Jak odnowić meble lakierowane?

Naturalne drewno zabezpiecza warstwa lakieru. Nawet jeśli pojawią się na niej ślady zużycia, zniwelujesz je bez większej trudności. I to w domowym zaciszu, bez pomocy specjalisty. Jak odnowić lakierowane meble? Jakie materiały będą Ci potrzebne?

Przejdź do następnych akapitów:

Renowacja mebli lakierowanych - podstawowe informacje
Odnawianie mebli lakierowanych - materiały i narzędzia, które będą Ci potrzebne
Jak odnowić lakierowane meble? Instruktaż krok po kroku
Krok 1 – ściągnięcie starego lakieru
Krok 2 - przygotowanie powierzchni
Krok 3 – malowanie lakierowanych mebli
Odnawianie mebli lakierowanych – podsumowanie efektów pracy
 

Renowacja mebli lakierowanych - podstawowe informacje

Niektóre przekazywane są w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Inne kupisz na popularnych serwisach sprzedażowych, za zaledwie ułamek wartości. Drewniane meble – bo o nich mowa – to solidne elementy wyposażenia wnętrza, w które warto zainwestować, gdyż posłużą Ci przez wiele lat. By jednak tak się stało, przedmioty te wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz (w razie potrzeby) renowacji.

Drewno, chociaż jest materiałem bardzo trwałym, nie jest obojętne na upływ czasu. Pojawiają się na nim zarysowania, wgniecenia, a stary lakier, zabezpieczający powierzchnię, może ulec złuszczeniu. Gdy zauważysz na swoich meblach oznaki zniszczenia, nie zwlekaj. Podejmij wyzwanie i własnoręcznie odnów swój drewniany element wyposażenia wnętrza.

odnawianie mebli lakierowanych

Ponowne malowanie lakierowanych mebli, jest zadaniem na tyle nieskomplikowanym, że z odnową szafki, krzesła lub stołu, dasz sobie radę sam. Bez pomocy fachowców i innych członków rodziny. Jak powinna wyglądać taka renowacja mebli lakierowanych?

Odnawianie mebli lakierowanych - materiały i narzędzia, które będą Ci potrzebne

Przed przystąpieniem do pracy sprawdź, czy masz pod ręką wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. A przyda Ci się:

papier ścierny (o różnych stopniach gradacji),
skrobak,
środek do usuwania starego lakieru,
woda z mydłem,
wałek lub pędzel,
lakier lub lakierobejca

Jak odnowić lakierowane meble? Instruktaż krok po kroku

Zaletą mebli lakierowanych jest fakt, że ich odnowienie nie jest ani zbyt skomplikowane, ani czasochłonne. Drewniane elementy wystroju wnętrza odzyskają dawny blask, w zaledwie jedno popołudnie lub weekend. Jak odnowić meble lakierowane?

Krok 1 – ściągnięcie starego lakieru

jak odnowic meble lakierowane

Renowację mebli lakierowanych rozpocznij od usunięcia starej warstwy lakieru. W tym celu użyj papieru ściernego (w kolejności od najniższej do najwyższej gradacji). Jeśli lakier jest wyjątkowo twardy, pomóż sobie skrobakiem. Powłokę usuwaj ostrożnie, by nie naruszyć drewna.

Do usunięcia lakieru możesz także użyć specjalnego preparatu. Zmiękczy on warstwę, którą zastąpisz nową powłoką. Na tym etapie pracy nieocenona może być także opalarka, przy pomocy której rozgrzejesz stary lakier.

By zyskać łatwy dostęp do każdego miejsca mebla, rozkręć go i rozłóż na części pierwsze.

Krok 2 - przygotowanie powierzchni

Po ściągnięciu starego lakieru, kolej na przygotowanie powierzchni pod malowanie. Drewno gotowe do odnowienia, powinno być suche, pozbawione kurzu i odpylone. Przed nałożeniem nowego lakieru warto także przeszlifować wszystkie elementy.

Krok 3 – malowanie lakierowanych mebli

Gdy drewno jest już czyste i suche, czyli po jego dokładnym przygotowaniu, pora na ponowne malowanie. W tym celu wybierz dowolny lakier, dedykowany do tego typu powierzchni (warto się zainteresować preparatami, które mają dodatkowe cechy, jak na przykład odporność na uszkodzenia czy też zadrapania).

malowanie lakierowanych mebli

Czym nakładać lakier? Wałkiem lub pędzlem – w zasadzie czym Ci wygodniej. W kwestii ilości warstw, które należy położyć, zawsze kieruj się zaleceniami producenta. Pamiętaj, by przed nałożeniem nowej warstwy lakieru, delikatnie przeszlifować powierzchnię.

Ważna uwaga
Najlepiej będzie Ci się malowało powierznie położone na płasko, bo preparat nie będzie wtedy spływał.
Jeśli chcesz nie tylko ponownie zabezpieczyć drewnianą powierzchnię, ale także nieco zmienić jej kolor, sięgnij po lakierobejcę.

Odnawianie mebli lakierowanych – podsumowanie efektów pracy

Zaledwie trzy proste kroki wystarczą, aby pomyślnie przeprowadzić renowację drewnianych elementów wyposażenia wnętrza. Jak odnowić meble lakierowane, by mieć pewność, że pracę wykonałeś poprawnie? Wystrzegaj się popularnych błędów, popełnianych podczas malowania drewna. Przede wszystkim:

nie bagatelizuj kwestii odpowiedniego przygotowania powierzchni,
przestrzegaj zaleceń producenta nie tylko w kwestii ilości warstw, ale także odpowiedniego czasu ich schnięcia,
odpowiednio dobierz preparat do lakierowanej powierzchni.
Data publikacji: 26.04.2019