Produkty

Jak załatać blaszany dach

Jak załatać blaszany dach

Problem przeciekającego dachu jest wyjątkowo nieprzyjemną usterką – kapiącej wody nie sposób nie zauważyć, trudno jednak znaleźć miejsce, gdzie doszło do przecieku.

blacha castoramaW tym celu najlepiej wykonać szczegółowe oględziny całego dachu, zwracając uwagę na wszystkie te miejsca, w których zauważymy stojącą wodę. Być może okaże się, że spad dachu nie został wykonany prawidłowo, a stojąca wodą wnika po prostu w strukturę powierzchni. Woda może kapać także ze źle wykonanej obróbki blacharskiej lub szczeliny umiejscowionej np. w okolicy koszy dachowych.

Remont dachu zwykle wykonujemy przed zimą

Kiedy dochodzi do przecieku w okresach zimowych, nie mamy zbyt dużego pola manewru do podejmowania działań naprawczych. Z wszelkimi remontami przyjdzie nam poczekać co najmniej do wiosny, kiedy temperatura panująca na zewnątrz umożliwi przeprowadzenie remontu.

Najczęstszą przyczyną przeciekającego dachu jest błąd dekarza. Zalicza się do tego źle ułożona płyta blachy czy wadliwe zamontowanie obróbek. Takie nieszczelne i nieprawidłowo przymocowane elementy prędzej czy później dadzą o sobie znać.

Problemy z dachem mogą się także pojawić po wizycie ekip, np. zajmujących się montażem anten lub ich elementów. Uszkodzenia mechaniczne mogą powstać również po wizycie kominiarza, podczas usuwania nadmiaru liści lub przy odśnieżaniu dachu.

Sposób na łatanie

Pierwszą czynnością w czasie naprawy nieszczelnych miejsc będzie dokładne oczyszczenie danego miejsca oraz odtłuszczenie przy pomocy odpowiedniego preparatu.

Następnie wszystkie miejsca, w których widoczne są szczeliny, pokrywamy taśmą butylową. Dla większego bezpieczeństwa warto ją nakleić także na całym miejsca połączenia blachy na danym fragmencuszczelniacz dekoarskiie dachu. Jeśli oklejamy kosz dachowy, warto zabezpieczyć także wystające miejsca arkuszy blachy
Jeśli natomiast problemem naszego przecieku nie jest dziura, ale powstała kałuża, powinniśmy wyklepać stojące rąbki na płasko – wówczas nie będą hamowały przepływającej deszczówki. Kiedy to wykonamy, izolujemy kitem butylowym wszystkie styki arkuszy blachy, a następnie oklejamy je taśmą butylową. Dla większego bezpieczeństwa naklejmy także taśmę na rąbki blachy i łączenia.

Przecieki, jak zwykło się uważać, to nie tylko problem starych dachów. Miejscami z nieszczelnym dachem mogą być również świetliki, kominy, anteny oraz wpusty i włazy dachowe. Sprawdzonym środkiem do uszczelniania może być np. nylon dekarski, polimerowy materiał izolacyjny, który oprócz szczelnej i trwałej powłoki zapewni szybkość i łatwość przeprowadzanych prac. Kiedy taki materiał wyschnie, tworzy na powierzchni elastyczną powłokę, która jest dodatkowo bardzo zwarta. Po oczyszczeniu podłoża i pokryciu go gruntem dekarskim, produkt nakłada się bezpośrednio na powierzchnię dachu.


 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zalety pokryć dachowych z PCV

Zalety pokryć dachowych z PCV
Wśród materiałów przeznaczonych do wykonywania pokryć dachowych znajdziemy także produkty wykonane z PCV. Jakie są ich właściwości i w jakich konstruk...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do jego produkcji stosowano azbest, przez co przez wiele lat miał niepochlebną opinię. Dziś do wyrobu włókno-ceme...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak załatać blaszany dach