Prawidłowe mocowanie poręczy stalowej

Poręcz wykonana ze stali stanowi nie tylko zabezpieczenie schodów czy poziomych i pionowych powierzchni, ale i dekorację, zwłaszcza w przestrzeni zaaranżowanej w nowoczesny sposób. Aby spełniała swoje funkcje przez wiele lat, należy starannie ją zamocować, a zróżnicowany sposób montażu uzależniony jest od rodzaju powierzchni, do której poręcz będzie przytwierdzona.

poręcz metalowa

Poręcz a balustrada

Chociaż wyrazów poręcz i balustrada często używamy wymiennie, traktując je w sposób synonimiczny, stanowią one odmienne elementy zabezpieczające powierzchnie skośne, poziome i pionowe. Poręcz jest zwieńczeniem i zakończeniem balustrady składającej się na przykład z tralek metalowych lub drewnianych czy balustrady pełnej (szklanej, żeliwnej, mosiężnej, aluminiowej, miedzianej, drewnianej) – może też być umiejscowiona bez balustrady, zamontowana bezpośrednio do ściany.

Z kolei balustrada pełna może nie posiadać u góry wykończenia z poręczy, sama w sobie stanowiąc element dekoracyjny o funkcjonalnym (zabezpieczającym) charakterze. O konieczności zamontowania i balustrady, i poręczy w konkretnych przypadkach mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690).

poręcz stalowa

Stal a inne materiały wykonania poręczy

Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do sporządzenia poręczy są: drewno, stal nierdzewna, kamień i ich połączenia. O ile drewno lepiej prezentuje się we wnętrzach, zwłaszcza zaaranżowanych w tradycyjny sposób, gdzie towarzyszy ciągom komunikacyjnym na schodach prowadzących na wyższe kondygnacje, w aranżacjach nowoczesnych częściej obecne są poręcze metalowe – zwłaszcza ze stali nierdzewnej pokrytej warstwą chromu, które stanowią dekoracyjne elementy architektoniczne głównie w połączeniu ze szklanymi, pełnymi balustradami, jak również z drewnem stopni schodów. Kamienne poręcze spotykane są z kolei na zewnątrz budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, a ich ekonomicznym i równie trwałym odpowiednikiem są poręcze wykonane ze stali nierdzewnej. Materiałem wykonania poręczy mogą być też tworzywa sztuczne.

mocowanie poręczy stalowej

Sposób montażu poręczy stalowej

Poręcz stalową najczęściej stanowi rura o długości dopasowanej do całości balustrady lub schodów przylegających do ściany. Ponieważ jej głównym zadaniem jest zapewnienie wsparcia dłoni podczas przechodzenia, jej średnica nie powinna przekraczać 7 cm. Okrągły przekrój jest też wygodny w chwytaniu i stosunkowo łatwy do zachowania w czystości, czym góruje nad przekrojami kwadratowymi. Ważne również, by została przymocowana z zachowaniem przynajmniej 5-centymetrowej odległości od ściany. W przypadku poręczy wieńczącej balustradę konieczne będzie zastosowanie elementów uniemożliwiających zsuwanie się po niej, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo zwłaszcza najmłodszych mieszkańców domu.

Chociaż rura stalowa stanowiąca poręcz z racji braku wypełnienia jest stosunkowo łatwa do połączenia z elementami mocującymi, umiejscowionymi bezpośrednio w ścianach, warto tym ostatnim poświęcić dużo uwagi i staranności w czasie przytwierdzania. W większości wystarczą do tego celu śruby z kołkami rozporowymi, ale ponieważ w tym wypadku w szczególny sposób liczy się trwałość połączenia, zamiast nich warto zastosować kotwy.

Uwaga!

Jeśli poręcz montowana jest na zewnątrz domu, system mocowania nie może uszkodzić warstwy hydroizolacji na ścianie zewnętrznej – w przeciwnym razie woda będzie wnikać w głąb muru, osłabiając solidność wykonania konstrukcji elewacji.

 

Data publikacji: 31.10.2017