Produkty

Jak prawidłowo zamontować parapet?

Jak prawidłowo zamontować parapet?

Prawidłowo dobrany parapet wewnętrzny nie jest tylko dekoracyjną, odpowiednio dopasowany do rodzaju okna i stylu wnętrza powinien chronić nasze mieszkanie przed ucieczką ciepła.

montaż parapetuParapet montuje się ok. 15 cm nad grzejnikiem – mniejszy odstęp nie zapewnia prawidłowej cyrkulacji ciepłego powietrza. W czasie montażu pamiętajmy też o tym, że okno i parapet nie powinny się łączyć – najczęściej oddziela je pianka poliuretanowa.

Potrzebne narzędzia i materiały:

- parapet
- pianka poliuretanowa i klej montażowy (w zależności od rodzaju materiału montowanego parapetu)
- silikon
- poziomica
- ołówek
- szlifierka kątowa
- kliny
- zaprawa cementowa
- przebijak
- młotek
- paca

Krok 1 – pomiar wnęki okiennej

Pracę zaczynamy od zmierzenia szerokości wnęki okiennej. Ponieważ końce parapetu montuje się w ścianie, musi on być dłuższy od wnęki, dlatego do uzyskanej wartości dodajemy ok. 6-8 cm. Jeśli parapet jest mocno wysunięty poza wnękę, wymagane będzie zamontowanie dodatkowo wsporników pod parapetem, inaczej nie będzie on stabilny.

Krok 2 – skuwanie muru/układanie zaprawy cementowej (opcjonalnie)

Jeśli parapet nie mieści się w szczelinie między ościeżnicą i murem, należy ją powiększyć – w tym celu skuwamy mur. Może się również zdarzyć, że szczelina między ościeżnicą a murem jest za duża – wówczas zaczynamy pracę od naniesienia wyrównującej zaprawy cementowej. Kolejny krok będzie można wykonać po wyschnięciu zaprawy.

Krok 3 – podcięcie w ościeżu

W dolnej części ościeża należy zrobić ok. 3-centymetrowe podcięcia (zarówno z prawej, jak i z lewej strony) – zapewni nam to stabilne osadzenie parapetu. Szczelinę wykonujemy szlifierką kątową – ułatwimy sobie pracę, jeśli wcześniej te miejsca skujemy przebijakiem. Po skończonej pracy należy dokładnie wyczyścić szczelinę.

Krok 4 – klejenie

Sposób mocowania parapetu zależy od materiału, z jakiego został wykonany. W przypadku drewna, PVC i konglomeratu wystarczy poliuretanowa pianka montażowa (nie należy zastępować jej zaprawą cementową, bo doprowadzi to do powstawania mostków termicznych). Parapety z kamienia wymagają kleju poliuretanowego (marmur osadzamy klejem przezroczystym). Jeśli mamy już odpowiedni klej, nanosimy go na spód parapetu i na mur. Tak przygotowany parapet kładziemy na murze (nie zdejmujemy folii ochronnej z parapetu, inaczej może się zarysować na dalszych etapach pracy), dociskamy mocno do powierzchni, ale nie dosuwamy go do końca. parapet castoramaPomiędzy murem i ościeżnicą musi zostać ok. półcentymetrowa szczelina.

Krok 5 – klinowanie

W pozostawioną szczelinę wkładamy kliny , które wyjmujemy dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju (może to trwać od 2 godzin do 24 godzin). Czas schnięcia kleju uzależniony jest od wilgotności powietrza, (optymalna wynosi 60%). W czasie klinowania poziomujemy powierzchnię parapetu – ma być zachowany 2-procentowy spadek w kierunku podłogi (pomiar robimy poziomicą). Ma to zapobiec zbieraniu się wody na parapecie, a tym samym chroni nas przed powstawaniem pleśni.

Krok 6 – wypełnianie szczelin

Wszystkie pozostałe po klinowaniu szczeliny wypełniamy pianką montażową (jak wyschnie, nadmiar usuwamy nożem). Niezwykle ważne jest dokładne wykonanie tego etapu prac, ponieważ pianka jest wystawiona na działanie różnic temperatur (zimnego powietrza z zewnątrz i ogrzewanego z wewnątrz, zwłaszcza w zimę), pojawia się w niej wilgoć, która zamarza, a na wiosnę rozpuszcza się, pęka, odrywa piankę, zmniejszając izolację termiczna. Następnie wykonujemy drobne prace tynkarskie, czyli szpachlujemy ścianę pod parapetem i po bokach. Na koniec zdejmujemy folię ochronną z parapetu i zabezpieczamy całość silikonem.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Urządzamy wnętrza w stylu country

Urządzamy wnętrza w stylu country
Jeśli uwielbiamy naturę, klimat rancza, konie, wieś i drewno, z pewnością podobają nam się wnętrza w stylu country. Są rustykalne, ale nawiązują także...
Czytaj więcej

Drewno we wnętrzach – co powinniśmy wiedzieć

Drewno we wnętrzach – co powinniśmy wiedzieć
Zarówno meble, jak i elementy wykończenia wykonane z drewna mają duży urok i cechuj się funkcjonalnością. Z jakich innych powodów zależy...
Czytaj więcej

Drewniany parapet – gdzie się sprawdzi

Drewniany parapet – gdzie się sprawdzi
Przestrzeń pod oknem może spełniać kilka funkcji – zazwyczaj wykańczamy ją parapetem, który służy do postawienia dekoracji czy przechowyw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
31.03.2016
No muszę powiedzieć, że nieźle to wszystko zadziałało i dzięki tym radom zdołałem sobie prawidłowo zamontować parapet.
14.06.2015
mam dobrą radę dla wszystkich, który mieszkają w starych poniemieckich budynkach - tam parapety sa strasznie szerokie i ciężko znaleźć odpowiedni rozmiar, a robienie parapetu na wymiar to duży wydatek. zróbcie sobie parapet z blatu! wydatek niewielki, a funkcjonalność taka sama

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo zamontować parapet?