Poręcze do schodów – jakie wybrać?

Poręcze do schodów są jednym z najistotniejszych elementów tej konstrukcji. Stanowią jej uzupełnienie i podkreślają charakter, ale są także częścią, która znacznie ułatwia nam użytkowanie stopni. Co powinniśmy wiedzieć o wyborze poręczy? Wyjaśniamy w artykule!

Poręcz na schody – czym kierować się podczas jej wyboru?

Poręcz na schody wewnętrzne lub zewnętrzne powinna być przede wszystkim wygodna podczas użytkowania. Dlatego warto zdecydować się na model przyjemny w dotyku i dokładnie wygładzony, aby podczas dotykania barierki nie skaleczyć ani nie podrażnić dłoni. Warto też wziąć pod uwagę materiał i jego temperaturę, np. metalowe poręcze na schody do samodzielnego montażu mogą być znacznie chłodniejsze niż drewniane, a to także ma ogromny wpływ na komfort ich użytkowania.

Druga ważna kwestia to bezpieczeństwo. Kluczowe jest, aby poręcz była solidnie zamocowana do konstrukcji balustrady bądź też bezpośrednio do ściany. Nie może się kołysać czy drgać – inaczej może się to skończyć szybkim zniszczeniem konstrukcji, a nawet nieszczęśliwym wypadkiem. Poręcz powinna być na tyle stabilna, aby można było się o nią swobodnie oprzeć w trakcie wchodzenia i schodzenia ze schodów. Dobierając poręcze do schodów, należy także pamiętać o wszystkich domownikach, w szczególności o osobach starszych i dzieciach.

Kolejny aspekt to wymiary. Średnica poręczy powinna wynosić około 7 cm – wówczas jest ona najbardziej funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Z kolei jej wysokość nie powinna przekraczać 90 cm. Jeśli chodzi o kształt, to najwygodniejszy jest natomiast, okrągły przekrój poręczy. Jeśli poręcz na schody montujemy bezpośrednio na ścianie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby nie umieszczać jej zbyt blisko ściany – należy oddalić je przynajmniej o 5 cm. 

Ostatnia kluczowa kwestia to oczywiście estetyka. Poręcz musi być dopasowana do stylu i klimatu wnętrza, aby stała się jego integralną częścią. Do wyboru masz modele wykonane z różnych materiałów, nowoczesne i klasyczne, minimalistyczne lub z ozdobami. Podczas zakupów kieruj się nie tylko gustem, ale zadbaj też o to, by balustrada pasowała do schodów, mebli czy koloru ścian. 

Zobacz również: Jakie schody wybrać – drewniane czy z żelbetonu?

poręcze do schodów

Poręcze do schodów – rodzaje

Poszczególne poręcze na schody różnią się od siebie wieloma aspektami, dlatego, aby ułatwić Ci wybór idealnego modelu, przygotowaliśmy porównanie materiałów, przeznaczenia czy kształtów.

Poręcz drewniana czy metalowa?

Dwa najpopularniejsze materiały, z których może być wykonana poręcz, to oczywiście drewno oraz metal. 

Poręcza drewniane są bardzo uniwersalne. Jesteśmy w stanie dopasować je do wszystkich wnętrz, w których zostało już użyte drewno – może być to jeden z elementów wystroju, np. drzwi, meble. Taki rodzaj poręczy doskonale skomponuje się także ze schodami, na których zostały wyłożone płytki. Co więcej, możemy dopasować je również do schodów ze szkła oraz metalowych balustrad. 

Poręcze do schodów wykonane z drewna (w zależności od jego gatunku i faktury) mogą być skutecznym rozwiązaniem zarówno w przypadku wnętrz o bardziej nowoczesnym, jak i tradycyjnym charakterze. Do produkcji poręczy używa się najczęściej drewna bukowego, dębowego lub egzotycznego. Powinniśmy pamiętać o tym, że pełną harmonię we wnętrzu osiągniemy, stosując rodzaj drewna, który został już w nim zastosowany, aczkolwiek nie jest to regułą. Drewniane poręcza pasują przede wszystkim do bardziej przestronnych wnętrz. Za wyborem tego rodzaju poręczy przemawia naturalny wygląd, ciepło i komfort dotyku. 

Przeczytaj także: Drewno we wnętrzach – co powinniśmy wiedzieć?

Poręcza metalowe pasują przede wszystkim do wnętrz, które wyróżniają się nowoczesną czy industrialną stylistyką. O ile poręcza drewniane świetnie prezentują się w przestronnych wnętrzach, o tyle metalowe sprawdzają się również w pomieszczeniach mniejszych, nie przytłaczając ich. Są zimne w dotyku, ale niezwykle stylowe. 

Metal doskonale komponuje się ze szklaną balustradą, dzięki czemu jesteśmy w stanie osiągnąć niepowtarzalny klimat. Umożliwia nam to również różnorodność form poręczy wykonanych z metalu, a konkretnie ze stali (najtrwalsze i najpopularniejsze), aluminium, mosiądzu bądź miedzi (dwa ostatnie doskonale sprawdzają się także w tradycyjnych wnętrzach). Warto podkreślić, że wszystkie z nich wyróżnia większa trwałość niż w przypadku poręczy z drewna. 

Poręcz na schody zewnętrzne i wewnętrzne

Gdy wybierasz poręcz, pamiętaj, że inne modele sprawdzą się do użytku wewnętrznego, a inne na zewnątrz. O ile oba rodzaje konstrukcji muszą być stabilne i estetyczne, to jednak będą narażone na całkiem inne warunki.

Poręcz na schody zewnętrzne zwykle wykonana jest z metalu. Niestety wystawiona jest na zmienne warunki atmosferyczne – niską lub wysoką temperaturę, deszcz, śnieg, mróz, intensywne promienie słoneczne. Dlatego powinna być odporna na korozje i maksymalnie wytrzymała.

Zabudowanie balustrady

Kolejna ważna różnica tyczy się designu, ale i bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są różne rodzaje balustrad na schody – mniej lub bardziej zabudowanych. Zwróć na to uwagę, gdy wybierasz konstrukcję do swojego mieszkania.

Dlaczego to tak ważne? Jeśli jesteś rodzicem, z pewnością zależy Ci na balustradzie, przez którą dziecko nie wypadnie czy nie włoży główki między elementy konstrukcji. Jeśli jednak schody nie są strome, a w domu nie mieszkają dzieci lub osoby starsze, możesz zdecydować się np. na minimalistyczne poręcze bez dodatkowych zabezpieczeń. 

poręcze do schodów

Poręcze do schodów – podsumowanie

Wybór odpowiedniej poręczy nie należy do łatwych zadań – musisz wziąć pod uwagę m.in. kwestie estetyki, bezpieczeństwa, ale i komfortu użytkowania. Na szczęście z naszym poradnikiem to zadanie będzie o wiele przyjemniejsze!

A jeśli chcesz kupić solidne i trwałe balustradyschody czy poręcze, zapraszamy do Castoramy. Możesz odwiedzić nasz sklep internetowy lub jeden z wielu salonów stacjonarnych, a nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze idealnego produktu. Zapraszamy!

Data publikacji: 09.10.2014