Jak wybrać drabinę do pracy na dachu

Prace dekarskie wymagają często wspinania się po stromych płaszczyznach dachowych. Oprócz niezbędnych zabezpieczeń przydatna okaże się również drabina, której specjalna konstrukcja umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Z jakiego modelu możemy skorzystać, kiedy naprawiamy dach lub usuwamy z niego nieczystości?

stopnie dachowe

O ile wybrana przez nas jedno- lub dwuelementowa (rozstawna) drabina wykorzystywana w czasie domowych prac remontowych sprawuje się należycie, do robót dekarski zda się nam na nic – pomoże ewentualnie wspiąć się w stronę połaci dachowej od strony elewacji. Do bezpiecznego poruszania się po nachylonej pod dużym kątem szczytowej części budynku przeznaczone są specjalne narzędzia.

Drabina linowa

Jej użycie będzie możliwe, jeśli nasz dach wyposażony jest w wyłaz i swobodny dostęp do elementów, na których powiesimy sznurową drabinę. Jej największą zaletą jest niewielka waga i łatwość transportu. W zależności od potrzeb, drabiny tego typy dostępne są u w różnych długościach – od 3 do nawet 25 metrów. Wykonane są z trwałych materiałów, które mają dużą wytrzymałość na obciążenie – polipropylenowe (kiedyś jutowe) liny boczne stabilizują drewniane stopnie, które najczęściej wyposażone są w zabezpieczenie antypoślizgowe. Łączenia drewna i liny są dodatkowo wzmocnione, na przykład obszyte skórą. Drabinę wieńczy jeden zaczep lub dwa – w tym przypadku każdy fragment liny zakończony jest koluchem montażowym.

Drabina sznurowa przeznaczona jest nie tylko do prac dekarskich. Dzięki niej możliwe jest również schodzenie do wykopów i zbiorników, umożliwienie ewakuacji w nagłym przypadku, a także użycie w formie rekreacyjnej, jako wyposażenie przydomowych placów zabaw. Ciągłe używanie jej na zewnątrz domu nie będzie skutkowało odbarwieniami (polipropylenowe liny są odporne na promienie UV), jednak drewniane części powinny być zaimpregnowane, o ile nie zrobił tego producent.

Drabina kominiarska mocowana na stałe

O ile drabina linowa jest lekka i nie uszkodzi pokrycia dachowego, wykonana z aluminium drabina kominiarska przy nieumiejętnym posługiwaniu się, na przykład w czasie przymocowywania, może spowodować pęknięcie dachówki. Z tego względu dobrze jest powierzyć to zadanie dekarzowi. Drabiny kominiarskie są niedługie – mają od około dwu do czterech metrów – ale można łączyć je przy pomocy odpowiednich do tego celu łączników. W przypadku tego typu wyposażenia dachu liczy się również estetyka – najlepiej, aby mocowane na stałe narzędzie nie odbiegało kolorem od barwy użytych dachówek. Z tego względu drabiny kominiarskie produkowane są w najczęściej spotykanych na dachach kolorach – czerwonym, brązowym, antracytowym i metalicznym.

drabina aluminiowa Castorama

Drabina kominiarska przenośna

Narzędzie tego typu, aby spełniało swoją funkcję, musi być odpowiednio lekkie i być wyposażone w specjalny mechanizm, który umożliwia bezpieczne (dla pokrycia dachowego) jej instalowanie i zaczepianie o kalenicę. Służy temu specjalny kształt pałąka i drewniane zabezpieczenie przed uszkodzeniem dachówek. Z drugiej strony pałąka zamocowane jest ruchome kółko pokryte gumą, które stanowi oparcie drabiny w czasie jej umieszczania na pochyłym dachu. Kiedy narzędzie osiągnie wymaganą wysokość i jego szczyt przekracza kalenicę, jest odwracane, a pałąk stabilizuje jej umocowanie. Nieco odmiennie wyglądają też stopnie takiej drabiny – są lekko wypukłe, tak aby dać stopom nieco więcej miejsca do pewnego poruszania się po pochyłości.

Uwaga: drabin kominiarskich, zgodnie z normą BGI 694, nie można używać na dachach o nachyleniu większym niż 75º.

Data publikacji: 04.09.2015