Jak odnowić ławkę ogrodową z drewna? Wykorzystaj nasze porady, by wiedzieć jak dbać o drewno!

Renowacja ławki ogrodowej to wręcz konieczność, jeśli chcesz, żeby mebel służył Ci latami. Do odnowienia powierzchni wykorzystaj olej, który zabezpieczy ją przed wodą czy promieniami UV. Naucz się, jak krok po kroku olejować deski, aby renowacja ławki okazała się skuteczna.

Przejdź do następnych akapitów:
Jak zrobić ławkę z drewna na lata?
Renowacja ławki - kiedy należy ją wykonać?
Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę podczas renowacji ławki?
Czym pomalować ławkę ogrodową? Jak wybrać odpowiedni środek do ochrony drewna?
Jak odnowić ławkę ogrodową olejem w czterech krokach?
Zaolejowana ławka ogrodowa posłuży Ci latami

Jak zrobić ławkę z drewna na lata?

Twoja prywatna, zielona strefa relaksu wokół domu lub na działce zyska, gdy urozmaicisz ją meblami ogrodowymi. Wystarczy prosta ławka, aby wygodnie i na długo rozsiąść się pod ulubionym drzewem czy przy pachnących rabatach. Wcale nie musisz kupować gotowego mebla - wykonaj go samodzielnie. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. Jak zrobić ławkę ogrodową? Zdecyduj się na model z drewna i stwórz ją z desek. Do konstrukcji możesz też użyć skrzynek po owocach lub europalet. Jak zrobić ławkę z drewna? Najprościej będzie połączyć ze sobą kilka gotowych desek i oprzeć je na pieńkach. Na tym jednak nie koniec.

 

Surowe drewno, pozostawione w ogrodzie, szybko się zniszczy, dlatego zasadnym jest pytanie, jak zrobić ławkę ogrodową, która będzie trwała i solidna? Wiele zależy od wybranego materiału i grubości desek, ale też od konserwacji w kolejnych latach. Słońce, woda oraz insekty stale odbierają urok meblom i drewnianym elementom umieszczonym wśród przydomowej zieleni. Koniecznością jest ich impregnacja i renowacja. Ławki, które zaniedbasz, nie tylko stracą atrakcyjny wygląd, ale też połamią się i staną się niebezpieczne. Szybko będziesz zmuszony wymienić je na nowe. Regularna renowacja ławki ogrodowej pozwoli Ci korzystać z niej bardzo długo. W końcu drewno chociaż jest wrażliwe, słynie również z trwałości.

ławka

Odnowić możesz każde drewniane siedzisko, bez względu na to czy jest to model z desek, europalet czy ławka z bali. Jak zrobić to dobrze i skutecznie? Zadanie jest równie łatwe co budowa mebla. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego preparatu oraz poprawność wykonywania poszczególnych etapów renowacji. Dowiedz się, krok po kroku, jak odnowić ławkę ogrodową i przekonaj się dlaczego olejowanie to dobra metoda pracy ze starymi deskami.

Renowacja ławki - kiedy należy ją wykonać?

Drewniane siedzisko, ustawione wśród zieleni, wymaga regularnej konserwacji. Zadanie to jest o tyle ważne, że chroni mebel nie tylko przed zmienną pogodą czy ostrym słońcem, ale też wilgocią z ziemi czy działaniem insektów. Po czym poznać, że nadszedł czas na odnowienie ławki ogrodowej?

 

Zwróć uwagę, jak wygląda mebel. Jeśli straci swój kolor i przybierze raczej jego wyblakły odcień, to dobry moment na renowację. Nie bagatelizuj rys czy wgłębień. Zareaguj też od razu, gdy zauważysz na drewnianej powierzchni pęknięcia. Jeśli deska była wcześniej malowana, wiedz, że odpryskująca farba również jest sygnałem o konieczności odnowienia powierzchni.

Co ważne, renowacja nie może być jednorazowa. To proces, który musisz powtarzać regularnie. O tym jak często trzeba odnawiać mebel „decyduje” środek do impregnacji, który wybierzesz. Wiele preparatów zapewnia skuteczną ochronę drewna nawet przez kilka lat. Nie znaczy to, że deski nie mogą wymagać odświeżenia wcześniej. Warto więc, byś regularnie przyglądał się swojej ławce. Być może trzeba będzie szybciej położyć na nią nową warstwę preparatu.

ławka ogrodowa

Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę podczas renowacji ławki?

Podczas odświeżania ławki koniecznie zwróć uwagę na jej stan. Do drewna doskonale pasuje życiowa zasada, która mówi o tym, że: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zniszczone deski, takie które są napęczniałe od wody lub spróchniałe, nie nadają się do renowacji. Uszkodzone elementy trzeba wymienić. Odpowiedniego działania wymaga też powierzchnia pokryta grzybem lub pleśnią. Nie zdzieraj jej, tylko usuń specjalnym preparatem.

Dobrze przemyśl, przed jakimi czynnikami ma być chroniona Twoja ławka ogrodowa, jak zrobić z wyblakłych desek ozdobę zielonej strefy oraz czy zależy Ci na podkreśleniu faktury materiału. Renowację drewna możesz bowiem wykorzystać do niewielkiej zmiany aranżacji ogrodu. Niektóre preparaty zabezpieczą strukturę drewna i pozostawią na deskach bezbarwną powłokę, inne dodatkowo nadadzą mu wybrany kolor.

