Przepisy określające wymiar schodów w domu

Schody w domu muszą być nie tylko bezpiecznie i efektownie się prezentować – muszą także spełniać przepisy Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Które dane z tego rozporządzenia warto pamiętać? Poniżej przedstawiamy podstawowe parametry, których znajomość jest konieczna przy samodzielnym wyborze komfortowych i eleganckich schodów do budynków jednorodzinnych i mieszkań dwupoziomowych.

szerokość schodów

Rodzaje schodów wg przepisów

Schody można podzielić na dwa główne rodzaje: schody, które są wpisane w projekt architektoniczny budynku oraz schody samonośne, które mogą być projektowane już po wykończeniu pomieszczeń. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury istnieje też inny podział. I tak, ze względu na kształt rozróżniamy:

- schody wielobiegowe i łamane – mają spoczniki, czyli miejsca do odpoczynku w czasie wchodzenia po stopniach; kształt stopni jest zawsze prostokątny,

- schody zabiegowe – pozwalają na zmianę kierunku ruchu, ale nie mają spoczników,

- schody wachlarzowe – mają kształt koła lub wielokąta, a ich stopnie mają różną szerokość,

- schody kręte – mają kształt koła, ich stopnie są zamocowane na słupie nośnym.

Warto te rodzaje między sobą rozróżniać, ponieważ ich prawidłowe parametry określane przez wspomniane rozporządzenie mogą się różnić.

Wysokość stopni

Stopnie nie mogą być ani za niskie, ani za wysokie. Aby były komfortowe, ich wysokość powinna wynosić około 16-18 cm. Maksymalna wartość tego wymiaru dla schodów stałych w budynkach jednorodzinnych nie powinna przekroczyć 19 cm, ponieważ schody staną się wtedy strome – ten parametr ściśle określają przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne. Maksymalnie wysokie stopnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których chcemy oszczędzić miejsce i z których korzystamy rzadziej, na przykład na strychu lub w piwnicy.

Głębokość stopni schodów prostych

Wygodne i bezpieczne stopnie powinny być głębokie na około 25-32 cm – wtedy stopa dorosłego człowieka zmieści się swobodnie na stopniu. Jak dowiedzieć się, czy schody, które nam się podobają, są zgodne z przepisami? Można posłużyć się prostym wzorem: 2h + s (h to wysokość stopnia, s to jego głębokość). Jeśli wynik dodawania mieści się w granicach 60-65 cm, oznacza to, że schody spełniają standardy narzucone przez przepisy.

Głębokość stopni schodów zabiegowych, wachlarzowych i kręconych

Ta wartość również określona jest ustawowo – głębokość co najmniej 25 cm należy zapewnić w odległości nie większej niż 40 cm od poręczy, balustrady wewnętrznej albo słupa stanowiącego koncentryczną konstrukcję schodów. Takie parametry zapewniają komfort wchodzenia i schodzenia. Profesjonalni producenci gotowych schodów dbają o przestrzeganie tych wymiarów.

Szerokość schodów

Najwygodniejsza szerokość w domach jednorodzinnych wynosi około 110 cm – zapewnia swobodę wnoszenia mebli czy mijania się dwóch osób. Minimalna szerokość użytkowa stałych schodów w domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych nie powinna wynosić mniej niż 80 cm, co również określają przepisy. Szerokość schodów mierzymy między wewnętrznymi krawędziami poręczy, a w przypadku balustrady jednostronnej – między wewnętrzną krawędzią poręczy a wykończoną powierzchnią ściany.

Liczba stopni

Liczba stopni schodów stałych łączących kondygnacje w budynkach jednorodzinnych lub mieszkaniach dwupoziomowych jest dowolna, ale dla własnej wygody nie powinna być zbyt duża. Dlatego najlepiej budować spoczniki, które pozwolą na wygodniejsze wchodzenie po stopniach i krótki odpoczynek.

schody

Wysokość kondygnacji

Pamiętajmy, że w trakcie budowy domu często zmienia się wysokość kondygnacji. Panele podłogowe albo podwieszany sufit mogą obniżyć stropy lub podwyższyć podłogę. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed wyborem schodów sprawdzić i na nowo zmierzyć wszystkie parametry pomieszczenia. Wysokość między stopniem a stropem powinna wynosić minimum 205 cm. Jeśli strop jest niższy, schodzenie po schodach może być nie tyle niewygodne, co niebezpieczne.

Wygodne schody nie muszą zajmować dużo przestrzeni. Jeżeli we wnętrzu, takim jak dwupoziomowe mieszkanie, jest zbyt mało miejsca na tradycyjne schody ze spocznikiem, możemy zdecydować się na schody kręcone. Dla porównania – gdy te pierwsze we wnętrzu zajmują ok. 7 m², te drugie zajmą ok. 4 m². To aż 3 m² różnicy, dlatego warto zastanowić się nad taką oszczędnością przestrzeni. Ważne, aby nasze schody nie zajmowały zbyt dużo miejsca, ponieważ mogą dominować w pomieszczeniu i uniemożliwiać jego swobodną aranżację. Jeśli natomiast dysponujemy większą przestrzenią, to schody, które zajmują więcej przestrzeni – wachlarzowe, zabiegowe lub ze spocznikiem – staną się elementem dekoracyjnym naszego domu.

Data publikacji: 27.06.2015