Produkty

Zasady montażu wyłazu dachowego

Zasady montażu wyłazu dachowego

Do czego służy wyłaz dachowy? Otóż umożliwia on swobodne wyjście na dach, sprawiając, że bez problemu możemy się dostać do kominka, anteny, rynny. Wyłaz możemy samodzielnie zamontować, wystarczy poruszać się w poszczególnych etapach zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. 

wyłaz dachowyWyłaz to okno dachowe z klapą, którą możemy otworzyć pod kątem prostym w trzech kierunkach – na lewą stronę, na prawą stronę oraz do góry. W ofercie producentów wyłazów dostępne są takie, które pasują do różnych rodzajów pokryć – płaskich czy dachówek profilowanych.

Ważną kwestią podczas wyboru wyłazu dachowego jest jego konstrukcja. Warto sprawdzić, czy jest trwała i odporna na promienie UV. Wyłaz dachowy powinien być ponadto odporny na odkształcenia i pęknięcia oraz przepuszczać światło słoneczne. Informacje o materiałach z którego został on wykonany znajdziemy z specyfikacjach technicznych.

Wyłaz ze względu na umieszczenie w dachach budynku jest niezbędny ze względu na wymogi przeciwpożarowe niektórych obiektów. To najszybsza droga ewakuacji. Może też być świetnym sposobem na doświetlenie wnętrza, w pomieszczeniach, gdzie słońca rzeczywiście nam brakuje.

Jak montować?

Montaż każdego wyłazu dachowego w dużej mierze uzależniony jest od tego, jakie indywidualne zalecenia przygotował dla niego producent. Większość prac typowego montażu zakłada jednak te same czynności. W naszym poradniku przeczytacie, jak przeprowadzić sprawną instalację okna wyłazowego uniwersalnego z kołnierzem uszczelniającym.

Wyłaz tego typu możemy zamontować na różnego rodzaju pokryciach dachowych, w tym szczególnie na tych o kącie nachylenia od 15-60%.montaż wyłazu dachowego

Aby zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa, kołnierz powinniśmy zamontować nie niżej niż 85 cm od podłogi pomieszczenia na poddaszu.

Kilka informacji technicznych

Okno montujemy na dodatkowych łatach za pomocą wkrętów w liczbie czterech sztuk. Wcześniej w istniejącym deskowaniu należy oczywiście wyciąć otwór dokładnie na szerokość okna dodając 3 cm oraz na wysokość dodając 12 cm.

Zanim zamontujemy okno, sprawdźmy, czy łaty są na tyle solidne, że montaż wyłazu rzeczywiście będzie możliwy. Jeśli nie mamy pewności, poprośmy o pomoc w ocenie dekarza.

Wyłaz montuje się zawsze ponad całym szeregiem dachówek oraz w przypadku blachy nad zakładem poziomym.  

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Sposoby otwierania okien dachowych

Sposoby otwierania okien dachowych
Podczas wyboru okien dachowych najlepiej zdecydować się na zakup takich, które nie tylko skutecznie doświetlą przestrzeń, ale będą także wygodne w&nbs...
Czytaj więcej

Jak transportować duże okna?

Jak transportować duże okna?
Przewóz okien wymaga od nas dokładnego zabezpieczenia transportowanych elementów w taki sposób, aby całość mogła zostać dostarczona na miejsce w niena...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zasady montażu wyłazu dachowego