LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Zasady montażu wyłazu dachowego

Do czego służy wyłaz dachowy? Otóż umożliwia on swobodne wyjście na dach, sprawiając, że bez problemu możemy się dostać do kominka, anteny, rynny. Wyłaz możemy samodzielnie zamontować, wystarczy poruszać się w poszczególnych etapach zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta.

Zasady montażu wyłazu dachowego

Wyłaz to okno dachowe z klapą, którą możemy otworzyć pod kątem prostym w trzech kierunkach – na lewą stronę, na prawą stronę oraz do góry. W ofercie producentów wyłazów dostępne są takie, które pasują do różnych rodzajów pokryć – płaskich czy dachówek profilowanych.

Ważną kwestią podczas wyboru wyłazu dachowego jest jego konstrukcja. Warto sprawdzić, czy jest trwała i odporna na promienie UV. Wyłaz dachowy powinien być ponadto odporny na odkształcenia i pęknięcia oraz przepuszczać światło słoneczne. Informacje o materiałach, z których został on wykonany znajdziemy w specyfikacjach technicznych.

Wyłaz ze względu na umieszczenie w dachach budynku jest niezbędny ze względu na wymogi przeciwpożarowe niektórych obiektów. To najszybsza droga ewakuacji. Może też być świetnym sposobem na doświetlenie wnętrza, w pomieszczeniach, gdzie słońca rzeczywiście nam brakuje.

Jak montować?

Montaż każdego wyłazu dachowego w dużej mierze uzależniony jest od tego, jakie indywidualne zalecenia przygotował dla niego producent. Większość prac typowego montażu zakłada jednak te same czynności. W naszym poradniku przeczytacie, jak przeprowadzić sprawną instalację okna wyłazowego uniwersalnego z kołnierzem uszczelniającym.

Wyłaz tego typu możemy zamontować na różnego rodzaju pokryciach dachowych, w tym szczególnie na tych o kącie nachylenia od 15-60%.

Aby zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa, kołnierz powinniśmy zamontować nie niżej niż 85 cm od podłogi pomieszczenia na poddaszu.

Zasady montażu wyłazu dachowego

Kilka informacji technicznych

Okno montujemy na dodatkowych łatach za pomocą wkrętów w liczbie czterech sztuk. Wcześniej w istniejącym deskowaniu należy oczywiście wyciąć otwór dokładnie na szerokość okna dodając 3 cm oraz na wysokość dodając 12 cm.

Zanim zamontujemy okno, sprawdźmy, czy łaty są na tyle solidne, że montaż wyłazu rzeczywiście będzie możliwy. Jeśli nie mamy pewności, poprośmy o pomoc w ocenie dekarza.

Wyłaz montuje się zawsze ponad całym szeregiem dachówek oraz w przypadku blachy nad zakładem poziomym.