Impregnacja mebli ogrodowych – czym i jak impregnować?

Zmienna pogoda, duża wilgotność oraz nasłonecznienie z pewnością nie służą naturalnemu materiałowi, jakim jest drewno. Jeśli zależy Ci na zachowaniu trwałości i wieloletnim korzystaniu z drewnianych mebli ogrodowych, warto zadbać o odpowiednie środki i rodzaj impregnacji.

Drewno, jak każdy materiał naturalny, ulega biodegradacji. Nawet najtrwalsze gatunki drewna egzotycznego potrzebują impregnacji, by nie stracić swojego piękna. Impregnacja mebli ogrodowych sprawia, że drewno jest chronione od wewnątrz. Substancja ochronna wnika głęboko w strukturę drewna i wzmacnia je, a dodatkowo zabezpiecza przed działaniem grzybów, pleśni, owadów i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Impregnaty do mebli ogrodowych zmniejszają też chłonność drewna i przygotowują powierzchnię do kolejnych konserwacji, czyli nałożenia warstwy ochronnej, która działa na powierzchni drewna. Skorzystaj z naszego poradnika, a czynności konserwacyjne nie sprawią Ci kłopotu. 

Impregnaty do mebli ogrodowych 

Czym impregnować meble ogrodowe? Zależnie od oczekiwanego efektu i gatunku drewna, możemy wybrać różne preparaty do impregnacji. Najpopularniejsze z nich to lakier, impregnat, olej lub emalia. Wybór preparatu, jaki zastosujesz, powinien być też uzależniony od tego, czy malujesz surową, drewnianą powierzchnię, czy też ją odnawiasz lub nakładasz nową warstwę na powierzchnię, z której uprzednio usunięto poprzednie powłoki malarskie. 

  • Impregnat – wnika głęboko w drewno, bardzo skutecznie chroniąc je przed wilgocią i zniszczeniem. Świetnie nadaje się do ochrony miękkich gatunków, jak sosna czy świerk. Nie tworzy on kryjącej powłoki, może jednak nadawać impregnowanej powierzchni lekki kolor. Dzięki nim nawet delikatne drewno będzie zabezpieczone przed pleśnią, owadami czy też zmienną aurą. Można wybrać różne rodzaje impregnatów – nadające powierzchni wybraną barwę lub warstwę wosku.

Wiesz już, czym impregnować meble ogrodowe i dlaczego w ogóle powinno się stosować preparaty konserwujące. Jednak sam impregnat do drewna to dopiero początek – po jego nałożeniu trzeba zastosować wyrób nawierzchniowy, który odizoluje powierzchnię drewna od otoczenia. Impregnacja mebli ogrodowych powinna zostać zakończona aplikacją farby, lakierobejcy lub oleju. 

  • Farba – jeśli zastanawiasz się jak impregnować meble ogrodowe tak, by uzyskać oryginalny efekt i ciekawą kolorystykę, a jednocześnie zachować naturalne usłojenie, pomocna okaże się farba. Impregnacja mebli ogrodowych tym wyrobem sprawi, że Twoje meble zyskają nowoczesną odsłonę w kolorze skandynawskiej bieli, klasycznej czerni, maliny czy błękitu. Preparat tworzy elastyczną powłokę na powierzchni drewna, która nie pęka i nie łuszczy się, zapewniając nawet kilkuletnią ochronę drewna. Wiele farb można zastosować nie tylko do drewna, ale też do cegły, kamienia czy ceramiki, dzięki czemu możesz konsekwentnie zaaranżować przydomowy taras i ogródek. 
  • Lakierobejca – świetnie nadaje się do twardych gatunków drewna, np. do dębowego. Jej zaletą jest subtelny efekt, który pozwala wydobyć naturalne piękno słojów. W odróżnieniu od farby oferuje inną gamę odcieni, zbliżoną do naturalnych kolorów drewna, a uzyskana powłoka jest półtransparentna. Lakierobejce zazwyczaj lekko barwią drewno – wybierając np. zielone czy niebieskie nadamy drewnu delikatny odcień, stosując zaś brązowe – otrzymamy pogłębiony kolor drewna naturalnego. Lakierobejce pozwalają subtelnie podkreślić usłojenie i naturalną fakturę drewna, zabezpieczając przy tym przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, a co za tym idzie – szybkim zniszczeniem. 
  • Olej – świetnie zabezpiecza drewno przed wilgocią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi, podkreśla przy tym jego naturalny kolor. Dzięki temu, że nie tworzy powłoki na powierzchni, a zamiast tego wnika w głąb drewna, wzmacnia je od wewnątrz, zabezpieczając przed działaniem czynników zewnętrznych. Aby efekt ten utrzymał się dłużej, warto użyć także impregnatu gruntującego. Olejowanie zwykle stosuje się przy zabezpieczaniu trwałych gatunków drewna – w tym jako konserwacja mebli z drewna egzotycznego. Impregnacja mebli ogrodowych tym specyfikiem daje bardzo naturalny efekt, a struktura słojów pozostaje wyczuwalna pod palcami. 
impregnacja mebli ogrodowych

Jak impregnować meble ogrodowe? Poradnik krok po kroku

Pamiętaj, że impregnacja i odnawianie drewna to wieloetapowy proces. Efekt w dużej mierze zależy od dobrego przygotowania powierzchni, nie tylko od malowania drewna. Zanim rozpoczniesz pracę, sprawdź, w jakim stanie jest drewno. Jeśli posiada wyraźne uszkodzenia lub jest zaatakowane przez glony czy grzyby, powinno się oczyścić zainfekowaną powierzchnię i naprawić ubytki specjalną masą szpachlową do drewna. 

