Jak pozbyć się domowych insektów

Większość owadów ma zbawienny wpływ na środowisko, jednak kiedy postanowią zamieszkać z nami pod jednym dachem, stają się prawdziwym utrapieniem. Przychodzą nie wiadomo skąd i kiedy, a ich pozbycie się jest zazwyczaj żmudne i długotrwałe. W walce z nimi nie jesteśmy na szczęście skazani na porażkę, ponieważ istnieje wiele sposobów na pozbycie się nieproszonych gości.

Jak pozbyć się domowych insektów

Walka z insektami jest długotrwała i uciążliwa, dlatego lepiej zapobiegać ich pojawieniu się, niż je tępić. Podstawą jest dbanie o porządek (także w miejscach, gdzie przechowujemy jedzenie) oraz częste odkurzanie i wietrzenie mieszkania. Owady lubią bowiem zadomawiać się w kuchennych szafkach, szczelinach czy przestrzeniach między meblami i ścianą. Większość szkodników wybiera sobie miejsca ciemne z dość wysoką temperaturą, gdzie niezbyt często zaglądamy.

Jeżeli jednak insekty zadomowiły się w naszym domu, pamiętajmy, że nie wszystkich szkodników pozbędziemy się w taki sam sposób. Nie zawsze musimy też używać preparatów chemicznych, ponieważ w wielu przypadkach nieproszonych gości możemy usunąć domowymi sposobami.

Przeczytaj także: Dżdżownice w ogrodzie

Mrówki

Są jednymi z najbardziej uciążliwych owadów. Jeżeli upatrzyły sobie nasze mieszkanie, w pierwszej kolejności powinniśmy zlokalizować ich gniazdo lub miejsce, którym dostają się do wnętrza. Jeżeli znajdziemy mrowisko, możemy zalać je wrzącą wodą lub podpalić, ale jeżeli nie jest to możliwe, to istnieją specjalne preparaty, którymi możemy spryskać gniazdo mrówek.

Faraonki i hutnice zwyczajne, które najczęściej nawiedzają nasze domy, nie przepadają za zapachem cynamonu, liści pomidorów, proszku do pieczenia, octu oraz mięty. Odstraszająco działa na nie również sól, lawenda, owoce cytrusowe, a także majeranek. Możemy zostawić je w newralgicznych miejscach, którymi mrówki wchodzą do naszego domu.

Jeżeli powyższe sposoby nie przynoszą rezultatu, to do wyboru mamy wiele środków chemicznych, które różnią się w swojej postaci – proszki, aerozole, żele lub specjalne płytki o ograniczonym czasie działania.

Pchły

Najczęściej przynoszone są przez psy i koty, ale mogą rozwijać się także na zakurzonych strychach. Jeżeli pchły zalęgły się w szczelinach w podłodze, starannie ją odkurzamy, a następnie szorujemy szczotką, używając gorącej wody z dodatkiem chlorku. Po wyschnięciu wcieramy terpentynę, a następnie pastę do podłogi.

W przypadku, gdy podłogi nie można myć, po odkurzeniu smarujemy ją czystym amoniakiem i sypiemy w szpary sproszkowaną naftalinę. Pchły nie lubią też zapachu dzikiej mięty, liści paproci i płatków róży.

Mole

Mole to szkodniki, które ukrywają się w szafach i niszczą nasze ubrania. Dlatego na początku powinniśmy dokładnie sprawdzić szafy i półki i jeżeli gdzieś znajdziemy larwy owadów, natychmiast je usuwamy, a następnie prasujemy odzież bardzo gorącym żelazkiem. Na mole odstraszająco działa skórka z cytryny, lawenda czy kawałek gazety, ponieważ owady te nie lubią zapachu farby drukarskiej. Między ubrania możemy włożyć również kawałek mydła toaletowego lub zapachowe kadzidełka. W przypadku, gdy mole zalęgły się w książkach, poskutkować mogą goździki lub cynamon.

Jak pozbyć się domowych insektów

Karaluchy

Szybko uodparniają się na wszelkiego rodzaju trucizny, dlatego jeżeli pojawiły się w naszym domu, powinniśmy nastawić się na długą walkę z nimi. W pierwszej kolejności powinniśmy zatkać wszystkie szpary, którymi mogą dostawać się do naszego domu i usunąć wszystkie znajdujące się na wierzchu resztki żywności.

Jedną ze stosowanych metod jest gazowanie mieszkania dwusiarczkiem węgla, jednak dostępnych jest wiele innych środków chemicznych przeznaczonych do walki z karaluchami. W bardziej uciążliwych przypadkach powinniśmy zdecydować się na profesjonalną dezynsekcję całego budynku. Jest to szczególnie istotne, gdy mieszkamy w bloku lub domu wielorodzinnym, w którym karaluchy mogą swobodnie przechodzić pomiędzy mieszkaniami.

Sprawdź także: Jak się pozbyć kuny? 5 skutecznych metod

Rybiki

Są to małe, srebrne i bezskrzydłe owady, które najczęściej możemy spotkać w łazience. Żywią się cukrem, mąką, a także klejem do tapet, kafli i podłóg. Aby się ich pozbyć, wystarczy pozostawić na noc na podłodze tekturę posmarowaną miodem. Rybiki przykleją się do papieru, a my nie będziemy musieli ich już oglądać w naszym domu.

Lampy owadobójcze

W ostatnich latach wielką popularność zdobyły specjalne lampy, które emitują promieniowanie ultrafioletowe, zwabiając owady. W ich środku wytwarzany jest prąd o wysokim napięciu, który szybko zabija nieproszonych gości. Są one przeznaczone zwłaszcza do zwalczania insektów latających, głównie komarów, które potrafią uprzykrzyć nawet najlepiej zapowiadający się letni wieczór.

Lampy tego typu są bezpieczne dla człowieka, jednak należy pamiętać, że nie są jedynym środkiem do walki z owadami. Najpierw powinniśmy odciąć im drogę, którą dostają się do naszego mieszkania.

Inne środki

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów preparatów do walki z domowymi insektami. O ile w przypadku komarów skuteczne mogą okazać się zwyczajne preparaty zapachowe lub wspomniane lampy, o tyle do walki z bardziej uciążliwymi lokatorami możemy znaleźć całą gamę środków chemicznych. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie są zdrowe dla naszego organizmu, dlatego przed ich użyciem powinniśmy zastosować się do zaleceń producenta. Walka z insektami nie odbije się wtedy negatywnie na naszej kondycji zdrowotnej.