Produkty

Montaż parapetu wewnętrznego krok po kroku

Montaż parapetu wewnętrznego krok po kroku

Parapet to istotny element większości wnętrz. Nie tylko je zdobi, ale pełni także funkcję praktyczną – to doskonała powierzchnia do przechowywania roślin doniczkowych, bibelotów i innych przedmiotów. Podpowiadamy, jak powinien przebiegać jego montaż.

duży parapetMontaż parapetu zwykle wykonuje się na etapie budowania i wykańczania wnętrz lub przy okazji remontów. Zdarza się także, że z różnych przyczyn wymaga on wymiany na nowy. Możemy w tym celu zatrudnić fachowca, ale możemy też podjąć się tego zadania samodzielnie. Zanim jednak przystąpimy do pracy, zdecydujmy się na rodzaj parapetu i dobierzmy do niego odpowiedni klej lub zaprawę cementową. Przydadzą się także podstawowe narzędzia, jak poziomica, miarka, ołówek, paca stalowa.

Oto jak krok po kroku powinno przebiegać mocowanie parapetu wewnętrznego.

Przygotowanie muru

Dla poprawności i trwałości wykonywanych przez nas prac niebagatelne znaczenie będzie miało przygotowanie podłoża. Jeżeli wcześniej przymocowany był do niego inny parapet, usuwamy go, a następnie wyrównujemy powierzchnię – pozbywamy się wszelkich pozostałości dawnych materiałów montażowych, np. pianki montażowej, tynków, a także farby. Odtłuszczamy i odpylamy. Jeśli podłoże jest nierówne, powinniśmy skorygować je za pomocą zaprawy wyrównującej. Aby przystąpić do dalszej pracy, musimy odczekać do momentu całkowitego jej wyschnięcia. Pamiętajmy jednak, by podczas nakładania masy uwzględnić odległość ościeżnicy od podokiennika i dostosować ją do rozmiarów parapetu.

Jeśli jednak do tej pory w wybranym miejscu nie było parapetu, będziemy musieli wykuć szpary, w których zagłębią się jego przeciwlegle końce. Szpara taka powinna mieć ok 3 cm długości.

Przygotowanie parapetu

Parapet powinien mieć odpowiednią długość. W tym celu przykładamy go do docelowego miejsca, tak by jego boki wystawały nieco dalej niż granice otworu okiennego. Jeśli ma on być zdecydowanie dłuższy, powinniśmy zaopatrzyć się również w odpowiednie wsporniki. Wymierzamy właściwą długość parapetu i docinamy.

Montowanie parapetu

Spód parapetu oraz powierzchnię podokiennika pokrywamy odpowiednim preparatem. Rzadziej spotykaną już zaprawę możemy zastąpić szybkoschnącym klejem poliuretanowym czy silikonem montażowym (np. parapety z kamienia, konglomeratu, PCV), które nakładamy cienkimi warstwami. Parapet układamy następnie na podokienniku, wsuwając jego brzegi w wykonane wcześniej szczeliny. Pamiętajmy jednak, by pomiędzy ścianą a parapetem pozostawić niewielkie szczeliny – pomogą nam w tym małe klocki dystansowe ulokowane od spodu parapetu oraz pomiędzy jego górnymi bokami a podkuciami wykonanymi wcześniej we wnęce. Upewniamy się, że parapet usytuowany jest pod kątem prostym względem okna. Parapet mocno dociskamy i pozostawiamy do utwardzenia się kleju – w zależności od zastosowanego preparatu może potrwać to od kilku do 24 godzin.

Jeżeli montujemy natomiast parapet drewniany, nakładamy go na przygotowaną wcześniej płaszczyznę podokiennika i poziomujemy – jak w poprzednim przypadku – za pomocą klocków dystansowych. Sprawdzamy, czy jest równo usytuowany, po czym przestrzeń pod parapetem wypełniamy pianką montażową. Gdy w pełni zaschnie, odcinamy jej nadmiar.

Wykończenie blat drewniany, materiał na parapet wewnętrzny

Aby estetycznie zakończyć prace montażowe, konieczne będzie zamaskowanie wykonanych wcześniej szczelin oraz zniwelowanie innych ubytków czy uszkodzeń w ścianie. Brzegi drewnianego parapetu obklejamy więc szeroką taśmą, po czym wypełniamy wszelkie ubytki szpachlą gipsową albo zaprawą cementową. Gdy preparat zaschnie, szlifujemy miejsca wypełnienia, ścianę malujemy, a miejsca spojeń z parapetem wypełniamy silikonem lub akrylem.

Do zakrycia szczelin posłużą także specjalne samoprzylepne profile montażowo-wykończeniowe z PCV. Wcześniej jednak, tak jak uprzednio, miejsca połączenia parapetu z ościeżami wypełniamy silikonem. Braki w tynku wypełniamy natomiast właściwa do tego celu masą.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Urządzamy wnętrza w stylu country

Urządzamy wnętrza w stylu country
Jeśli uwielbiamy naturę, klimat rancza, konie, wieś i drewno, z pewnością podobają nam się wnętrza w stylu country. Są rustykalne, ale nawiązują także...
Czytaj więcej

Drewno we wnętrzach – co powinniśmy wiedzieć

Drewno we wnętrzach – co powinniśmy wiedzieć
Zarówno meble, jak i elementy wykończenia wykonane z drewna mają duży urok i cechuj się funkcjonalnością. Z jakich innych powodów zależy...
Czytaj więcej

Drewniany parapet – gdzie się sprawdzi

Drewniany parapet – gdzie się sprawdzi
Przestrzeń pod oknem może spełniać kilka funkcji – zazwyczaj wykańczamy ją parapetem, który służy do postawienia dekoracji czy przechowyw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
05.12.2016
Potwierdzam słowa Jurka - zresztą już chyba o tym pisałem. Pianoklej to naprawdę świetne narzędzie, nawet dla osób, które słabo radzą sobie przy pracach budowlanych - czyli na przykład mnie. ;)
18.11.2016
Fajny materiał, ale osobiście zamontowałbym parapet przy pomocy pianokleju. Szybka i czyta robota ;)

Ocena i komentarz dla:

Montaż parapetu wewnętrznego krok po kroku