Odświeżamy balkon na wiosnę i lato

Sezon wiosenny to czas, kiedy coraz chętniej przebywamy na świeżym powietrzu, nawet jeśli oznacza to jedynie odpoczynek na balkonie. Ta przydomowa przestrzeń może stać się przytulnym kącikiem, w którym zjemy śniadanie, poczytamy książkę czy spotkamy się na kawie ze znajomymi. Zadbajmy więc o jego wystrój – zróbmy porządek i wprowadźmy kilka elementów wyposażenia, które dodadzą aranżacji uroku. Oto nasza propozycja!

Nowa aranżacja balkonu na wiosnę

Balkon jest przestrzenią, która często służy jako dodatkowe miejsce do przechowywania – znajdują się tu np. narzędzia, których używamy do pielęgnacji roślin doniczkowych, akcesoria do sprzątania, a czasem nawet rower. Balkon nie musi jednak pełnić wyłącznie roli schowka – jeśli odpowiednio go zaplanujemy, nawet akcesoria, które nie mieszczą się w domu, nie będą zakłócały przytulnej atmosfery, stworzonej przy użyciu stylowych elementów wyposażenia.

Z myślą o tym, by balkon był wielofunkcyjny, skorzystajmy z produktów, które ułatwią nam optymalne zagospodarowanie przestrzeni przy jednoczesnej dbałości o jej estetykę. Pomocne okażą się m.in. artykuły z rustykalnej serii Rural – dzięki nim urządzimy balkon stylowo i modnie, czyniąc z niego dodatkowy „pokój” na świeżym powietrzu.

Odświeżamy balkon na wiosnę i lato

Porządki na balkonie

Zmierzając do uzyskania funkcjonalnej oraz stylowej aranżacji balkonu, zacznijmy od jego uporządkowania. Kluczowe będzie wygospodarowanie miejsca na wszystkie przechowywane na nim na co dzień przedmioty – będzie to szczególnie ważne w przypadku akcesoriów, które nie mają stałego miejsca, zajmują wolną przestrzeń na posadzce, a przez to wywołują wrażenie chaosu. Tymczasem niektóre z nich z pewnością można zawiesić na ścianie – niewielkie narzędzia ręczne, szufelkę czy zmiotkę w większości łatwo wyposażymy w uchwyty, dzięki którym zawisną na przymocowanych do muru haczykach.

Porada eksperta

Wykorzystanie wolnego miejsca na ścianie jest dobrym pomysłem na każdym balkonie, a szczególnie na małym. Dzięki przymocowanym do ściany uchwytom zawieszone na nich akcesoria nie zabierają wolnej przestrzeni, a dodatkowo są łatwo dostępne.

Ściana jest też idealnym miejscem, by zawiesić na niej rower. Wystarczy w tym celu wyposażyć ją w specjalny uchwyt ścienny lub wspornik, który po zamocowaniu w murze umożliwi powieszenie dwuśladu dokładnie tam, gdzie będzie to najwygodniejsze.

Aby uporządkować balkon, można także umieścić na nim niewielki regał z półkami – najlepiej, aby był dosunięty do ściany. Ustawimy na nim puste donice, kosze lub pojemniki na drobiazgi.

Przeczytaj także: Jak stworzyć ziołowy zakątek na balkonie lub w ogrodzie?

Odświeżamy balkon na wiosnę i lato

Sadzimy rośliny balkonowe

Zanim przystąpimy do urządzania balkonu, zajmijmy się także posadzeniem roślin ozdobnych – dzięki temu będziemy mogli łatwo i szybko uprzątnąć rozsypaną na posadzce ziemię bez potrzeby odsuwania stołu, krzeseł itp.

Jakie donice wybrać? W inspirowanej stylem rustykalnym aranżacji doskonale sprawdzą się donice o naturalnym wyglądzie lub metalowe osłonki z kolekcji Rural. Można ustawić je bezpośrednio na posadzce albo – aby pomieścić więcej zielonych dekoracji – na prostym stojaku na kwiaty z tej samej serii. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy sięgnąć po drewniane skrzynie, które wykorzystamy w roli kwietnika. Zawsze pozostają nam także tradycyjne skrzynki balkonowe, idealne podczas uprawy kwiatów o zwisających pędach.

Obsadzając pojemniki balkonowe, również warto zastanowić się nad wykorzystaniem przestrzeni ściany lub sufitu – dzięki zamocowanym w nich uchwytom bądź wspornikom rośliny możemy zasadzić także w mniejszych donicach, które następnie umieścimy w sznurkowych, wiszących kwietnikach.

Porada eksperta

Jakie rośliny balkonowe zasadzić w donicach? Mogą to być zarówno bujnie i kolorowo kwitnące pelargonie, surfinie, begonie czy lobelie, jak i gatunki z ozdobnymi liśćmi bądź wolno rosnące iglaki. Pojemniki świetnie nadają się także do uprawy ziół. Pamiętajmy również o tym, by wybierając gatunki do uprawy na balkonie, kierować się panującymi na nim warunkami, szczególnie stopniem nasłonecznienia.

