Jak powstają tralki kute?

Tralki, czyli pionowa część balustrady, chociażby schodowej, mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotkamy wersje drewniane i metalowe. Warto zwrócić uwagę szczególnie na tralki kute. Co to oznacza? Jaki jest proces ich powstawania? Dowiedzmy się!

Kucie metali – tradycyjne rzemiosło

Montarz balustrady z metaloplastyki

Kowalstwo to jeden z najbardziej wiekowych zawodów świata. W samej Polsce jego najstarsze ślady pochodzą z VI-V w. p.n.e., ale starożytni Rzymianie czy Etruskowie, a także Wikingowie, kuli żelazo jeszcze wcześniej! Początki metaloplastyki datuje się na 2000 r. p.n.e. i umiejscawia na Bliskim Wschodzie. Przede wszystkim wykonywano wtedy elementy broni i narzędzia – noże i groty strzał.

Wyraźny rozwój kowalstwa przypada na I w. n.e., kiedy Rzymianie i Grecy tworzyli z metalu coraz więcej przedmiotów, zarówno tych użytkowych, architektonicznych, jak i artystycznych. Właśnie wtedy zaczęto wyrabiać metalowe kraty, choć sztuka kucia tego materiału rozwinęła się najsilniej we wczesnym średniowieczu. W okresie renesansu pojawiły się popularne ozdoby w formie liści akantu, a barok zasłynął swoimi artystycznymi okuciami, czego przykładami są ozdobne bramy czy balustrady.

Jak to się ma do obecnych czasów? Od początku okresu przemysłowego coraz rzadziej mamy do czynienia z tradycyjnym kowalstwem artystycznym. Zaczęto stosować odlewy, a wynalezione żeliwo przestało wymagać dużego zaangażowania kowala i modelarza. Na szczęście sama profesja przetrwała, a zdobnicze przedmioty użytkowe nadal mogą cieszyć oko i zachwycać swoją elegancją! 

Jak wygląda obecne kowalstwo?

Schody z balustradą z metaloplastyki

Współczesna sztuka kowalska nie musi być już wykonywana wyłącznie przy pomocy rąk. Mamy specjalne maszyny, które znacznie ułatwiają rozmaite procesy: 

  • prasy hydrauliczne – umożliwiają prasowanie i wykonywanie gięć przydatnych w trakcie produkcji ogrodzeń;

  • młoty – wspierają młotowanie, ważną część obróbki plastycznej;

  • kuźniarki i kowarki.

Kucie metalu – czym jest?

Kucie to proces technologiczny, który jest oparty na obróbce plastycznej i polega na odkształcaniu metalu uderzaniem, bądź pod wpływem nacisku. Najczęściej robi się to na gorąco, zatem niezbędne są też piece, nagrzewnice oporowe lub indukcyjne, a także okrojniki. Z kolei ukształtowane elementy metalowe łączy się metodą spawania. 

Biorąc pod uwagę tralki kute, często są one wykonane z jednej części stali, choć znajdziemy też modele o bardziej ozdobnym charakterze. To zwykle tralki kute do balustrad są udekorowane liśćmi lub wyposażone w groty i ozdobne motywy.

Czy wiesz, że…

Materiał, który poddawany jest temu rodzajowi obróbki plastycznej, jest określany jako przedkuwka? To, co z niego powstaje w wyniku określonego kucia, to odkuwka.

Jak powstają tralki kute?

Kuta tralka Castorama

Przenieśmy się na moment do krainy kowalstwa, gdzie wspólnie spróbujemy stworzyć nasze własne tralki kute! 

  1. Chcąc uzyskać nasze tralki, musimy zacząć od projektowania. Tu powstanie odręczny rysunek lub projekt komputerowy. Powinien on opisywać wymiary oraz kształt produktu, niezależnie od tego, czy mowa o jednorazowym zleceniu, czy zamówieniu masowym.

  2. Po przygotowaniu projektu możemy przejść do etapu kucia ręcznego lub mechanicznego. Warto wiedzieć, że aktualnie większość prac wykonywana jest matrycowo. 

  3. Po wykuciu określonych kształtów następuje etap spawania, który jest najbardziej pracochłonny. Tralki składają się z różnych części, zatem kluczowe jest ich starannie połączenie i wymodelowanie. Im więcej ozdobników, tym dłuższy będzie nasz proces.

  4. Po spawaniu nadchodzi czas szlifowania, oczyszczania i odtłuszczania

  5. Ostatnim etapem będzie pokrycie naszej tralki specjalnymi powłokami malarskimi lub galwanicznymi. Dzięki nim finalne produkty będą chronione przed korozją. 

Porada eksperta

Myśląc o końcowym etapie procesu tworzenia tralki, często wyróżniamy bardziej szczegółowy podział na cynkowanie, zabezpieczające produkty przed rdzą oraz malowanie proszkowe, które wzmacnia odporność i nadaje określoną kolorystykę.

Jak dbać o tralki kute do balustrad?

Bez wątpienia tralki kute to inwestycja finansowa, na której nie ma sensu oszczędzać. Zwracajmy uwagę na jakość wybieranych przez nas produktów i sprawdzajmy, czy zostały one odpowiednio zabezpieczone przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jeżeli okaże się, że nie została użyta powłoka cynkowa, możemy nałożyć ją również po zakupie, lecz to stanowi dodatkowe koszty.