Produkty

Impregnacja mebli ogrodowych

Impregnacja mebli ogrodowych

Zmienna pogoda, duża wilgotność oraz nasłonecznienie z pewnością nie służą naturalnemu materiałowi, jakim jest drewno. Jeśli zależy nam na zachowaniu trwałości i wieloletnim korzystaniu z drewnianych mebli ogrodowych, warto zadbać o odpowiednie środki i rodzaj impregnacji.

impregnacja drewnaRodzaje impregnatów

Zależnie od oczekiwanego efektu i gatunku drewna, możemy wybrać różne preparaty do impregnacji. Najpopularniejsze z nich to lakier, impregnat, olej lub emalia.

- Lakierobejca – świetnie nadaje się do twardych gatunków drewna, np. do dębowego. Jej zaletą jest subtelny efekt, który pozwala wydobyć naturalne piękno słojów. Lakierobejce zazwyczaj lekko barwią drewno – wybierając np. zielone czy niebieskie nadamy drewnu subtelny odcień, stosując zaś brązowe - otrzymamy pogłębiony kolor drewna naturalnego. Lakierobejce pozwalają podkreślić usłojenie i naturalną fakturę drewna, zabezpieczają przy tym przed szybkim zniszczeniem.

- Olej – świetnie zabezpiecza drewno przed wilgocią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi, podkreśla przy tym jego naturalny kolor. Dzięki temu, że wnika w głąb drewna, pozwala skutecznie zabezpieczyć powierzchnię. Aby efekt ten utrzymał się dłużej, warto użyć także impregnatu gruntującego. Olejowanie zwykle stosuje się przy zabezpieczaniu trwałych gatunków drewna – w tym jako konserwacja mebli z drewna egzotycznego.

- Impregnat – wnika głęboko w drewno, bardzo skutecznie chroniąc je przed wilgocią i zniszczeniem. Świetnie nadaje się do ochrony miękkich gatunków, jak sosna czy świerk. Nie tworzy on kryjącej powłoki, może jednak nadawać impregnowanej powierzchni lekki kolor. Dzięki nim nawet delikatne drewno będzie zabezpieczone przed pleśnią, owadami czy też zmienną aurą. Można wybrać różne rodzaje impregnatów – nadające powierzchni wybraną barwę lub warstwę wosku.

Przygotowanie

Zanim rozpoczniemy prace, sprawdźmy w jakim stanie jest drewno, jeśli posiada wyraźne uszkodzenia lub jest zaatakowane przez glony czy grzyby, powinniśmy oczyścić powierzchnię i naprawić ubytki. Ważne, aby usunąć wszelkie ślady farby czy lakierów, a także usunąć zabrudzenia czy tłuste plamy. Dobrze jest także delikatnie zeszlifować wierzchnią warstwę (zawsze wzdłuż drewnianych włókien). Po oczyszczeniu i umyciu mebli, zanim przystąpimy do impregnacji, poczekajmy aż ich powierzchnia będzie całkiem sucha.

Aplikacja

- Impregnację należy wykonywać w suchych, dobrze wentylowanych, zadaszonych miejscach. Ważne, aby zarówno w czasie pracy jak i podczas schnięcia zaimpregnowanych mebli znajdowały się one w miejscu, w którym nie będą narażone na deszcz lub zbytnie nasłonecznienie. 

- Należy pamiętać zabezpieczeniu posadzki i sąsiednich sprzętów przed zachlapaniem. Zadbajmy także o odzież ochronną. Przyda się także mieszadło.  

- Impregnat nakładamy długimi, płynnymi ruchami, wzdłuż usłojenia. Starajmy się nałożyć jak najcieńszą warstwę preparatu, ewentualnego uzupełnienia dokonujmy dopiero po przeschnięciu poprzedniej, delikatnej warstwy. Stosowanie zbyt grubej warstwy, poza nierównomiernym rozprowadzeniem, może powodować pęknięcia i odpryski.meble ogrodowe

Czym nakładać impregnat? 

- Do dużych powierzchni najlepiej stosować bezszwowy wałek malarski, który pozwala na równomierne nałożenie substancji. Gładkie, oszlifowane powierzchnie możemy impregnować wałkiem z krótkim włosiem, zaś te nieoszlifowane najlepiej zabezpieczyć wałkiem o długim włosiu. 

- Do malowania niewielkich i chropowatych powierzchni przyda się wałek malarski – pamiętajmy, aby zanurzyć wyłącznie jego czubek. Nanosimy preparat długimi, płynnymi ruchami. 

- Precyzyjne nałożenie oleju lub lakierobejcy zapewni szmatka, gąbka czy tampon malarski. Podczas pracy należy pamiętać, aby wcierać preparat wzdłuż usłojenia. W przypadku olejowania stosujemy preparat do czasu aż drewno go wchłania, resztę przecieramy szmatką.      

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad
Drewniany płot będzie latami zdobił Twoją posesję, o ile dobrze o niego zadbasz. W przeciwnym razie nie tylko straci atrakcyjny wygląd, ale też się ze...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - impregnacja drewna w ogrodzie w 3 krokach

Instrukcja wideo - impregnacja drewna w ogrodzie w 3 krokach
Wszystkie drewniane elementy, które znajdują się w naszym ogrodzie powinny być poddane właściwiej impregnacji. Nie tylko zapewni to im odpowied...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Impregnacja mebli ogrodowych