Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak się pozbyć kuny? 5 skutecznych metod

Istnieje kilka różnych gatunków kun, ale najczęstszym jest kuna domowa. Zwierzęta te są blisko spokrewnione z łasicami i norkami, mają długie, smukłe ciało oraz futrzany ogon. Od dawna uważana jest za uciążliwą dla ludzi ze względu na jej zdolność do wchodzenia do małych przestrzeni i atakowania zwierząt domowych. Dowiedz się, jak pozbyć się kuny.

Jak się pozbyć kuny? 5 skutecznych metod

Pułapka na kuny – złap i wywieź

Żywołapka na kuny to rodzaj pułapki zaprojektowanej specjalnie do łapania żywych kun. W ten sposób zwierzę zostanie pochwycone, ale nie zginie. Pułapka nie zabija, zamiast tego posiada specjalne drzwiczki, które otwierają się po nadepnięciu płyty spustowej przez zwierzę, umożliwiając kunom wejście do pułapki. Po wejściu do środka kuna jest zabezpieczona przed ucieczką przez serię prętów lub drutów

Pułapka na kuny żywe jest skutecznym narzędziem kontroli populacji kun bez wyrządzania zwierzętom niepotrzebnych szkód. Ważne jest jednak, aby regularnie ją sprawdzać, aby upewnić się, że kuna nie została zraniona podczas próby ucieczki.

Ten, kto próbował uwięzić kunę, wie, że stworzenia te są trudne do złapania, przez swoją szybkość i nieuchwytność. W rezultacie tradycyjne przynęty, takie jak ser czy chleb, są często nieskuteczne. Najlepszą przynętą na kuny jest coś, co naśladuje ich naturalną dietę, np. jaja lub mięso. Jajka są szczególnie dobrą przynętą, ponieważ mają dużą zawartość tłuszczu i białka, czyli dwie rzeczy, których kuny potrzebują w dużych ilościach. Mięso jest również dobrym rozwiązaniem. Jednak bez względu na to, jakiej przynęty użyjesz, zawsze zastawiaj pułapkę w miejscu, gdzie już wcześniej widziałeś kuny. Zwiększy to Twoje szanse na sukces.

Przeczytaj również: Narzędzia i preparaty do pozbycia się korników

jak-pozbyc-se-kunyjak-pozbyc-se-kunyjak-pozbyc-se-kunyjak-pozbyc-se-kuny

Zastosuj odstraszacz

W twoim domu zagościła kuna domowa? Sposób, na jej pozbycie to na pewno pierwsza rzecz, nad którą zaczynasz się zastanawiać. Nic dziwnego! W końcu tryb życia kuny jest dla człowieka bardzo uciążliwy. To zwierzę, które prowadzi nocny tryb życia, a przy tym jest bardzo hałaśliwe. Problemem są też odchody kuny – możesz się na nie natknąć w miejscu, w którym bytuje to zwierzę. Pamiętaj jednak, że kuny są pod ochroną, dlatego próby pozbycia się ich z domu nie mogą być dla nich śmiertelne. W takich okolicznościach warto skorzystać ze środków na odstraszenie zwierzęcia. 

Godnymi zainteresowania są odstraszacze ultradźwiękowe. Urządzenia te emitują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które są przeznaczone do odstraszania zwierząt takich jak kuny. Chociaż są one bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych, hałas może być bardzo niepokojący dla stworzeń o wrażliwym słuchu. Odstraszacze ultradźwiękowe są dostępne zarówno w modelach przenośnych, jak i montowanych na stałe, dzięki czemu są uniwersalne i łatwe w użyciu. Wybierając odstraszacz ultradźwiękowy, należy pamiętać o wyborze modelu, który jest specjalnie zaprojektowany dla kun. Przy prawidłowej instalacji i użytkowaniu, odstraszacz ultradźwiękowy może być skutecznym sposobem na utrzymanie tego rodzaju niechcianych gości z dala od Twojej nieruchomości.

Jak to zrobić? Jedną z popularnych metod jest rozpylanie odstraszacza na terenie nieruchomości. Zazwyczaj zawiera silny zapach, który odstrasza kuny tuż po wejściu na teren. Zapach pozwala kunie trzymać się z daleka – sprawia wrażenie, że w okolicy wcale nie jest bezpiecznie.

Sprawdź także: Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?

Pies – najlepszy strażnik

Boisz się, że w Twoim domu pojawi się kuna? Zastanawiasz, jak się pozbyć tego stworzenia? Najlepiej dopilnować, by w ogóle nie próbowała się wprowadzić. Masz psa? Doskonale! To nie tylko Twój najlepszy przyjaciel, ale też obrońca, pomocnik i strażnik Twojego domu – również przed kunami. 

W badaniach wykazano, że charakterystyczny zapach sierści psa jest skutecznym odstraszaczem dla kun. Ma to miejsce prawdopodobnie dlatego, że zapach przypomina im ich naturalnych drapieżników. Co więcej, badanie wykazało, że ta metoda jest bardziej skuteczna niż tradycyjne odstraszacze, które często z czasem tracą swoją moc. Sam zapach psa – jego sierści czy znaczenia terenu w zupełności wystarczy. 

jak-pozbyc-sie-kunyjak-pozbyc-sie-kunyjak-pozbyc-sie-kunyjak-pozbyc-sie-kuny

Uszczelnij dom

Jak pozbyć się kuny? Jednym ze sposobów na odstraszenie tego zwierzęcia jest uszczelnienie wszelkich otworów lub dziur, które mogliby użyć, aby dostać się do środka. Obejmuje to nie tylko pęknięcia w fundamencie lub luki wokół drzwi i okien, a także wszelkie otwory wentylacyjne lub kominy. Utrudniając kunom dostęp do wejścia, możesz pomóc chronić swoją własność przed ich niechcianą obecnością.

Zainspiruj się: Ochrona przeciw komarom i kleszczom z produktami Arox

Zlikwiduj źródło pożywienia

W Twoim domu jest kuna? Jak pozbyć się tego stworzenia? Dopilnuj, by miejsce jej bytowania – na przykład Twój strych – przestał być dla niej atrakcyjnym miejscem. 

Dlaczego kuny wchodzą do domów? Uzasadnień jest wiele. Stosują tę metodę, by znaleźć schronienie, a także pożywienie. Kuna żywi się gołębiami, kurami, jajkami, czy owadami – i jeśli ze swojej kryjówki w Twoim domu ma do nich łatwy dostęp, nie będzie widziała potrzeby migracji. 

Dlatego zabezpieczenie kurnika czy gołębnika, jeśli takowe posiadasz, pozbycie się problemu z myszami czy owadami, zabezpieczenie ogródka i jak największe ograniczenie możliwości zdobywania pożywienia przez kunę po prostu ją wypłoszy. Zwierzę przeniesie się w miejsca bardziej obfite w łatwe do zdobycia pożywienie.