliny do łazienki z oknem

Naturalne światło słoneczne zapewni zdrowy rozwój Twoim roślinom. Wybierając kwiaty, zdecyduj się na gatunki dedykowane do łazienek, lubiące wyższe temperatury i wilgotność oraz potrzebujące względnie niedużo rozproszonego światła. Nie stawiaj jednak doniczek na słonecznym parapecie, gdyż większość kwiatów i roślin, które preferują dużą wilgoć, jednocześnie nie lubi ostrego słońca. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okienko o małych wymiarach, ewentualny niedobór naturalnego światła możesz zrekompensować odpowiednim rozmieszczeniem luster, które będą odbijały promienie.

Kwiaty do łazienki bez okna

Do hodowli roślin najlepiej nadają się pomieszczenia z oknem. Jeśli jednak posiadasz łazienkę ciemną, pozbawioną dostępu światła naturalnego, nie musisz rezygnować z żywej zieleni we wnętrzu i decydować się na sztuczne kwiaty do łazienki. Istnieją bowiem cieniolubne rośliny do łazienki bez okna, które świetnie znoszą niedobory promieni słonecznych, wysokie temperatury i wilgotność wynikające ze specyfikacji pomieszczenia. 

W przypadku wnętrz bez okien zaleca się też montaż specjalnych świetlówek albo lamp ogrodniczych. Powinny one świecić przez około 10-12 godzin dziennie. Możesz ponadto zakupić dwa takie same gatunki kwiatów, postawić po jednej roślinie w salonie i łazience, a później co tydzień zamieniać je miejscami. W ten sposób każda z nich będzie dobrze doświetlona.

Pielęgnacja roślin w łazience jest podobna do zabiegów, którym poddajesz kwiaty uprawiane w innych pomieszczeniach. Ponadto pamiętaj, aby nie stawiać roślin w pobliżu środków chemicznych, ponieważ opary z tych preparatów nie działają dobrze na ich rozwój. Nie trzymaj doniczek niedaleko pojemników z mydłem. Często wietrz łazienkę. W środowisku wilgotnym rośliny wolniej parują, co sprawia, że możesz ograniczyć częste podlewanie. Nie wymagają one też dodatkowego opryskiwania. Regularnie kontroluj jednak stan kwiatów i szybko usuwaj opadające liście czy pąki, ponieważ w warunkach łazienkowych mogą one szybko pleśnieć. Wymienione zasady dotyczą zarówno kwiatów do łazienki z oknem, jak i zacienionej. 

Przeczytaj także:  Ś cianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety

     

Jakie kwiaty do łazienki bez okna i z oknem? 10 najlepszych kwiatów

Polecane kwiaty do łazienki z oknem

Jeśli Twoja łazienka jest wyposażona w okno, to masz naprawdę spory wybór roślin, które możesz w niej hodować. Charakterystyczny mikroklimat sprzyja wypuszczaniu nowych pędów i kwitnieniu. Poniżej znajdziesz listę najpiękniejszych i najmodniejszych roślin do jasnej łazienki z oknem.

Storczyk

Storczyki to idealne kwiaty do łazienki. Większość odmian lubi wysoką wilgotność i rozproszone światło. Aby roślina dobrze się rozwijała, wykonaj jej podłoże z włókna kokosowego, keramzytu i kory, a nie z ziemi. Kwiat nie toleruje stojącej wody. W okresie wzrostu możesz go wzmocnić odżywkami lub specjalnymi nawozami.

Monstera

Monstera to popularna roślina wyróżniająca się ogromnymi liśćmi o sercowatym kształcie. Świetnie nadaje się do łazienki z oknem. Gdy dysponujesz niewielką i wąską przestrzenią, wybierz odmianę Monkey Mask (tzw. małpkę). W dużej łazience dobrze prezentują się większe odmiany, takie jak Monstera dziurawa. Roślina ta wymaga obfitego podlewania i rozproszonego światła. W okresie wegetacyjnym warto ją wzmocnić nawozem.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty to pięknie kwitnące rośliny do łazienki. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnienie występuje przez większość roku. Gatunek ten nie toleruje ostrego słońca i dobrze radzi sobie w półcieniu. Roślina sama „przypomina” o podlewaniu – gdy ma za mało wody, jej liście stają się oklapnięte, ale podnoszą się wkrótce po podlaniu.

Peperomia

Peperomia dobrze toleruje dużą wilgotność powietrza i rozproszone światło. Najlepiej rośnie w szerokich, płytkich doniczkach z przepuszczalnym podłożem o lekko kwaśnym odczynie. Roślina ta nie wymaga częstego podlewania. Najlepiej podlać ją wtedy, gdy warstwy wierzchnie ziemi są widocznie wysuszone.

Paprotka

Popularne paprotki, a zwłaszcza jej słynna odmiana Nefrolepsis, to kwiaty od dekad królujące w polskich domach. Najczęściej ozdabiają komody i parapety w salonach i sypialniach, ale można je bez obaw hodować również w łazienkach. Roślinę najlepiej postawić w miejscu z rozproszonym dostępem światła. Kwiat wymaga systematycznego podlewania. 

Sprawdź również: 13 pomysłów na przechowywanie w małej łazience

Jakie kwiaty do łazienki bez okna i z oknem? 10 najlepszych kwiatów

Jakie kwiaty do łazienki bez okna?

Rośliny potrzebują światła słonecznego, by żyć. Czy można je zatem hodować w pomieszczeniu bez okien? Okazuje się, że jest to możliwe. Co więcej, odpowiednio pielęgnowane kwiaty do łazienki bez okna rosną piękne i zdrowe. Trzeba jednak pamiętać, aby je regularnie doświetlać lampami albo wystawiać na działanie promieni słońca. Zobacz, jakie kwiaty do łazienki bez okien wybrać.

Szczęśliwy bambus

Bambus Lucky, znany też jako Szczęśliwy bambus, to roślina preferująca umiarkowane nasłonecznienie. Z tej przyczyny może być uprawiania w łazienkach bez dostępu naturalnego światła słonecznego. Wymaga dużej wilgotności powietrza oraz obfitego, regularnego podlewania. Należy ją też co jakiś czas wystawiać na słońce. 

Sansewieria

Sansewieria poradzi sobie w łazience bez okna, pod warunkiem systematycznego wietrzenia pomieszczenia. Kwiat dobrze rośnie zarówno w cieniu, półcieniu, jak i na stanowiskach oświetlonych. Nie wymaga częstego podlewania.

Zamiokulkas

W łazience bezokiennej sprawdzi się też zamiokulkas, który toleruje nawet całkowite zacienienie. Lubi natomiast wysokie, sięgające nawet do 25°C temperatury. Roślinie mogą zaszkodzić przeciągi i przelanie. Kwiat wymaga też nawożenia w okresie wzrostu.

Zielistka

Zielistka lubi wilgotne powietrze, zraszanie oraz stanowiska z rozproszonym światłem. Odnajdzie się w łazience bez okna. To kwiat o wyjątkowych właściwościach, posiadający zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn, zmniejszania promieniowania elektromagnetycznego i przyciągania kurzu.

Aloes

Aloes ma nieduże wymagania w zakresie wilgotności czy podlewania. W słoneczne dni warto go wynieść na balkon lub parapet, natomiast na co dzień zaleca się sztuczne doświetlanie. Sok z aloesu słynie ze swych prozdrowotnych właściwości.

Wiesz już, jakie rośliny do łazienki bez okna lub pomieszczenia z oknem są najlepsze. Które z nich wybierzesz do Twojego domu?