Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak naprawić uszkodzoną papę?

Uszkodzenie pokrycia dachowego niesie za sobą wiele konsekwencji. Sprawia, że połać nie spełnia swoich funkcji – nie utrzymuje ciepła wewnątrz budynku i nie chroni go przed opadami. Taki stan rzeczy – szczególnie długotrwały – może skutkować koniecznością generalnego remontu. Na szczęście niewielkie uszkodzenia dachu pokrytego papą możemy naprawić samodzielnie, ograniczając związane z nimi konsekwencje. W naszym artykule opisaliśmy krok po kroku, jak przebiega naprawa dachu z papy.

papa

Przejdź do następnych akapitów:

Papa dachowa w budynkach starszego typu pełni rolę materiału wstępnego krycia, który zapobiega ewentualnym skutkom przeciekania dachu. Również współcześnie materiał ten jest często stosowany i kryje nie tylko dachy domów mieszkalnych, ale też ogrodowych składzików czy altanek. Aby papa mogła służyć nam przez długi czas, potrzebna jest nie tylko jej konserwacja, ale także naprawa pojawiających się uszkodzeń. Oto, w jaki sposób możemy się z nimi uporać.

Naprawa dachu z papy

Pokrycie wykonane z papy będzie wymagało naprawy w kilku przypadkach. Pierwszą sytuacją wymagającą interwencji będzie ta, w której na powierzchni papy pojawiają się pęcherze bądź niewielkie spękania. Tego typu defekty możemy dość łatwo naprawić, korzystając ze specjalnych mas bitumicznych albo klejów. W pierwszej kolejności usuwamy pęcherze – przecinamy je i czekamy kilka godzin, aby reperowana powierzchnia wyschła. Następnie postępujemy podobnie, jak w przypadku pęknięć – na uszkodzony fragment papy naklejamy nowy, jednak większy od naprawianej powierzchni o co najmniej 10 cm.

Uszkodzenie papy może polegać także na oderwaniu się jej płatów od powierzchni dachu – zwykle ma to miejsce na skutek podmuchów silnego wiatru bądź spadających na dach gałęzi. W tej sytuacji możemy postąpić dwojako. Pierwszym rozwiązaniem jest zastąpienie oderwanego płata nowym. Druga metoda polega na podważeniu gwoździ, które przytrzymują uszkodzony pas, posmarowaniu miejsca usterki smołą i przyklejeniu do niej oderwanego fragmentu.

Podczas prac naprawczych pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zadbajmy przede wszystkim o stabilność drabiny o odpowiedniej wysokości i załóżmy obuwie, które nie będzie się ślizgało po powierzchni dachu.

Czym zakleić dziury w papie na dachu – potrzebne materiały

Naprawa uszkodzeń papy na dachu nie jest specjalnie skomplikowana. Każdy powinien sobie z nią poradzić, jeśli tylko posiada odpowiednie sprzęty. Potrzebne będą Ci narzędzia oraz materiały, dzięki którym naprawa dachu przebiegnie szybko i sprawnie. Oto co okaże się przydatne.

 • Klej do papy – dzięki niemu w łatwy sposób podkleisz oderwane fragmenty papy. Preparaty takie są łatwe  w użyciu i odporne na działanie czynników atmosferycznych,

 • Wyciskacz do kartuszy – dzięki  niemu w wygodny sposób będziesz mógł nałożyć klej na papę. Mechanizm w wyciskaczu sprawi, że nie będziesz musiał używać dużej siły, a klej będzie równomiernie rozprowadzony.

 • Uszczelniacz do dachu – jest to preparat, dzięki któremu bardzo szybko naprawisz małe lub średnie rozdarcia w papie. Jest plastyczny, elastyczny i może być nakładany nawet w czasie padającego deszczu. Doskonale nadaje się do wypełniania szpar, dziur oraz pęknięć. 

