Kosiarka do koszenia trawy przy domu: z akumulatorem czy bez?

Podczas gdy do koszenia trawy na obszarach rozległych i położonych z dala od osiedli warto używać kosiarek spalinowych, posiadacze ogródków przy domkach jednorodzinnych zostają postawieni przed dylematem. Kosić głośno i ze spalinami, ale wydajnie, czy cicho i wygodnie, jednak z przewodem elektrycznym? A może by tak kupić kosiarkę z akumulatorem?

Najlepsza kosiarka do ogrodu przy domu

Kosiarka spalinowa to bez wątpienia urządzenie funkcjonalne, wydajne i trwałe. Odpowiednio pielęgnowana psuje się rzadziej niż elektryczna, a także może osiągać wyższą moc. To sprawia, że z taką kosiarką uporamy się z trawą gęstszą, wyższą, twardszą i starszą, a także suchymi gałęziami i grubszymi chwastami.

Dzięki kosiarce spalinowej można pracować dłużej, na większym terenie i w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu. Mimo iż ciężka, pozwala na wygodne manewrowanie, ponieważ nie ogranicza jej kabel. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy w przydomowym ogrodzie te cechy rzeczywiście są ważne. Jakość koszenia – oczywiście. Przy domu jednak mamy stały dostęp do gniazdka z prądem, a ogród nie jest na tyle duży, by koszenie trawy zajęło nam kilka godzin.

Porada eksperta

W przydomowych warunkach praca dużą kosiarką może wymagać skorzystania z dodatkowych urządzeń, zwłaszcza jeśli w ogrodzie znajduje się dużo krzaków i gęsto posadzonych drzew. Tam, gdzie nie zmieści się kosiarka, zadanie wykona kosa spalinowa lub podkaszarka. Warto wiedzieć, w jakich warunkach zdecydować się na kosę, a nie kosiarkę.

Kosiarka do koszenia trawy przy domu: z akumulatorem czy bez?

W przydomowym ogrodzie kosiarka elektryczna sprawdzi się nieporównywalnie lepiej z kilku powodów:

- regularnie pielęgnowany trawnik nie jest ani zarośnięty, ani nie występują na nim suche rośliny i liczne chwasty. Kupowanie urządzenia o wyższej mocy, które poradziłoby sobie z takimi problemami, stanowi zbędny wydatek,

- waga kosiarki elektrycznej jest dużo niższa od wagi modelu spalinowego. Ma to znaczenie, jeśli z urządzenia chcą korzystać osoby starsze, panie domu i młodzież pomagająca w obowiązkach domowych,

- hałas wytwarzany przez kosiarkę spalinową jest znacznie wyższy od hałasu powstającego podczas pracy kosiarką elektryczną. Jeśli wybierzemy ten drugi model, sąsiedzi będą nam wdzięczni,

- kosiarka elektryczna jest ekologiczna, bo podczas pracy nie wydziela spalin i nie zatruwa roślin, które pielęgnujemy i o które dbamy, by jak najlepiej ozdabiały nasz dom.

Przeczytaj także: Kosiarka czy wykaszarka – co wybrać?

Kosiarka do koszenia trawy przy domu: z akumulatorem czy bez?

Kosiarka z akumulatorem – dobre rozwiązanie do ogrodu?

Kosiarka akumulatorowa sprawdza się w różnych warunkach, ale czy przy domu również? Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę daje akumulator i w jakiego rodzaju kosiarkach zostaje zastosowany.

Akumulator to w pewnym sensie odpowiednik silnika spalinowego, tyle że występujący w kosiarkach elektrycznych. Sprawia, że urządzenie dotąd ograniczone kablem może działać również bez niego. Nie tylko nie wymaga stałego zasilania z sieci, ale również pozwala oddalić się od domu na znaczną odległość. To niewątpliwe zalety dla osób, dla których kosiarka ma być rozwiązaniem uniwersalnym. Jeśli poza ogrodem przy domu posiadamy działkę lub sad i tam również chcemy kosić trawę, wówczas kosiarka akumulatorowa będzie nieoceniona.

Co jednak, gdy chcemy pracować tylko w ogrodzie przy domu? W takiej sytuacji kosiarka z akumulatorem będzie zbędnym wydatkiem. Nie tylko więcej kosztuje, ale również uzależnia nas od działania akumulatora. Gdy ulegnie rozładowaniu, na uzupełnienie potrzebuje kilku godzin – w tym czasie nie będziemy mogli kosić. Z udogodnienia warto więc korzystać przede wszystkim, jeśli do pielęgnowania mamy kilka trawników, a w części nie ma możliwości podłączenia kosiarki do prądu.