Bezpieczeństwo podczas koszenia trawy

Urazy, których doznajemy nie przestrzegając zasad bezpieczeństwa podczas koszenia trawy, mogą prowadzić do interwencji chirurga plastycznego, szczękowo-twarzowego, mikrochirurga, pediatry czy ortopedy. To długa lista wizyt, których warto unikać. Zachowanie bezpieczeństwa sprawia, że koszenie staje się czynnością stosunkowo przyjemną, pozwalającą na cieszenie się z efektów naszej pracy. O czym warto pamiętać?

Odzież ochronna

Aby koszenie trawy było w pełni bezpieczne, należy się do niego przygotować pod każdym względem. Pierwszym istotnym krokiem jest odpowiedni ubiór. Ubranie, w którym kosimy trawę nie powinno być przede wszystkim zbyt luźne i posiadać zwisających elementów. Na nogi należy zakładać obuwie z antypoślizgową podeszwą, a ręce chronić od odcisków za pomocą rękawiczek roboczych. Oczy powinniśmy zabezpieczyć, zakładając okulary ochronne, które pozwolą nam uniknąć odprysków kamieni i ostrych źdźbeł trawy. Równie istotna jest ochrona słuchu przy wyjątkowo głośno działających maszynach, dlatego warto wyposażyć się w słuchawki lub zatyczki jednorazowe. Wszystko o niezbędnym osprzęcie do kosiarek spalinowych i elektrycznych znajdziemy w tym artykule.

kosiarka-z-koszemkosiarka-z-koszemkosiarka-z-koszemkosiarka-z-koszem

Przed rozpoczęciem koszenia

Kolejnym etapem właściwego przygotowania jest między innymi sprawdzenie stanu kosiarki. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie śrubki są dokręcone lub czy wszystkie z kół funkcjonują w pełni sprawnie. Inaczej możemy narazić nie tylko swoje zdrowie, ale także sam sprzęt, którego naprawa pociągnie za sobą duże koszty. Jeśli używamy kosiarki spalinowej, to istotne jest sprawdzenie, czy w misce olejowej silnika znajduje się dostateczna ilość oleju i jeśli zachodzi taka potrzeba, uzupełnić jego poziom. Paliwo zaś należy wlewać przy wyłączonym i ochłodzonym silniku, najlepiej robić to na otwartym powietrzu. Zbiorników nigdy nie należy uzupełniać do samego końca, a paliwo, które ulało się poza zbiornik trzeba dokładnie usunąć za pomocą szmatki. Zarówno przy kosiarce spalinowej, jak i elektrycznej należy sprawdzić, czy silnik nie jest zanieczyszczony kawałkami trawy lub liści. Podobnie postępujemy z przygotowaniem powierzchni, którą powinniśmy oczyścić z kamieni oraz innych zbędnych przedmiotów. Warto również sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się żadne osoby postronne oraz zwierzęta.

W trakcie koszenia

Należy pamiętać o tym, że koszenie trawy należy wykonywać wyłącznie w warunkach dobrej widoczności. Niebezpieczne jest koszenie trawnika tuż po opadach deszczu (szczególnie przy użyciu kosiarek elektrycznych), kiedy występuje bardzo wysokie ryzyko poślizgnięcia się (samo koszenie jest wówczas mało efektywne). Niewskazane jest również koszenie trawnika na jego brzegach i nierównym terenie, jeśli nie posiadamy do tego odpowiedniego sprzętu (podkaszarki lub zaawansowanego traktora). Przed każdorazowym opróżnieniem kosza należy wyłączyć silnik kosiarki. Podobnie postępujemy przy zapchaniu się wyrzutu trawy, wymianie i regulacji noża oraz wyraźnym najechaniu na jakiś niepożądany przedmiot. Jeśli koszenie wykonujemy przy pomocy urządzenia elektrycznego, powinniśmy pamiętać o tym, że mogą się one dość często blokować. Aby odblokować nóż należy wówczas odłączyć źródło zasilania kosiarki. 

podkaszarka-elektryczna-castoramapodkaszarka-elektryczna-castoramapodkaszarka-elektryczna-castoramapodkaszarka-elektryczna-castorama