Jak pozbyć się szczura

Szczury to drugie po myszach gryzonie, które nieproszone osiedlają się w naszych piwnicach, garażach czy na strychach. Jeśli znajdą odpowiednią sposobność, z chęcią wejdą też do mieszkania. Jeżeli stanęliśmy w obliczu tego problemu, powinniśmy natychmiast podjąć odpowiednie działania, które uchronią nas przed inwazją tych zwierząt. Oto niezbędne informacje na temat zwalczania szczurów.

Objawy obecności szczura

Po czym poznać, że w naszym domostwie zadomowił się niechciany gość? Jeśli zauważymy resztki pokarmów, naruszone zapasy naszej żywności, nadgryzione przewody, kable, uszkodzenia w drewnianych elementach czy odchody, możemy przypuszczać, że sprawcą jest szczur. Często może się także zdarzyć, że staniemy oko w oko z nowym lokatorem. Wtedy mamy pewność, że konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Dlaczego?

Szczury występujące w Polsce (śniady i wędrowny) są dużych rozmiarów – od 20 do 30 cm plus ogon –  i bardzo szybko się rozmnażają. Jeśli do tego dopuścimy, w krótkim czasie populacja tych zwierząt w naszym domostwie zwiększy się do kilkudziesięciu osobników. Po drugie, szczur nie opuści miejsca, w którym jest mu dobrze i ma pożywienie. Źródłem pokarmu może być dla niego nie tylko nasza spiżarnia, ale także odpadki, które wyrzucamy do kubłów, na podwórko itp.

Szczury są nosicielami pasożytów i chorób i choćby dlatego powinniśmy jak najszybciej zająć się ich unieszkodliwieniem. Warto rozpocząć nasze działania jak najszybciej – łatwiej będzie nam zwalczyć jednego gryzonia czy dwa niż całe stado, tym bardziej że są to zwierzęta inteligentne i szybko uczą się, jak omijać zastawione na nie sidła. Oto jakie działania możemy podjąć w celu pozbycia się szczura z naszego domu.

Sprawdź również: Jak pozbyć się karaluchów?

Jak pozbyć się szczura

Sposoby walki ze szczurami

Pułapki – w pułapkach na gryzonie (również na myszy) pozostawiamy smakołyk, który ma zwabić intruza. Gdy zwierzę skusi się i sięgnie po pokarm, mechanizm pułapki zostaje uruchomiony i zadaje zwierzęciu śmierć. W tym wypadku będziemy musieli pozbyć się zwłok gryzonia, co nie jest miłym obowiązkiem. Należy także pamiętać, że rozmieszczenie pułapek powinno być na tyle przemyślane, by nie tylko dawało szansę na zwabienie szczura, ale by jednocześnie nie stanowiło zagrożenia dla ciekawskich dzieci, psów czy kotów, które równie łatwo uruchomią mechanizm pułapki, co szczur. Może się także zdarzyć, że sprytni intruzi w ogóle nie dadzą się nabrać na taki podstęp lub bardzo szybko nauczą się omijać niebezpieczne dla nich miejsca. Pułapki możemy kupić w sklepach bądź wykonać je samodzielnie. Na rynku, poza mechanizmami uśmiercającymi szkodnika, znajdziemy także pułapki żywochwytne, które pozwalają na humanitarne wyeliminowanie gryzonia bez konieczności dotykania go. Większość takich akcesoriów nadaje się wielokrotnego użytku.

Trutki – to środki wywołujące śmierć szczura po ich spożyciu. Przygotowane są w ten sposób, by wydawały się dla nich apetyczne, w rzeczywistości jednak zawierają substancje dla gryzoni zabójcze.  Jednocześnie w ich składzie znajduje się gorzki benzoesan denatorium, który ograniczy ryzyko spożycia środka przez człowieka. Tutaj, tak jak w przypadku pułapek, istnieje prawdopodobieństwo, że trutka okaże się atrakcyjna także dla naszych zwierząt domowych, dlatego należy wystawiać ją w miejscach niedostępnych dla naszych pupili. Na rynku znajdziemy trutki w płynie, które podajemy w poidłach lub nasączamy nimi inne przynęty (np. chleb, owoce), trutki w postaci twardych granulek atrakcyjnych dla gryzoni, pasty czy kostek. Dodatkowo, preparaty tego typu wzbogacone są o substancję mumifikującą, która zapobiega rozkładaniu się ciała zwierzęcia i nie dopuszcza do wydzielania się odrzucającego zapachu. Trutki zaczynają działać dopiero po kilku dniach, a dzięki temu pozostałe zwierzęta nie kojarzą przykrych efektów ze spożyciem środka.

Odszczurzanie – czyli profesjonalna deratyzacja. Jeżeli nie udało nam się zwalczyć szkodników we własnym zakresie albo po prostu nie chcemy się tym zajmować, możemy zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. Co więcej, specjaliści nie tylko pozbędą się szczurów, ale także zabezpieczą naszą posiadłość przed ich ponownym pojawieniem się. Każda firma ma w tej dziedzinie wypracowane i skuteczne metody.

Kot – to naturalny wróg szczurów i wszelkich innych gryzoni. Posiadacze kota nie będą musieli specjalnie zachęcać swojego pupila do pomocy, tu wystarczy instynkt łowcy naszego zwierzaka.

Przeczytaj także: Jak pozbyć się kreta?

Jak pozbyć się szczura

Jak uniknąć plagi szczurów

Pamiętajmy, by nie pozostawiać jedzenia w różnych zakamarkach naszego budynku, a także na zewnątrz niego. Zamykajmy kubły na śmieci, nie wysypujmy resztek pożywienia przed dom, do ogrodu itp. Warto także zacementować i zamurować wszelkie możliwe dziury w ścianach budynku.  Możemy również skorzystać z oferty firm deratyzacyjnych, które podejmą odpowiednie działania chroniące nasz dom przed wizytą szczurów.