Wszystko, co powinieneś wiedzieć o parapetach zewnętrznych

Właściwy wybór i montaż parapetu zewnętrznego to niezwykle istotne aspekty odpowiednio wykończonych ścian budynku. Elementy te pełnią bowiem dwie bardzo ważne funkcje: po pierwsze – chronią fasadę przed zaciekami i zawilgoceniem, a po drugie – stanowią atrakcyjne wizualne zwieńczenie okna i elewacji. Oto niezbędnik dotyczący parapetów montowanych na zewnątrz.

Rodzaje parapetów zewnętrznych

W tym przypadku mamy do czynienia z podziałem ze względu na materiał wykonania. Każdy z rodzajów parapetów stosowanych na zewnątrz jest odporny na warunki atmosferyczne. Poszczególne z nich mają jednak swoje charakterystyczne atuty. Oto one:

Parapet zewnętrzny stalowy 25 x 150 cm grafitowy
Parapet zewnętrzny stalowy 25 × 150 cm grafitowy

Stalowe – są najtańsze spośród wszystkich dostępnych na rynku parapetów zewnętrznych, co w dużej mierze decyduje o tym, że należą również do najbardziej popularnych. Zachęcają jednak nie tylko ceną, ale także właściwościami. Są przede wszystkim uniwersalne, ponieważ pasują zarówno do okien wykonanych z PVC, jak i tych stworzonych z drewna. Ich wykończenie stanowi lakier dekoracyjny, który może przybierać różne barwy i imitacje, dlatego łatwo dopasować je do niemal każdej elewacji budynku. Wykonywane są z blachy o grubości 0,55-1 mm, szerokości od 9 do 40 cm i długości sięgającej nawet 6 mb. Warto zaznaczyć fakt, że właściwie konserwowane mogą ozdabiać okno i chronić fasadę do 30 lat.

Parapet zewnętrzny aluminiowy 20 x 150 cm miedziany
Parapet zewnętrzny aluminiowy 20 × 150 cm

Aluminiowe – tutaj już cena idzie w górę, ale wraz z nią trwałość materiału. Są bardzo sztywne i nierdzewne dzięki powlekaniu odpornym na czynniki atmosferyczne lakierem proszkowym. Sprawia to jednocześnie, że nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Ich sztywność zapewnia z kolei wykonanie z blachy aluminiowej o grubości 1,2-1,5 mm. Podobnie jak stalowe, parapety aluminiowe również dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Dodatkowo mieć powierzchnię gładką lub tłoczoną, co urozmaica ich wybór. Wymagają jednak stosowania szczelin dylatacyjnych na końcach parapetu oraz wokół śrub mocujących. Ponadto podczas opadów deszczu odbijające się od nich krople są wyraźnie słyszalne.

Parapet PCV Form 20 x 126 cm złoty dąb
Parapet PCV Form 20 x 126 cm złoty dąb

PVC – to, co jest wadą parapetów aluminiowych, jest zaletą modeli wykonanych z twardego lub piankowego PVC – tłumienie spadających kropel deszczu jest w ich przypadku na doskonałym poziomie. Są też wyjątkowo łatwe w utrzymaniu czystości, jak również w obróbce, kiedy konieczne jest docięcie parapetu zewnętrznego na odpowiedni wymiar. Modele z PVC są też odpowiednio sztywne, lecz – co jest ich największą wadą – niezbyt trwałe. Mimo tego są bardzo popularnym rozwiązaniem ze względu na to, że stanowią idealne uzupełnienie okien wykonanych z tego samego materiału. Co więcej, wykończone specjalną okleiną mogą też świetnie imitować drewno, dzięki czemu sprawdzają się również w przypadku tych bardziej tradycyjnych skrzydeł. Paleta ich barw jest niemal nieograniczona.

Drewniane – są bez wątpienia ponadczasowe i oryginalne. Wymagają jednak wyjątkowo starannej pielęgnacji, która zabezpieczy je przed wilgocią i grzybem oraz działaniem nieprzychylnych warunków atmosferycznych. Parapety odpowiednio zaimpregnowane i regularnie konserwowane to recepta na piękny wygląd okien i całej fasady budynku. Piękno tego rodzaju elementów to bowiem ich niepodważalny atut. Parapety drewniane pasują rzecz jasna najbardziej do domów wykonanych w całości z tego samego materiału oraz okien drewnianych. Świetnie prezentują się jednak również w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami, np. cegłą czy kamieniem, ale także bardziej nowoczesnym tynkiem.

Klinkierowe – mogą być wykonane z cegieł, kształtek lub płytek klinkierowych. Tego rodzaju parapety są dzięki temu dostępne w różnych formach, grubościach i kolorach, choć jeśli chodzi o ten ostatni aspekt – zakres barw ogranicza się przede wszystkim do czerwieni, żółci, brązu i szarości, lecz na specjalne zamówienie możemy otrzymać również modele czarne i białe. Parapety zewnętrzne wykonane z klinkieru są trwałe, ale jednocześnie niezbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wadą tego rodzaju produktów jest też stosunkowo duży ciężar oraz wysoka cena. Podobnie jednak jak w przypadku parapetów drewnianych, ich największą zaletą zdaje się być naturalny i ponadczasowy wygląd, który możemy dopasować do różnych elewacji budynku. Parapety klinkierowe są też przy tym dość łatwe w montażu dzięki zastosowaniu zaprawy klejowej.

