Dżdżownice w ogrodzie

Dżdżownice pomimo swojego niezbyt estetycznego wyglądu mają dobry wpływ na nasz ogród, a szczególnie korzystnie oddziałują na glebę, dokładniej na jej strukturę. Warto więc zapoznać się z tymi małymi osobnikami.

Dżdżownice w ogrodzie

Dżdżownice – krótki opis

Dżdżownice to pierścienice o wyraźnej segmentacji ciała. Na świecie występuje sporo różnych gatunków, lecz w Polsce potwierdzono obecność 32.

Mają wydłużony, obły kształt i mogą osiągać odmienne wielkości – od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Występuje u nich zapłodnienie krzyżowe, są hermafrodytami.

Odżywiają się związkami organicznymi pochodzącymi z rozkładających się roślin oraz zawartymi w szczątkach zwierząt. Mogą też pobierać pokarm np. z próchnicy glebowej.

Dżdżownice lubią mieszkać w glebie wilgotnej, żyznej z dużą ilością związków organicznych. Dobrze, gdy ziemia jest zasadowa, ewentualnie o obojętnym odczynie. Uciekają od gleby kwaśnej.

Przeczytaj także: Zioła w ogrodzie – kiedy i jak sadzić zioła wieloletnie?

Korzystny wpływ dżdżownic na nasz ogród

Dżdżownice to organizmy pozytywnie oddziałujące na glebę w naszym ogrodzie. Dzięki pracy, którą jest tworzenie tuneli i długich korytarzy, spulchniają glebę, która staje się napowietrzona. Do jej głębszych warstw łatwiej dociera woda oraz tlen i staje się ona bogatsza w sole mineralne. Dzięki  działalności dżdżownic warstwa podziemna jest lepiej nawilżona i spulchniona, a jej jakość i żyzność znacznie się poprawia.

Co ciekawe, dżdżownice mają też wpływ na zapobieganie pojawianiu się w ogrodzie parcha, tak niepożądanego przez właścicieli drzewek owocowych. Objawami tej choroby są czarne plamy na liściach i owocach. Grzyb rozwija się właśnie na rozkładających się liściach, które opadły z korony. Dżdżownice szybciej wciągają resztki roślinne pod glebę, a parch nie ma się gdzie zalęgnąć.

Dżdżownice w ogrodzie

Jak sprawdzić, czy ilość dżdżownic w glebie jest odpowiednia?

Warto dowiedzieć się, czy gleba w naszym ogrodzie zawiera odpowiednią liczbę dżdżownic. Najprostszym sposobem jest wykopanie bryły ziemi szpadlem i policzenie dżdżownic, które w niej znajdziemy. Najlepiej, by znajdowało się tam sześć sztuk, nie mniej.

Sprawdź również: Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Jednak czasami jest ich zbyt wiele i stają się nieco uciążliwe, a przy tym, pojawiając się na powierzchni ziemi, zaburzają estetykę naszego ogrodu. Dobrym rozwiązaniem na ograniczenie ich liczebności (poprzez skierowanie ich w inne miejsce) jest wysypanie siarczanu amonowego, np. na trawnik. Odczyn gleby stanie się wtedy kwaśny, więc dżdżownice z takiego miejsca uciekną.

Z drugiej strony, aby nie zabijać tych małych organizmów, zrezygnujmy, a przynajmniej ograniczmy stosowanie nawozów sztucznych – wybierzmy raczej te pochodzenia naturalnego, np. kompost.