 • Asfaltowa masa renowacyjna –  działa podobnie jak uszczelniacz, jednak dodatkowo tworzy powłokę hydroizolującą. Zaletą jest także krótki czas schnięcia. Masa taka nadaje papie większą elastyczność, a co za tym idzie zwiększa jej funkcjonalność.

 • Pędzel ławkowiec – tym prostym narzędziem znajdującym się w każdym domu, wygodnie nałożysz uszczelniacz, jak i masę renowacyjną.

 • Rozcieńczalnik do wyrobów bitumicznych – zwiększa on lepkość asfaltu, dzięki czemu lepiej łączy on naprawiane elementy.

 • Bitumiczna masa szpachlowa – preparat ten przeznaczony jest do naprawy ubytków w poszyciu dachowym, gdy dach pod papą przecieka. Masa taka jest elastyczna, szybkoschnąca i trwale zabezpiecza przed kolejnymi przeciekami.

 • Palnik dekarski –  niezbędny przy układaniu papy termozgrzewalnej.

 • Drobne narzędzia – przydadzą Ci się z pewnością takie gadżety jak ostry nożyk, miarka czy też gwoździe papowe.

papa

Łatanie dachu z papy – krok po kroku

Naprawa dachu z papy możesz zostać przeprowadzona na kilka sposobów. Dwa najpopularniejsze to kładzenie papy na zimno lub zastosowanie materiałów termozgrzewalnych. W zależności od rodzaju uszkodzeń, ich wielkości oraz pomieszczenia, na którym zastosowane jest pokrycie z papy, możesz skorzystać z jednej z poniższych metod.

Naprawa dachu z papy – na zimno

Oto poszczególne kroki, by szybko naprawić większą powierzchnię dachu z papy:

 • Przygotuj odpowiednio podłoże – nie musisz usuwać starej warstwy papy. Zadbaj tylko o to, by była ona równa i oczyszczone z ewentualnych zabrudzeń.

 • Ułóż warstwę papy –  w przypadku układania na zimno użyj gwoździ do papy. Jeżeli jest taka potrzeba, ułóż dwie warstwy. Jedna powinna zachodzić na drugą.

 • Wyrównaj nierówności – zanim przybijesz papę pozbądź się wszelkich zagnieceń czy też pęcherzy powietrza. Jeżeli tego nie zrobisz, w miejscach tych może dochodzić do przedostawania się wody pod papę, a to grozi zalaniem osłoniętego pomieszczenia.

 

Naprawa dachu z papy z użyciem materiału termozgrzewalnych

Drugą popularną i skuteczną metodą naprawy uszkodzonego poszycia dachowego z papy jest łatanie na gorąco. Do tego celu wykorzystuje się specjalny rodzaj papy, który możesz znaleźć w sklepach Castorama.pl. Oto, jak załatać dach z jej wykorzystaniem:

 • przygotuj odpowiednio podłoże – tak jak w przypadku układania papy na zimno, powierzchnia dachu powinna być czysta i pozbawiona zagnieceń.

 • Użyj palnika – tego rodzaju papę przed położeniem trzeba podgrzać od dolnej strony. To roztapia znajdujący się klej i umożliwia szybkie i skuteczne klejenie jej do starej warstwy poszycia.

 • Pilnuj równego ułożenia – ważne jest unikanie zagięć i pęcherzy powietrza. Każda taka niedoskonałość może prowadzić w przyszłości do nieszczelności i zalania wnętrza danego budynku.

Te metoda jest bardziej skomplikowana i czasochłonna. Jednak jej rezultat jest skuteczniejszy niż w przypadku łatania na zimno. Dlatego też lepiej sprawdzi się przy naprawie dużych fragmentów dachu, zwłaszcza w przypadku budynków mieszkalnych.

Natomiast, gdy renowacja papy przeprowadzana jest na budynkach gospodarczych, w altanach czy też garażach, możesz spróbować załatać dach metodą na zimno. Zwłaszcza, gdy uszkodzenie poszycia nie jest zbyt duże.

