Jak zapobiegać szkodnikom drewna

Drewno stanowi pożywienie dla wielu szkodników. Jeżeli nie poczynimy odpowiednich starań, prędzej czy później nasze drewniane konstrukcje staną się pożywką dla owadów i ich larw, które stopniowo będą niszczyć surowiec. Jakie mamy możliwości ochrony drewna przed inwazją szkodników?

Jak zapobiegać szkodnikom drewna

Jak chronić drewno przed szkodnikami

Do szkodników, które mogą zaatakować drewniane konstrukcje, należą np. kołatek domowy i spuszczel pospolity. Ich kolonie potrafią niemal doszczętnie zniszczyć elementy stolarki drewnianej czy więźby dachowej. Chociaż istnieje wiele metod radzenia sobie z atakiem szkodników drewna, najlepszym sposobem na uniknięcie takiej potrzeby są działania profilaktyczne. Obejmują one przede wszystkim właściwą impregnację drewna, ale także prawidłową technikę budowlaną. Należy również dołożyć starań, by przez praktykowanie pewnych zwyczajów zniechęcać owady do zajęcia drewnianych konstrukcji.

Przeczytaj także: Jak dbać o drewniany domek narzędziowy?

Impregnacja powierzchniowa

Impregnacja drewna polega na zastosowaniu chemicznych środków o przedłużonym działaniu owadobójczym, które pełnią równocześnie inne role – ochraniają drewno również przed rozwojem grzybów oraz zmniejszają jego palność. Impregnacja może odbywać się na drodze metod powierzchniowych: preparaty wnikają jedynie w zewnętrzną warstwę drewna, której pękanie w późniejszym czasie, umożliwia zajęcie jego głębszych warstw przez szkodniki. Metody powierzchniowe polegają na użyciu specjalnych farb lub lakierów i sprawdzają się wtedy, gdy drewniany element nie jest szczególnie narażony na atak szkodników, a proces impregnacji możemy powtórzyć.

Impregnacja głęboka

Kolejnym sposobem chemicznego zabezpieczenia drewna jest impregnacja głęboka, dzięki której środki ochronne wnikają w drewno głębiej, niż gwarantują to metody powierzchniowe. W ramach impregnacji głębokiej wyróżnia się kąpiele oraz metody dyfuzyjne (np. moczenie, smołowanie, pastowanie czy suchą impregnację). Tego typu kroki podejmuje się w przypadku, gdy istnieje duże ryzyko zajęcia drewna przez szkodniki.

Zobacz też: Jak chronić drewno budowlane przed korozją biologiczną?

Jak zapobiegać szkodnikom drewna

Właściwie wykonane prace budowlane i dobre zwyczaje

Aby zniechęcić szkodniki do zadomowienia się w drewnianych elementach, należy przestrzegać także kilku zasad, dzięki którym stworzymy warunki niesprzyjające ich wizytom. Podstawową kwestią jest właściwe zaizolowanie budynków przed zawilgoceniem – niezbędna jest więc prawidłowo wykonana izolacja pozioma i pionowa, ale także odwodnienie gruntu, system odprowadzania wody czy uszczelnienie dachu. Do wznoszenia nowych obiektów nie należy również stosować drewna pochodzącego z rozbiórki, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy surowiec nie został poddany dezynfekcji. Na co dzień natomiast powinniśmy dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń i sprawny przepływ powietrza w każdej części domu, co ograniczy możliwość zawilgocenia, a tym samym zniechęci owady do pojawienia się w naszym domu.