Odświeżamy balkon na wiosnę i lato

Dywan na balkon i meble balkonowe

Uporządkowana przestrzeń nadaje się do dalszego urządzania – teraz możemy przystąpić do wyboru mebli, które dobrze sprawdzą się na balkonie. Zanim jednak to zrobimy, zadbajmy o jeszcze jeden detal – coraz popularniejszym i niezwykle modnym rozwiązaniem jest stosowanie dywanów zewnętrznych. Tego typu produkty również znajdują się w kolekcji Rural. Dodatek w tym stylu swobodnie można umieścić na balkonowej posadzce. Z jednej strony wyróżnia go efektowne wzornictwo oraz uniwersalna kolorystyka, które powodują, że dywan spełnia rolę ozdoby. Dzięki niemu balkon prezentuje się niczym kolejne z domowych pomieszczeń. Z drugiej strony warto zastosować go również ze względów praktycznych – produkt tego typu zapewnia większy komfort stopom, chroniąc wieczorem przed chłodem posadzki. Sprawdzi się także jako miejsce do zabawy dla najmłodszych domowników.

Odświeżony wystrój balkonu nie obędzie się także bez odpowiednich mebli. O tym, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru, piszemy szerzej w tym miejscu. Tutaj zaznaczmy tylko, że najlepiej zdecydować się na niezbyt rozbudowany i lekki komplet, który pozwoli nam wygodnie usiąść i spożyć posiłek i który w razie potrzeby bez trudu złożymy.

Porada eksperta

Lekkie, składane krzesła oraz stół są najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem na balkonie, szczególnie jeśli jest on niewielkich rozmiarów. Takie komplety mają jednak jeszcze jedną zaletę – podobnie jak narzędzia, możemy przechowywać je zawieszone na ścianie. Wystarczy jedynie przytwierdzić do niej odpowiedni uchwyt.

Pamiętajmy, że mamy wiele możliwości wyboru mebli na balkon, a wszystko zależy głównie od tego, jak dużą powierzchnią dysponujemy. Większa przestrzeń daje nam możliwość umieszczenia w niej np. kilkuosobowej ławki, dodatkowego stołka lub wygodnych foteli. Wciąż modnym rozwiązaniem są ponadto meble z palet – najlepiej sprawdzą się jednak na bardziej przestronnych balkonach.

Odświeżamy balkon na wiosnę i lato

Dodatki i ozdoby na balkon

Nawet jeśli posiadane przez nas meble ogrodowe są wygodne, możemy jeszcze bardziej zwiększyć nasz komfort podczas korzystania z nich. W kolekcji Rural znajdziemy wiele modeli poduszek, które doskonale sprawdzą się ułożone na twardych siedziskach. Spełnią nie tylko rolę praktyczną, ale i dekoracyjną.

Poduszki z kolekcji Rural posłużą nie tylko za miękkie dodatki do krzeseł. Modele w różnych kształtach i wzorach sprawdzą się ułożone jako dekoracja na ławce, a niektóre z nich można ułożyć także na balkonowym dywanie, tworząc miłe legowisko dla najmłodszych lub dla siebie. W takim przypadku warto dobrać do nich też pufę Rural, która będzie dodatkowym siedziskiem lub posłuży jako oparcie dla osób siedzących na dywanie.

Na rustykalnym balkonie nie może zabraknąć także oświetlenia. Jeśli na ścianie nie ma zamontowanego kinkietu, problem światła rozwiążemy w inny sposób. Na stole – ale też na posadzce lub balkonowym regale – ustawmy wykonaną ze szkła i stali latarenkę. Zapalona i umieszczona wewnątrz niej świeca po zachodzie słońca subtelnie rozjaśni balkon – w ciągu dnia taki produkt będzie natomiast pełnił funkcję typowo dekoracyjną. Latarenki bądź świeczniki tego typu warto stosować w większej liczbie, ponieważ daje to możliwość stworzenia oryginalnych kompozycji i doświetlenia różnych części balkonu. Dzięki temu mamy także różne możliwości kreowania przestrzeni.

Ciekawym sposobem dekorowania światłem balkonu będzie zastosowanie sznura lampek, np. zasilanych bateriami. Możemy otoczyć nimi drzwi balkonowe, kwietnik lub balustradę, zapewniając sobie dodatkowe źródło światła, a także dodając przestrzeni uroku.

Odświeżanie balkonu nie musi być trudne – co więcej, może stać się dobrą zabawą i wielką przyjemnością. Mamy wiele możliwości kreowania przestrzeni – pamiętajmy, by wykorzystać w tym celu wszystkie miejsca balkonu. W zależności od upodobań i preferencji wyposażmy go w praktyczne meble oraz w stylowe dodatki, które zaakcentują styl aranżacji i sprawią, że chwila odpoczynku na balkonie będzie najbardziej wyczekiwanym momentem dnia.