Produkty

Jak naprawić uszkodzoną papę

Jak naprawić uszkodzoną papę

Uszkodzenie pokrycia dachowego niesie za sobą wiele konsekwencji. Sprawia, że połać nie spełnia swoich funkcji – nie utrzymuje ciepła wewnątrz budynku i nie chroni go przed opadami. Taki stan rzeczy – szczególnie długotrwały – może skutkować koniecznością generalnego remontu. Na szczęście niewielkie uszkodzenia dachu pokrytego papą możemy naprawić samodzielnie, ograniczając związane z nimi konsekwencje. Jak to zrobić?

naprawa papyPapa dachowa w budynkach starszego typu pełni rolę materiału wstępnego krycia, który zapobiega ewentualnym skutkom przeciekania dachu. Również współcześnie materiał ten jest często stosowany i kryje nie tylko dachy domów mieszkalnych, ale też ogrodowych składzików czy altanek. Aby papa mogła służyć nam przez długi czas, potrzebna jest nie tylko jej konserwacja, ale także naprawa pojawiających się uszkodzeń. Oto, w jaki sposób możemy się z nimi uporać.

Kiedy i w jaki sposób naprawiać papę

Pokrycie wykonane z papy będzie wymagało naprawy w kilku przypadkach. Pierwszą sytuacją wymagającą interwencji będzie ta, w której na powierzchni papy pojawiają się pęcherze bądź niewielkie spękania. Tego typu defekty możemy dość łatwo naprawić, korzystając ze specjalnych mas bitumicznych albo klejów. W pierwszej kolejności usuwamy pęcherze – przecinamy je i czekamy kilka godzin, aby reperowana powierzchnia wyschła. Następnie postępujemy podobnie jak w przypadku pęknięć – na uszkodzony fragment papy naklejamy nowy, jednak większy od naprawianej powierzchni o co najmniej 10 cm.

Uszkodzenie papy może polegać także na oderwaniu się jej płatów od powierzchni dachu – zwykle ma to miejsce na skutek podmuchów silnego wiatru bądź spadających na dach gałęzi. W tej sytuacji możemy postąpić dwojako. Pierwszym rozwiązaniem jest zastąpienie oderwanego płata nowym. Druga metoda polega na podważeniu gwoździ, które przytrzymują uszkodzony pas, posmarowaniu miejsca usterki smołą i przyklejeniu do niej oderwanego fragmentu.

Podczas prac naprawczych pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zadbajmy przede wszystkim o stabilność drabiny o odpowiedniej wysokości i załóżmy obuwie, które nie będzie się ślizgało po powierzchni dachu.

Kiedy papa wymaga wymianylepik do papy Castorama

O ile niewielki uszkodzenia papy dachowej jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie bez potrzeby remontowania dachu, o tyle w niektórych sytuacjach konieczne będzie zerwanie wszystkich jej warstw. Należy zdecydować się na ten krok, jeśli powierzchnia pokrytego nią dachu jest mocno popękana lub na dużej powierzchni pokryta pęcherzami. W wielu wypadkach nie będzie konieczności zrywania starych warstw papy, ponieważ stanowią one dobre podłoże pod położenie nowego pokrycia. Powierzchnię starej papy należy wyrównać, pozbywając się purchli i spękań, a następnie zagruntować specjalnym preparatem bitumicznym. Później pozostaje ułożenie już tylko nowej warstwy pokrycia – asfaltowego lub smołowego, w zależności od tego, jakiego rodzaju papa pokrywa już nasz dach.

 

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać
Dach to nie tylko ochrona przed deszczem i śniegiem – to również widoczny element każdego domu. Czym pokryć dach, aby najlepiej chronił w...
Czytaj więcej

Dach z papy - konserwacja pokrycia dachowego i naprawa papą termozgrzewalną

Dach z papy - konserwacja pokrycia dachowego i naprawa papą termozgrzewalną
Czarna papa to domena dachów płaskich, tych domów, które mają charakterystyczny kształt kwadratu. Do dziś pełnią one funkcję mocnego pokrycia dachoweg...
Czytaj więcej

Gdzie wykorzystać dachówkę świetlikową?

Gdzie wykorzystać dachówkę świetlikową?
Dachówki świetlikowe stanowią jeden z nowszych materiałów budowlanych i rodzajów pokryć dachowych. Kiedy warto je zastosować i jakie są ich właściwośc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak naprawić uszkodzoną papę