Montaż parapetu wewnętrznego − instrukcja krok po kroku

Prawidłowo dobrany parapet wewnętrzny nie jest tylko dekoracją, odpowiednio dopasowany do rodzaju okna i stylu wnętrza powinien chronić mieszkanie przed ucieczką ciepła. Zobacz, jak prawidłowo przebiegać powinien montaż parapetu wewnętrznego.

Montaż parapetu wewnętrznego – krok po kroku

Jak zamontować parapet wewnętrzny? Cała procedura wymaga odpowiedniego przygotowania, jednak nie jest zbyt skomplikowana. Poniżej znajdziesz 6 podstawowych kroków, w jakich zamyka się montaż parapetów wewnętrznych. 

Parapet montuje się około 15 cm nad grzejnikiem – mniejszy odstęp nie zapewnia prawidłowej cyrkulacji ciepłego powietrza. W czasie montażu pamiętaj też o tym, że okno i parapet nie powinny się łączyć – najczęściej oddziela je pianka poliuretanowa.

Do montażu parapetu będziesz potrzebować narzędzi i materiałów takich jak:

Montaż parapetu wewnętrznego: krok 1 – pomiar wnęki okiennej

Pracę zacznij od zmierzenia szerokości wnęki okiennej. Ponieważ końce parapetu montuje się w ścianie, musi on być dłuższy od wnęki. Dlatego do uzyskanej wartości dodaj około 6-8 cm. Jeśli parapet jest mocno wysunięty poza wnękę, wymagane będzie zamontowanie dodatkowo wsporników pod parapetem, inaczej nie będzie on stabilny.

Montaż parapetu wewnętrznego: krok 2 – skuwanie muru/układanie zaprawy cementowej (opcjonalnie)

Jeśli parapet nie mieści się w szczelinie między ościeżnicą i murem, trzeba będzie ją powiększyć. Żeby to zrobić, powinieneś skuć mur. Może się również zdarzyć, że szczelina między ościeżnicą a murem jest za duża – wówczas zacznij pracę od naniesienia wyrównującej zaprawy cementowej. Kolejny krok będzie można wykonać po wyschnięciu zaprawy.

Montaż parapetu wewnętrznego: krok 3 – podcięcie w ościeżu

W dolnej części ościeżnicy należy zrobić około 3-centymetrowe podcięcia (zarówno z prawej, jak i z lewej strony). Zapewni Ci to stabilne osadzenie parapetu. Szczelinę wykonaj szlifierką kątową – ułatwisz sobie pracę, jeśli wcześniej te miejsca skujesz przebijakiem. Po skończonej pracy należy dokładnie wyczyścić szczelinę.

Montaż parapetu wewnętrznego: krok 4 – klejenie parapetu

Sposób mocowania parapetu zależy od materiału, z jakiego został wykonany. W przypadku drewna, PVC i konglomeratu wystarczy poliuretanowa pianka montażowa (nie należy zastępować jej zaprawą cementową, bo doprowadzi to do powstawania mostków termicznych). 

Parapety z kamienia wymagają kleju poliuretanowego (marmur osadzamy klejem przezroczystym). Jeśli masz już odpowiedni klej, nanieś go na spód parapetu i na mur. Tak przygotowany parapet połóż na murze (nie zdejmuj folii ochronnej z parapetu, inaczej może się zarysować na dalszych etapach pracy), dociśnij mocno do powierzchni, ale nie dosuwaj go do końca. Pomiędzy murem i ościeżnicą musi zostać ok. półcentymetrowa szczelina.

Zobacz też: Jaka pianka do montażu parapetów zewnętrznych? Rodzaje i zastosowanie

 

montaz-parapetu-wewnetrznegomontaz-parapetu-wewnetrznegomontaz-parapetu-wewnetrznegomontaz-parapetu-wewnetrznego

Montaż parapetu wewnętrznego: krok 5 – klinowanie

W pozostawioną szczelinę włóż kliny, które wyjmiesz dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju (może to trwać od 2 godzin do 24 godzin). Czas schnięcia kleju uzależniony jest od wilgotności powietrza, (optymalna wynosi 60%). W czasie klinowania wypoziomuj powierzchnię parapetu – ma być zachowany 2-procentowy spadek w kierunku podłogi (pomiar robimy poziomicą). Ma to zapobiec zbieraniu się wody na parapecie, a tym samym chroni Cię przed powstawaniem pleśni.

