Produkty

Jak powstają tralki kute?

Jak powstają tralki kute?

Tralki, czyli pionowa część balustrady, np. schodowej, mogą być wykonane z różnych materiałów – najczęściej spotkamy te drewniane i metalowe. Te drugie mogą być również kute. Co to oznacza? Jak powstają tralki kute? Dowiedzmy się.

Montarz balustrady z metaloplastykiKucie metali – tradycyjne rzemiosło

Kowalstwo to jedno z najbardziej wiekowych zawodów świata. W samej Polsce jego najstarsze ślady pochodzą z VI-V w. p.n.e., a starożytni Rzymianie czy Etruskowie, a także Wikingowie kuli żelazo jeszcze wcześniej. Początki metaloplastyki datuje się na 2000 r. p.n.e. i umiejscawia na Bliskim Wschodzie. Przede wszystkim wykonywano elementy broni i narzędzia – noże czy groty strzał.

Wyraźny rozwój kowalstwa przypada na I w. n.e., kiedy Rzymianie i Grecy tworzyli z metalu już coraz więcej przedmiotów – i użytkowych, i architektonicznych, i artystycznych. Zaczęto wyrabiać choćby metalowe kraty. Sztuka kucia metalu najsilniej rozwija się we wczesnym Średniowieczu, z okresu Renesansu kojarzyć możemy popularne ozdoby w formie liści akantu. Artystyczne okucia zaczęto wyrabiać w okresie baroku – to wtedy powstawały ozdobne bramy czy balustrady.

Od początków okresu przemysłowego i w czasach współczesnych coraz rzadziej mamy do czynienia z tradycyjnym kowalstwem artystycznym. Zaczęto stosować odlewy, a wynalezione żeliwo nie było kute przez kowala, a modelowane przez modelarza. Jednak kowalstwo przetrwało i wciąż wyrabia się rozmaite, zdobnicze przedmioty użytkowe, najczęściej elementy architektury.

Kucie obecnie – czy kowal to dalej artysta?

Schody z balustradą z metaloplastykiObecnie sztuka kowalska nie musi być wykonywana wyłącznie rękoma. Kucie wykonuje się za pomocą maszyn i wyróżnia się kilka jego rodzajów, jak:

- prasowanie wykonywane na prasach,
- młotowanie – na młotach,
- na kuźniarkach,
- na kowarkach.

Ten proces technologiczny oparty na obróbce plastycznej polega na odkształcaniu metalu uderzaniem bądź pod wpływem nacisku. Robi się to na gorąco lub, choć rzadziej, na zimno. W procesie kucia wykorzystuje się jeszcze:

- piec,
- nagrzewnicę oporową bądź indukcyjną,
- okrojniki.

Kuta tralka CastoramaUkształtowane elementy metalowe łączy się metodą spawania. W przypadku tralek kutych często są one wykonane z jednej części stali. Znajdziemy też modele o bardziej ozdobnym charakterze, udekorowane np. kutymi liśćmi czy wyposażone w grot bądź zdobnym motywem.

Tralki kute – jak powstają?

Pierwszym etapem powstawania ozdobnych tralek metalowych jest ich projektowanie. Powstaje odręczny rysunek bądź projekt komputerowy. Na tej podstawie kuje się ręcznie bądź mechanicznie. Większość prac wykonywana jest matrycowo.

Czy wiesz, że…?

Materiał, który poddawany jest temu rodzajowi obróbki plastycznej, jest określany jako przedkuwka. To, co natomiast z niego powstaje w wyniku określonego kucia, to odkuwka.

Po wykuciu określonych kształtów wykonuje się spawanie, które jest najbardziej pracochłonne. Starannie łączone i modelowane części tralek tworzą całość – im więcej ozdobników, tym proces ten czyni je nie tylko bardziej dekoracyjnymi, ale i kosztowniejszymi. Po spawaniu elementy się szlifuje, oczyszcza i odłtuszcza.

Następnym etapem jest najczęściej cynkowanie, które zabezpiecza tralki przed rdzą oraz malowanie proszkowe, które wzmacnia ich odporność, ale także nadaje im określony kolor.

Kute tralki należą do najbardziej ozdobnych elementów ogrodzeń, balustrad i schodów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Sprawdźmy, gdzie jeszcze się sprawdzą.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się tralki kute?

Gdzie sprawdzą się tralki kute?
Tralki kute świetnie sprawdzą się w ogrodzeniach metalowych, ale również jako części balustrad schodowych i balkonowych. Jak możemy je jeszcze wyk...
Czytaj więcej

Dekoracje do schodów i balustrad – przegląd

Dekoracje do schodów i balustrad – przegląd
Bardzo często to detale decydują o tym, czy dane wykończenie prezentuje się spójnie i dekoracyjnie. To dlatego wciąż stosujemy ozdoby w metalow...
Czytaj więcej

Jakie wyroby kowalskie wybrać do ogrodu

Jakie wyroby kowalskie wybrać do ogrodu
Urządzanie naszego ogrodu i najbliższego otoczenia domu oznacza wypełnienie ich poszczególnych części małą architekturą, meblami służącymi do relaksu,...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak powstają tralki kute?