icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak czyścić i konserwować płyty tarasowe

Płyty tarasowe z betonu, gresu, klinkieru czy kamienia naturalnego mają swój niepodważalny urok. Ich piękno jest jednak po części uzależnione od użytkowników, a właściwie od ich prawidłowego postępowania z podłogą na tarasie. Tutaj liczy się przede wszystkim odpowiednie czyszczenie i konserwacja. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonywać te czynności.

Jak czyścić i konserwować płyty tarasowe

Czyszczenie za pomocą detergentów

Aby zachować pożądaną estetykę tarasu, powinniśmy dbać o regularne czyszczenie podłogi, szczególnie w okresie od wiosny do jesieni, kiedy to płyty tarasowe są najbardziej intensywnie użytkowane. Możemy robić to przy użyciu specjalnie dedykowanych do tego celu środków czystości. Na rynku z łatwością dotrzemy do preparatów, które są przeznaczone do konkretnego rodzaju nawierzchni – klinkieru, kamienia naturalnego, gresu czy nawet betonu. Pamiętajmy o tym, aby odpowiednio dobierać detergenty oraz czyścić dokładnie wszystkie płyty znajdujące się na tarasie – jeśli na poszczególnych elementach znajdują się meble czy rośliny, powinniśmy je przestawiać na czas czyszczenia w inne miejsce.

Przeczytaj także: Najlepsze deski na taras - ranking desek kompozytowych

Domowe patenty

Chcąc usunąć kurz, pył i inne zabrudzenia, możemy wykorzystać również kilka sprawdzonych domowych sposobów. Do mycia płyt tarasowych warto użyć, chociażby wody z dodatkiem amoniaku, którą należy przetrzeć powierzchnię za pomocą zwykłej ściereczki lub mopa. Po wykonaniu tego zadania, na podłogę warto nanieść cienką warstwę pasty. Czasami wystarczająca może okazać się jedynie woda połączona z mydłem w płynie, sprawdzająca się świetnie, chociażby w przypadku podłogi z łupków. Jeśli zaś posiadamy płyty cementowe, warto postawić również na połączenie wody z amoniakiem i krochmalem.

Jak czyścić i konserwować płyty tarasowe

Czyszczenie fug

Domowe sposoby sprawdzają się świetnie także podczas czyszczenia fug, czyli jednego z najbardziej newralgicznych miejsc na powierzchni płyt tarasowych. Do tego celu również znajdziemy dedykowane środki, aczkolwiek bardziej skuteczne okazuje się często czyszczenie fug za pomocą octu lub połączenia sody z sokiem z cytryny. Wyjątkowo uciążliwy brud możemy usunąć także za pomocą papieru ściernego – zabieg ten należy jednak wykonywać wyjątkowo ostrożnie, by nie zniszczyć powierzchni samych płyt.

Zobacz też: Jak układać płytki na tarasie i balkonie?

Konserwacja

Zarówno płyty klinkierowe, jak i te betonowe czy wykonane z kamienia naturalnego wymagają odpowiedniej impregnacji, która zabezpiecza ich powierzchnię przed działaniem mrozu czy też powstawaniem plam i wykwitów. Tutaj także powinniśmy decydować się zawsze na impregnaty dedykowane do konkretnego materiału. Pamiętajmy również o tym, że środek impregnujący powinien dostać się w głąb płytek, dlatego przed przystąpieniem do jego aplikacji, całą powierzchnię powinniśmy dokładnie oczyścić z zabrudzeń, tłuszczu oraz glonów i mchu, jeśli takowe na niej występują.