Montaż parapetu wewnętrznego: krok 6 – wypełnianie szczelin

Wszystkie pozostałe po klinowaniu szczeliny wypełnij pianką montażową (jak wyschnie, nadmiar usuwamy nożem). Niezwykle ważne jest dokładne wykonanie tego etapu prac, ponieważ pianka jest wystawiona na działanie różnic temperatur (zimnego powietrza z zewnątrz i ogrzewanego z wewnątrz, zwłaszcza w zimę), pojawia się w niej wilgoć, która zamarza, a na wiosnę rozpuszcza się, pęka, odrywa piankę, zmniejszając izolację termiczną. Następnie wykonujemy drobne prace tynkarskie, czyli szpachlujemy ścianę pod parapetem i po bokach. Na koniec zdejmujemy folię ochronną z parapetu i zabezpieczamy całość silikonem.

Kiedy montować parapety wewnętrzne?

Najlepszy czas na montaż parapetu wewnętrznego? Jeżeli jesteś na etapie wykańczania mieszkania czy budowy domu, parapety wewnętrzne powinno się montować na etapie wykańczania ścian. Możesz to zaplanować przed lub po tynkowaniu. W przypadku kiedy tynki będziesz kłaść na ściany później, dobrze zabezpiecz umieszczone pod oknami świeże parapety. 

Wymiana parapetu wewnętrznego – jakie parapety wybrać?

Montaż parapetu wewnętrznego to nie tylko dopełnienie aranżacji wnętrza, ale i spełnienie praktycznych funkcji. Dzięki nim zyskujesz dodatkową przestrzeń do przechowywania pod oknem – parapety często wykorzystuje się jako półki. Przede wszystkim jednak parapet – zwłaszcza montowany pod kaloryferem – ma chronić ogrzane powietrze przed szybkim wychładzaniem się.

Zanim zabierzesz się za montaż nowego parapetu, musisz zdecydować, z jakiego materiału powinien być wykonany. Na rynku znajdziesz przede wszystkim:

  • parapety drewniane, 

  • parapety PCV, 

  • parapety marmurowe,

  • parapety granitowe,

  • parapety z płyt drewnopodobnych, 

  • parapety kompozytowe, 

  • parapety z konglomeratu, 

Za najbardziej wytrzymały surowiec uważa się naturalny kamień, czyli granit lub marmur. Ich główną wadą jest cena. Dlatego też, aby obniżyć koszt montażu parapetów, zwłaszcza w zabudowie, gdzie jest wiele wnęk okiennych, właściciele domów często decydują się konglomerat lub kompozyt. 

Zupełnie innym rozwiązaniem będą parapety drewniane lub drewnopochodne. Są one bardziej miękkie i mniej odporne na zarysowania. Drewno ma jednak ogromne zalety aranżacyjne – nadaje wnętrzu ciepła i przytulności. Nie sprawdzą się natomiast w wilgotnych pomieszczeniach. 

Najtańszym rozwiązaniem będą najczęściej parapety z PCV. Są oporne na zmiany temperatury, wilgoć oraz zarysowania. 

Sprawdź również: Jaki parapet do wnętrz wybrać?

 

montaz-parapetu-wewnetrznego-2montaz-parapetu-wewnetrznego-2montaz-parapetu-wewnetrznego-2montaz-parapetu-wewnetrznego-2

Montaż parapetu wewnętrznego – już wiesz, jak go wykonać!

Własnoręczne zamontowanie parapetu wewnętrznego nie jest skomplikowane. Potrzebować będziesz jednak do tego odpowiednich narzędzi i przede wszystkim – parapetu. Trzymaj się ściśle podanych powyżej instrukcji, a zobaczysz, jak prosty jest ten proces. 

Data publikacji: 11.06.2015

Data aktualizacji: 23.09.2022