Ważne, aby usunąć wszelkie ślady farby czy lakierów – pozbędziesz się ich łatwo przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego.  Powierzchnia musi być też wolna od zabrudzeń, zażywiczeń i tłustych plam – te z kolei usuniesz je za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Dobrze jest także delikatnie zeszlifować wierzchnią warstwę (zawsze wzdłuż drewnianych włókien) - dzięki temu warstwa nowego wyrobu osiągnie dobrą przyczepność. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu także trudno dostępnych miejsc i jednakowym wykończeniu całej powierzchni, aby warstwa dekoracyjna dała jednolity efekt. Na koniec usuń z mebli ogrodowych powstały w trakcie pracy pył. Po oczyszczeniu i umyciu mebli, zanim przystąpisz do impregnacji, poczekaj aż ich powierzchnia będzie całkiem sucha. 

Jak impregnować meble ogrodowe po zimie? Jeśli poprzednie, np. zeszłoroczne powłoki są w dobrym stanie, ale malujesz innym specyfikiem lub chcesz osiągnąć inny efekt, konieczne jest usunięcie poprzednich powłok w całości. Ta sama zasada tyczy się zabezpieczania drewna olejem – nie wniknie on w strukturę drewna, jeśli wszelkie powłoki nie zostaną uprzednio usunięte. 

Impregnaty do mebli ogrodowych – aplikacja

  • Impregnację należy wykonywać w suchych, dobrze wentylowanych, zadaszonych miejscach. Ważne, aby zarówno w czasie pracy, jak i podczas schnięcia zaimpregnowanych mebli znajdowały się one w miejscu, w którym nie będą narażone na deszcz lub zbytnie nasłonecznienie. Nie maluj w zbyt upalny dzień, ale też przełóż pracę, jeśli zapowiadano silny wiatr lub deszcz. Pamiętaj również o skutecznym zabezpieczeniu mebli w sezonie zimowym, jeśli możesz, schowaj meble i nie narażaj ich na zmienne temperatury czy opady śniegu. 
  • Należy pamiętać o zabezpieczeniu posadzki i sąsiednich sprzętów przed zachlapaniem. Zadbaj także o odzież ochronną. Przyda się również mieszadło.  
  • Impregnat w postaci farby lub lakierobejcy nakładaj długimi, płynnymi ruchami, wzdłuż usłojenia. Staraj się nałożyć jak najcieńszą warstwę preparatu, a ewentualnego uzupełnienia dokonuj dopiero po przeschnięciu poprzedniej, delikatnej warstwy. Stosowanie zbyt grubej warstwy, poza nierównomiernym rozprowadzeniem, może powodować pęknięcia i odpryski. Jeśli stosujesz olej – wetrzyj go w drewno. Nałóż tyle warstw, ile zaleca producent – wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w karcie technicznej produktu. Tym sposobem wydłużysz żywotność drewna i sprawisz, że będzie zachwycać swoim wyglądem w kolejnych sezonach. 
impregnacja mebli ogrodowych

Czym nakładać impregnat? 

Czym impregnować meble ogrodowe? Do dużych powierzchni najlepiej stosować bezszwowy wałek malarski, który pozwala na równomierne nałożenie substancji. Gładkie, oszlifowane powierzchnie możesz impregnować wałkiem z krótkim włosiem, natomiast te nieoszlifowane najlepiej zabezpieczyć wałkiem o długim włosiu. Rozważ użycie pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli używasz uniwersalnego sprzętu, przetrzyj włosie papierem ściernym, dzięki temu zmiękczysz jego końcówki i usuniesz luźne włosy, które mogłyby pozostać na zaimpregnowanej powierzchni, tworząc nieestetyczny efekt. 

Do malowania niewielkich i chropowatych powierzchni przyda się wałek malarski – pamiętaj, aby zanurzyć wyłącznie jego czubek. Nanoś preparat długimi, płynnymi ruchami. 

Precyzyjne nałożenie oleju lub lakierobejcy zapewni szmatka, gąbka czy tampon malarski. Podczas pracy należy pamiętać, aby wcierać preparat wzdłuż usłojenia. W przypadku olejowania stosuj preparat do czasu, aż drewno go wchłania, resztę przetrzyj szmatką.      


 

Data publikacji: 06.11.2014