Parapet granitowy Duoli 182 x 30 cm
Parapet granitowy Duoli 182 x 30 cm

Kamienne – bez wątpienia to kolejny rodzaj parapetów zewnętrznych, który przykuwa uwagę swoim nietuzinkowym, naturalnym wyglądem. Tutaj mamy dodatkowo możliwość wybrania jednego z wielu wariantów powierzchni, która może być polerowana, matowa, szlifowana, łupana lub młotkowana. Parapety kamienne są przy tym wyjątkowo odporne na ścieranie i łatwe w pielęgnacji. Jednak jedną z największych ich wad jest wysoka cena. Koszt, jaki musimy ponieść względem zakupu parapetów wykonanych z kamienia należy nazwać zaporowym – to bowiem zdecydowanie najdroższe egzemplarze na rynku. Stąd też uważa się, że parapety kamienne są oznaką bogactwa i znacząco podnoszą rangę każdego budynku wykończonego w ten sposób. W zależności od rodzaju kamienia możemy postawić na różne warianty kolorystyczne: biały, czerwony, zielony, niebieski, czarny, szary czy beżowy. Tego rodzaju parapety łączą się doskonale przede wszystkim z cokołami i podestami wykonanymi z kamienia. Mogą jednak pasować zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego budownictwa.

Konglomeratowe – stanowią doskonałą alternatywę dla parapetów kamiennych, które idealnie imitują. Wykonywane są co prawda ze zmielonego kamienia naturalnego i żywicy, ale zachowują wszystkie najważniejsze parametry użytkowe powyższych parapetów – przede wszystkim twardość i nienasiąkliwość. Parapety z konglomeratu, w porównaniu do tych z kamienia, są dużo tańsze, dzięki czemu stawia na nie coraz więcej osób. Proces ich produkcji sprawia jednocześnie, że są idealnym sposobem na recykling odpadów. Stanowią więc połączenie ekologiczności z użytecznością.

Porada eksperta:

Poza właściwościami użytkowymi i ceną, która ma dla nas zawsze bardzo duże znaczenie, w przypadku parapetów zewnętrznych powinniśmy przywiązywać dużą wagę do ich kolorystyki. Aby nasz budynek dobrze się prezentował, barwa parapetu zewnętrznego powinna być spójna przede wszystkimi z takimi elementami jak cokół i pokrycie dachowe.

Parapet granitowy Tuba 92 x 30 cm
Parapet granitowy Tuba 92 x 30 cm

Wymiary parapetów zewnętrznych

Powinny być możliwie najdokładniej, czyli pod względem szerokości i długości, dopasowane do wnęki okiennej, co wyeliminuje konieczność docinania i dodatkowej obróbki zakupionych przez nas materiałów. Na szczęście oferta modeli zewnętrznych jest obecnie na tyle szeroka, że nie powinniśmy mieć kłopotów z dokładnym dopasowaniem wymarzonego modelu. Czasami jednak parapety zewnętrzne wymagają skrócenia – jeśli mamy taką możliwość, warto się wówczas zdecydować na materiał, którego przycięcie nie będzie należało do najtrudniejszych zadań. Utrudnione może być z pewnością przycięcie modelu kamiennego czy klinkierowego. Łatwo poradzimy zaś sobie z przycięciem parapetu zewnętrznego z PVC. Większego problemu nie powinna stanowić również obróbka egzemplarza wykonanego z blachy stalowej – w tym przypadku należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu przed korozją ciętego miejsca.

Zasady montażu

W tym przypadku najważniejsze są trzy podstawowe aspekty.

Po pierwsze parapety zewnętrzne muszą być ułożone z odpowiednim spadkiem – w granicach 5-10% na zewnątrz.

Zaślepka Form biała prawa
Zaślepka Form biała prawa

Po drugie – ich zewnętrzna krawędź powinna zostać wysunięta poza lico ściany na minimum 5 cm.

Po trzecie – parapet powinien być zakończony kapinosem, czyli specjalnie wyżłobionym podcięciem. Wszystko po to, by woda opadowa mogła z nich swobodnie spływać na zewnątrz przed licem budynku. Nie można zapominać również o tym, że każdy parapet zewnętrzny powinien zostać usytuowany poniżej otworów odwadniających lub okapników – pierwsze z nich znajdując się w ościeżnicach wykonanych z PVC lub aluminium, drugie zaś w tych wykonanych z drewna. Stworzona przez nas konstrukcja powinna być przede wszystkim bardzo sztywna i wytrzymała. Parapet warto wyposażyć w specjalne końcówki, które zapobiegną pękaniu tynku wokół okna po zagłębieniu całej konstrukcji w murze.

Warto pamiętać również o tym, że montażu parapetu zewnętrznego możemy dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przymocowanie go do czoła okna. Należy wówczas przykleić do parapetu taśmę rozprężną lub nanieść masę uszczelniającą, a następnie przykręcić go do okna. Drugim jest przymocowanie parapetu pod profilem okna, czyli przykręcenie parapetu bezpośrednio do listwy podparapetowej.

Porada eksperta:

Nie zaleca się montowania ciężkich parapetów zewnętrznych w ścianach dwuwarstwowych, ponieważ trudno oprzeć je bezpośrednio na ociepleniu. Problem ten możemy wyeliminować, stosując dodatkowe wsporniki – zadanie to musi być jednak bardzo dobrze wykonane.

Data publikacji: 10.08.2016