Podczas pracy ważna jest nie tylko jej precyzja, ale też odpowiednie przygotowanie mebla, niezależnie od tego czy wykorzystasz model z desek, czy będzie to ławka z bali. Jak zrobić to dobrze? Pamiętaj, że ławka ogrodowa powinna być w miarę sucha, zanim zaczniesz ją odnawiać. Mebel, który dopiero co zmókł lub był przykryty śniegiem musi wyschnąć. Staraj się też znaleźć suche miejsce, w którym przeprowadzisz to zadanie. Gdy masz zamiar odnawiać ławkę bez przestawiania jej, koniecznie zaplanuj pracę na dzień bez deszczu. Podczas odnawiania drewna istotna jest też temperatura powietrza (nie może być zbyt zimno) i wilgotność drewna.

Czym pomalować ławkę ogrodową? Jak wybrać odpowiedni środek do ochrony drewna?

Dobór odpowiedniego preparatu jest o tyle ważny, że to od niego zależy wygląd materiału i jego trwałość oraz łatwość pracy. Na rynku znajdziesz różnorodne produkty, o odmiennych właściwościach i efektach dekoracyjnych. To m.in: oleje, impregnaty, lakiery czy lakierobejce. Czym pomalować ławkę ogrodową, aby ochronić drewno i jednocześnie wyeksponować jego naturalny wygląd? Zdecyduj się na olej! Jeśli zależy Ci na pracy z dobrymi produktami, wybierz Olej Pogodoodporny marki Bondex. Dlaczego jest godny polecenia? Jak odnowić ławkę akurat z jego pomocą?

ławka ogrodowa

Olej Pogodoodporny marki Bondex wnika głęboko w drewno, doskonale chroniąc je od środka. Po nałożeniu na ławkę tworzy warstwę, która skutecznie odpycha wodę. Zapobiega też jej wnikaniu w materiał. Aż 70% wody zatrzymuje się na powierzchni drewna. Ławka ogrodowa pokryta Olejem Pogodoodpornym marki Bondex na długo zachowa swój naturalny odcień, gdyż powłoka ochronna tworzy barierę dla promieni UV. Drewno jest też chronione przed glonami, grzybami i pleśnią. Produkt szybko schnie i odznacza się wysoką odpornością na ścieranie.

Po użyciu Oleju Pogodoodpornego Bondex Twoja drewniana ławka będzie skutecznie chroniona nawet do 4 lat. Plamoodporna powłoka, którą tworzy produkt, w tym czasie nie pęka i nie łuszczy się. Warto co roku, przed rozpoczęciem sezonu, sprawdzić stan zaolejowanej ławki i ewentualnie przeprowadzić renowację, która odświeży jej wygląd i wzmocni efekt.

Jak odnowić ławkę ogrodową olejem w czterech krokach?

Olejowanie to jeden z tych sposobów renowacji drewna, który nie przysporzy kłopotów nawet początkującemu majsterkowiczowi. Nie wymaga wieloletniej praktyki czy wykorzystania narzędzi ze skrzynki etatowych majstrów. Skorzystaj z poradnika, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez etapy pracy, a z łatwością wykonasz to zadanie samodzielnie. Jak odnowić starą ławkę ogrodową z pomocą oleju?

ławka ogrodowa

Krok 1

Dobre przygotowanie podłoża ma duży wpływ na efekt impregnacji. Precyzyjnie oczyść więc powierzchnię ławki, a olej równomiernie wybarwi drewno i podkreśli jego fakturę. Jeśli mebel był wcześniej malowany lub lakierowany, koniecznie usuń stare powłoki - bez względu na to czy odpryskują. Chcesz olejować surowe drewno? Pokryj je wcześniej gruntem Bondex Wood Preserver.

Krok 2

Gdy powierzchnia jest czysta, sucha i pozbawiona pleśni czy glonów, należy ją zmatowić papierem ściernym. W ten sposób aplikowany olej łatwiej wniknie w drewno. Przed nałożeniem preparatu usuń jeszcze pył i ewentualne zanieczyszczenia.

Krok 3

Jak odnowić starą ławkę ogrodową? Z pomocą pędzla lub wałka nanieś pierwszą warstwę preparatu na deski. Produkt rozprowadzaj wzdłuż usłojenia. Olej Pogodoodporny marki Bondex nie musi być aplikowany gąbką. Nie ma też konieczności usuwania jego nadmiaru.

Krok 4

Po ok. 2 godzinach nanieś na ławkę drugą warstwę oleju. Docelowo na desce powinny się znaleźć maksymalnie 3 cienkie powłoki. Przed aplikacją ostatniej delikatnie przetrzyj ławkę papierem ściernym, co poprawi efekt wizualny.

Zaolejowana ławka ogrodowa posłuży Ci latami

Woda, wilgoć, insekty czy zmienne warunki pogodowe nie są sprzymierzeńcami drewnianych powierzchni wystawionych na zewnątrz. Stale uszkadzają elementy wypoczynkowe, takie jak ławka ogrodowa. Jak zrobić ozdobę z tego mebla, gdy zszarzeje i straci urok? Aby przywrócić mu dawny blask i zadbać o to, żeby można było korzystać z niego latami, niezbędne będzie odnowienie starej powierzchni oraz regularna renowacja, która zabezpieczy strukturę drewna.

Jak odnowić ławkę? Zamierzony i trwały efekt uzyskasz olejując deski. Z zadaniem tym poradzisz sobie samodzielnie. Pracę wykonasz zaledwie w czterech krokach. Pamiętaj, że liczy się zarówno technika olejowania, jak i właściwości preparatu, który wybierzesz. Do odnowy ławki użyj sprawdzonego Oleju Pogodoodpornego marki Bondex lub wykorzystaj inny skuteczny środek z asortymentu Castoramy.

Data publikacji: 30.06.2021