LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Układamy gonty bitumiczne

Dachówki bitumiczne, zwane popularnie gontami bitumicznymi, stanowią jeden z materiałów, które wykorzystać możemy do budowy dachu. Dzięki swoim zaletom i estetycznemu wyglądowi mogą spełniać właściwie swoją funkcję przez wiele lat. Nie stanie się tak, jeśli nie zadbamy o prawidłowy montaż gontów. Oto kilka wskazówek, dzięki którym wykonamy go prawidłowo.

Układamy gonty bitumiczne

Przygotowanie dachu

Zanim przystąpimy do układania dachówek, niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie wszelkich elementów dachu. Należy uwzględnić tu dbałość o jakość poszycia, zachowanie odpowiedniej wentylacji, ochronę okapów i przygotowanie koszów. Gonty układamy na sztywnym poszyciu dachu. W zależności od wielkości spadku mocujemy też na dachu papę podkładową (nie wymagają jej dachy o nachyleniu 85-90ᵒ). Zastosowania papy samoprzylepnej będą wymagały również kosze i okapy. Niezbędne będzie także wykonanie otworów wentylacyjnych w okolicy okapu i kalenicy.

Montaż gontów bitumicznych

Układnie dachówek bitumicznych rozpoczynamy od środka dachu i kierujemy się w obie jego strony, jednak możemy również zacząć od ułożenia pasa startowego. W celu poprawnego i równego ułożenia gontów w pionie i poziomie wyznaczamy pomocnicze linie kredowe.

Pas startowy z gontów bitumicznych powinien wystawać ok. 6-10 mm poza okap i kończyć się równo z bocznymi krawędziami dachu. Pierwszy rząd dachówek układamy równo z pasem startowym. Drugi rząd zaczynamy układać połową gonta umieszczoną przy jednym z boków dachu. Dolna krawędź gontów w drugim rzędzie powinna sięgać wycięć gontów z pierwszego rzędu. Układanie trzeciego rzędu zaczynamy od odcięcia całej tabliczki gontu, a czwartego – ponownie od połowy tabliczki. W ten sposób, naprzemiennie, układamy całe pokrycie.

Układamy gonty bitumiczne

Gonty układamy również w koszach – tutaj postępujemy inaczej, w zależności od tego, jaki rodzaj kosza został zastosowany. Na kalenicy natomiast gonty układamy na zakład. Ucinamy je wzdłuż kalenicy, by dobrze zakryły ostatnie rzędy. Następnie odpowiednio docięte fragmenty wyginamy na kalenicy – jeśli na dworze panuje temperatura poniżej 5 stopni Celsjusza, dachówki przed odpowiednim uformowaniem będą wymagały podgrzania.

Gonty mocujemy za pomocą gwoździ. Wymaga to dużej uwagi, ponieważ prawidłowe przybicie dachówek będzie miało ogromne znaczenie dla szczelności i trwałości pokrycia. Gwoździe nie mogą uszkodzić dachówek, a po wbiciu powinny tworzyć z nimi jedną płaszczyznę. Przybijamy je 2,5 cm od krawędzi dachówki i 2,5 cm ponad obecnymi w niej wycięciami. Jeśli nasz dom znajduje się w strefie silnych wiatrów, niezbędne będzie wykorzystanie dodatkowych akcesoriów: nie tylko gwoździ, ale również uszczelniaczy. Dodatkowa warstwa klejąca na spodzie dachówek zwiększy szczelność dachu i wpłynie na trwałość ich umocowania.

Podczas montażu gontów bitumicznych powinniśmy kierować się wskazówkami podanymi przez ich producenta. Niektóre szczegóły ich mocowania mogą bowiem różnić się, np. w zależności od kąta nachylenia dachu, na którym będą układane.