Kaktus bożonarodzeniowy w domu, czyli uprawa grudnika

Szlumbergera to jeden z bardziej znanych zimowych kwiatów uprawianych w domu. Przede wszystkim ze względu na okres kwitnienia oraz przez nazwę grudnik kojarzącą się z zimowym miesiącem. Każdy na pewno zwróci uwagę na nietypowe kwiaty w intensywnej barwie, jakimi charakteryzuje się ta roślina.

uprawa grudnika

Jak wygląda?

Szlumbergera, kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus lub po prostu grudnik to roślina nosząca łacińską nazwę Schlumbergeranależy do rodziny kaktusowatych. Ma krzaczasty pokrój z przewieszającymi się przez doniczkę pędami, które zakończone są kwiatami. Dorasta do wysokość ok. 30 cm, więc nie jest to roślina sporych rozmiarów, a co za tym idzie – dobrze nadaje się do uprawy domowej. Swoją dekoracyjność zawdzięcza ciekawym kwiatom i ulistnieniu, dzięki którym odróżnia się od innych roślin. Grudnik ma spłaszczone, zielone człony pędowe, które są połączone ze sobą tak, jakby tworzyły łańcuch. Dodatkowo na brzegach występują spiczaste ząbki, które jednak nie są ostre.

Szlumbergera kwitnie przeważnie w grudniu i styczniu, ale też i wcześniej. Kolory kwiatów w zależności od odmiany to biel, czerwień, fiolet oraz róż.

uprawa grudnika

Uprawa

Roślina ta rośnie dobrze w temperaturze pokojowej w słońcu oraz półcieniu, unikajmy jednak wystawiania jej na bezpośrednio padające promienie słonecznych. Grudnik wymaga okresu spoczynku od sierpnia do października. Przenosimy go wtedy do pomieszczenia o ok. 10-15C, tak by potem pobudzić go do obfitego, ponownego kwitnienia. W czasie spoczynku ograniczamy podlewanie i wstrzymujemy nawożenie. Drugi spoczynek przypada tuż po kwitnieniu, czyli ok. lutego.

Kwiat z biegiem czasu powiększa swoje rozmiary i wymaga przesadzenia do większej doniczki, warto więc co jakiś czas sprawdzić, czy nie jest mu za ciasno i czy nie wymaga większego pojemnika. Podczas przesadzania jednak uważajmy na jego bryłę korzeniową, aby jej nie uszkodzić. Wystarczy, gdy przesadzimy go co ok. 3 lata.

Co pewien okres możemy również czyścić roślinę z kurzu, najlepiej robić to poprzez zraszanie, nawet raz w tygodniu. Pamiętajmy także o podlewaniu, mimo że jedna z jego nazw to kaktus bożonarodzeniowy, to jednak wymaga regularnych dostaw wody. Jesienią, tuż przed kwitnieniem, nie zapominajmy również o nawożeniu, które będzie zasobne w potas i fosfor.

Warto również dodać, iż szlumbergera nie zapada często na choroby ani nie nękają jej szkodniki, co sprawia, że roślina jest tym bardziej łatwa w uprawie. Jednak gdy podłoże jest zbyt mokre, mogą pojawić się choroby grzybowe.

Grudnika możemy, jeżeli mamy taką potrzebę, rozmnażać przez ucięcie fragmentu spłaszczonych członów pędu i włożenie do lekkiego podłoża. Ważne, by sadzonka miała ok. 5 członów. Proces ukorzenienia trwa ok. 3-6 tygodni.