icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dobrać kosiarkę samojezdną do wielkości ogrodu?

Jeżeli mamy duży trawnik, to koszenie go za pomocą zwykłej kosiarki spalinowej jest mało skuteczne i niezwykle czasochłonne. Zakup kosiarki samojezdnej, która gwarantuje wygodne i efektywne koszenie, jest wskazany w momencie posiadania trawnika o powierzchni powyżej 1000 m2.

Jak dobrać kosiarkę samojezdną do wielkości ogrodu?

Pielęgnacja ogrodu z pomocą kosiarki samojezdnej zdecydowanie poprawia nasz komfort pracy. Zyskujemy nie tylko na czasie, ale również zdecydowanie podwyższa się efektywność koszenia, a sama czynność staje się przyjemnością. W zależności do tego, jakie mamy potrzeby, ile pieniędzy możemy wydać na kosiarkę i jaka jest powierzchnia trawnika, możemy wybrać z trzech podstawowych rodzajów kosiarek samojezdnych.

Zobacz także: Kosiarka do koszenia trawy przy domu: z akumulatorem czy bez?

Rodzaje kosiarek samojezdnych

Wśród kosiarek samojezdnych wyróżniamy ridery, traktory oraz kosiarki o zerowym promieniu skrętu (ZTH). Podstawową różnicą występującą między tymi modelami jest umieszczenie noży tnących. W traktorze zostały umieszczone one pod maszyną, natomiast w riderze znajdują się z przodu. Ze względu na to, urządzenie tego typu doskonale sprawdza się przy dużych trawnikach z bogatą architekturą ogrodową. Zarówno ridery, jak i kosiarki o zerowym promieniu skrętu charakteryzują się doskonałym prowadzeniem i dużą zwrotnością. Za pomocą ridera bez problemów dotrzemy do narożników, pod krzewy, ławki i inne elementy ogrodu. Dodatkową zaletą tej maszyny jest zastosowanie przegubowego układu kierowniczego, który przy skręcie umożliwia zachodzenie tylnych kół pod maszynę. Traktorki ogrodowe zdecydowanie lepiej sprawdzają się natomiast na trawnikach bez licznych nasadzeń.

Jak dobrać kosiarkę samojezdną do wielkości ogrodu?

Czym się kierować podczas wyboru kosiarki samojezdnej? 

Wybierając kosiarkę samojezdną, jedną z najistotniejszych rzeczy jest rozmiar naszego trawnika i jego zagospodarowanie. Na dużych i otwartych przestrzeniach najlepiej sprawdzi się kosiarka z szerokością cięcia co najmniej 100 centymetrów. Nie bez znaczenia jest także ukształtowanie terenu. Jeżeli nasz trawnik znajduje się na prawie idealnej, płaskiej powierzchni, to w zupełności wystarczy nam kosiarka z małym promieniem skrętu. W przypadku nierównych i zróżnicowanych terenów niezastąpiona będzie wersja z napędem na cztery koła. Kolejną istotną kwestią jest gromadzenie skoszonej trawy, której duże powierzchnie dostarczają bardzo wiele. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest kosiarka samojezdna z koszem. Dzięki temu nie tracimy dodatkowo czasu na grabienie trawy, a pojemne kosze (nawet 300 litrów) nie wymuszają na nas częstych postojów na ich opróżnianie. Obecnie producenci oferują nam kosiarki tego typu z funkcją mulczowania, które polega na rozdrabnianiu skoszonej trawy. Ścięta w ten sposób trawa stanowi jednocześnie naturalny nawóz.