Renowacja dachu z papy – co warto wiedzieć

O ile niewielkie uszkodzenia papy dachowej jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie bez potrzeby remontowania dachu, o tyle w niektórych sytuacjach konieczne będzie zerwanie wszystkich jej warstw. Należy zdecydować się na ten krok, jeśli powierzchnia pokrytego nią dachu jest mocno popękana lub na dużej powierzchni pokryta pęcherzami. 

W wielu przypadkach nie będzie konieczności zrywania starych warstw papy, ponieważ stanowią one dobre podłoże pod nałożenie nowego pokrycia. Powierzchnię starej papy należy wyrównać, pozbywając się purchli i spękań, a następnie zagruntować specjalnym preparatem bitumicznym. Później pozostaje ułożenie już tylko nowej warstwy pokrycia – asfaltowego lub smołowego, w zależności od tego, jakiego rodzaju papa pokrywa już nasz dach.

papa

Jaki rodzaj papy wybrać

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów papy. Materiały te charakteryzują się różnymi parametrami technicznymi, właściwościami, jakością i ceną. Zatem jak zdecydować, którą papę wybrać? Kieruj się tym, jaki rodzaj pomieszczenia papa będzie pokrywać oraz na jakie warunki atmosferyczne będzie wystawiona. Poniżej znajdziesz opisy najpopularniejszych typów papy.

 

 • Papa asfaltowa podkładowa – jak sama nazwa wskazuję, używa się jej do tworzenia spodnich warstw pokrycia dachowego. Układana na samym początku pozwala na zabezpieczenie dachu przed działaniem wilgoci oraz niskich temperatur.

 • Papa wierzchniego krycia – może ona występować jako pojedyncza warstwa lub stanowić ostatnią kładzioną warstwę. W związku z tym ma doskonałe właściwości wodoszczelne oraz jest odporns na działanie czynników atmosferycznych, takich jak niskie czy wysokie temperatury. Produkowana jest z użyciem różnych rodzajów posypki bitumicznej, dlatego też dostępna jest  w wielu kolorach.

 • Papa specjalnego przeznaczenia – na przykład papa wentylacyjna.  Jej głównym zadaniem jest odprowadzenie pary, jaka powstaje podczas układania poszycia z kilku warstw materiału. Możliwe jest to dzięki zamontowanym kominkom oraz systemowi kanalików. Za ich pośrednictwem nagromadzona para dostaje się do atmosfery, a na powierzchni dachu nie tworzą się pęcherze powietrza.

 

Jak widzisz, papa jest praktycznym materiałem izolującym dachy.  Stosowana jest nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale także w przypadku dużych konstrukcji, takich jak bloki mieszkalne czy też budynki przemysłowe. Jednym z powodów jej popularności jest nieskomplikowana naprawa czy też renowacja. Nie trzeba w tym celu koniecznie zrywać całego poszycia, dzięki czemu naprawa przebiega szybko. 

Naprawa papy na dachu – zrób to sam

Wymiana fragmentu papy na dachu nie należy do najtrudniejszych prac remontowych, więc  z powodzeniem powinieneś sobie poradzić z samodzielną renowacją tego typu zadaszenia. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do planowanej pracy oraz zapoznanie się z przydatnymi informacjami na temat różnych typów papy. Z naszego małego poradnika dowiedziałeś się, w jaki sposób załatać dziury w papie na dachu oraz jak poradzić sobie z wymianą większego fragmentu tego popularnego pokrycia dachowego. Wiesz też, jakich narzędzi i materiałów będziesz to tego zadania potrzebował oraz z jakich rodzajów papy możesz skorzystać przy pracach remontowych. Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach, aby samemu dokonać naprawy dachu, zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowca.

Odwiedź sklep Castorama.pl i wybierz produkty niezbedne do renowacji poszycia dachowego. Nie zwlekaj, odwiedź nas już dziś i zobacz, jakie okazje dla Ciebie przygotowaliśmy.