Produkty

Jak konserwować elementy jezdne kosiarki?

Jak konserwować elementy jezdne kosiarki?

Kosiarki to jedne z podstawowych sprzętów, jakich potrzebujemy w ogrodzie. Bez względu na to, jaki model posiadamy, powinniśmy odpowiednio o niego dbać – tylko wtedy kosiarka pozostanie sprawna i pozwoli na długotrwałe jej użytkowanie. Poniżej podpowiadamy, o jakich zabiegach konserwacyjnych nie możemy zapomnieć.

naprawa kosiarkiKosiarki elektryczne i spalinowe – wszystkie wymagają takiej same uwagi i dbałości. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, żeby nasz sprzęt działa prawidłowo i skutecznie skracał źdźbła trawy?

Czysta kosiarka to sprawna kosiarka

Przede wszystkim pamiętajmy o czystości – każde urządzenie po skończonej pracy oczyszczajmy z resztek trawy i ziemi, by nie zaschły, a co gorsza, nie powodowały rdzewienia metalowych elementów kosiarki. Dotyczy to zwłaszcza noży oraz obudowy maszyny – do ich czyszczenia możemy użyć np. szczotki albo wilgotnej szmatki. Warto też usunąć resztki skoszonych źdźbeł trawy z kosza kosiarki oraz przyjrzeć się kółkom, na których z pewnością znajdziemy mnóstwo zanieczyszczeń. Na koniec oczyszczamy otwory wentylacyjne i wyrzut trawy. Pamiętajmy – zanim zaczniemy konserwację kosiarki elektrycznej, konieczne odłączmy ją od źródła zasilania.

Ostre noże kosiarki to podstawa

Dla zachowania trawnika w dobrym stanie niezbędna jest kosiarka z ostrymi nożami. Dlatego co jakiś czas powinniśmy sprawdzać ich kondycję i w razie potrzeby – ostrzyć je. Pomocny będzie w tym celu np. pilnik do metalu. Naostrzone noże warto też naoliwić, aby zabezpieczyć je przed korozją. Nie wolno zapominać też o odpowiednim ich wyważeniu.

Serce kosiarki – silnik

Konserwacja kosiarki wymaga też czyszczenia tego, co znajduje się pod obudową. Mowa przede wszystkim o silniku, ale też o pozostałych mechanizmach, które mogą być zanieczyszczone resztkami trawy. Przy okazji sprawdzamy też, czy żadne śruby bądź nakrętki nie uległy poluzowaniu i w razie potrzeby dokręcamy je. W przypadku modeli spalinowych powinniśmy też wymienić olej, co jest ważne szczególnie przed pierwszym uruchomieniem maszyny po zimie – pamiętajmy, by skontrolować jego poziom.

olej do kosiarekNa co jeszcze zwrócić uwagę podczas konserwacji kosiarki?

W przypadku kosiarek elektrycznych kontroli wymaga przewód zasilający oraz ewentualnie przedłużacz – jeśli są przetarte bądź w inny sposób uszkodzone, powinniśmy wymienić je na nowe.

W kosiarkach spalinowych należy natomiast zwrócić uwagę na filtry (powietrza i paliwa) – te, które możemy łatwo wyczyścić, oczyszczamy z zabrudzeń, a inne, np. papierowe, możemy wymienić na nowe. Zwykle raz w sezonie potrzebne będzie też zastąpienie starej świecy zapłonowej nową. Kontroli może wymagać także gaźnik. Zanim zaczniemy pracę przy kosiarce spalinowej, koniecznie odłączmy przewód elektryczny od świecy zapłonowej.

Jeżeli nie chcemy podejmować się konserwacji kosiarki, możemy oddać ją do serwisu, w którym przejdzie ona dokładny przegląd i zostanie odpowiednio przygotowana do nowego sezonu.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Ranking kosiarek spalinowych – poznaj najlepsze modele

Ranking kosiarek spalinowych – poznaj najlepsze modele
Zadbany trawnik to wizytówka domu. Aby uzyskać efekt „zielonego dywanu” konieczna jest jednak jego systematyczna pielęgnacja. Kosze...
Czytaj więcej

Najlepsze kosiarki do trawy - ranking kosiarek elektrycznych

Najlepsze kosiarki do trawy - ranking kosiarek elektrycznych
Zadbany trawnik to chluba każdego ogrodnika, a także wizytówka domu. „Zielony dywan” podkreśli aranżację każdej posesji. Dzięki odp...
Czytaj więcej

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy
Koszenie trawnika należy do podstawowych obowiązków związanych z pielęgnacją posesji. W Castoramie wiemy, że tego typu czynności powinny przebi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.08.2016
Przez lata żyłem w przeświadczeniu, że z tym sprzętem nic nie trzeba robić... No to się psuł. Od kiedy kupiłem drogą kosiarkę i ją konserwuję, to nic się z nią nie dzieje

Ocena i komentarz dla:

Jak konserwować elementy jezdne kosiarki?