Jak wykonać gruntowanie i malowanie elewacji?

Oba procesy decydują o tym, jak elewacja naszego budynku będzie się prezentować przez następne lata jego użytkowania. W poniższym artykule przedstawiamy niezbędną wiedzę na temat gruntowania i malowania ścian zewnętrznych – od przygotowania, przez wybór materiałów, do wykonania tych procesów krok po kroku.

Jak wykonać gruntowanie i malowanie elewacji

Przygotowanie podłoża do gruntowania i malowania

Zanim przystąpimy do ostatecznego wykończenia naszej elewacji, konieczne jest jej przygotowanie. Często jest to zadanie wieloetapowe. Powinno obejmować przede wszystkim wyeliminowanie z powierzchni wszelkich zanieczyszczeń oraz – w przypadku starych ścian zewnętrznych – nietrzymających się podłoża warstw malarskich. Aby osiągnąć czystą i nośną powierzchnię, konieczne jest pozbycie się tłustych nalotów, wykwitów solnych, alg, porostów, pleśni i grzybów. Do ogólnego czyszczenia elewacji warto zastosować myjkę ciśnieniową, bardziej uporczywych zabrudzeń pozbywając się zaś przy pomocy mosiężnej szczotki. Specjalistyczne środki mogą być z kolei skuteczną bronią w walce z wszelkimi mikroorganizmami. Uszkodzone powłoki malarskie i tynkarskie należy skuć lub pozbyć się ich metodą piaskowania.

Porada eksperta

Przed rozpoczęciem gruntowania i malowania elewacji należy zadbać również o wszystko to, co znajduje się wokół ścian zewnętrznych budynku. Bardzo istotne jest więc zabezpieczenie najbliższego terenu szczelnymi plandekami. Nie zapominajmy również o elementach znajdujących się na elewacji, które nie będą wykańczane wraz ze ścianami – okiennicami, parapetami, kinkietami – na wszystkie warto nałożyć taśmę ochronną. Poza tym, bardzo ważne jest sprawdzenie prawidłowości zamocowania rusztowania, które powinno nie tylko posiadać stabilne elementy, ale zostać umieszczone na równym i twardym podłożu.

GRUNTOWANIE

To proces, który znacząco poprawia parametry podłoża, na które ma być aplikowana farba elewacyjna. Jego standardową rolą jest wyrównanie chłonności i wzmocnienie struktury powierzchni. Grunt ogranicza nasiąkliwość podłoża i poprawia przyczepność nakładanej powłoki malarskiej – przyczynia się to także zmniejszenia zużycia farby zewnętrznej. Co więcej, skutecznie zapobiega powstawaniu plam i przebarwień, pleśni, alg i wykwitów solnych, dzięki czemu kolory ścian pozostają niezmienne przez wiele lat. Niezagruntowana powierzchnia może się z kolei wiązać z rozwojem mikroorganizmów, brakiem przyczepności warstwy malarskiej, zmianami kolorów pigmentów czy uzyskaniem powierzchni o różnych stopniach połysku.

Wybór środka gruntującego

Preparat przeznaczony do gruntowania elewacji powinien być dopasowany zarówno do charakterystyki podłoża, które będzie wykańczane, jak i farby zewnętrznej, której użyjemy do pokrycia ścian budynku. Dostępne na rynku podkłady możemy podzielić przede wszystkim na akrylowe i żywiczne. Pierwsze z nich polecane są do elewacji zarówno nowych, jak i starych, lecz głównie takich, które nie posiadają większych niedoskonałości. Drugie także przystosowane są do gruntowania nowych i starych powierzchni, ale zdecydowanie lepiej spisują się w przypadku bardziej zniszczonych ścian. Oba wyróżniają się odpornością na działanie czynników atmosferycznych, paroprzepuszczalnością i skutecznym maskowaniem niedoskonałości. Środki akrylowe szybciej schną, natomiast żywiczne dysponują dobrą przyczepnością niezależnie od rodzaju podłoża.

Porada eksperta:

Uzupełnienie dla gruntów akrylowych i żywicznych stanowią specjalne środki maskujące oraz impregnaty wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Pierwsze z nich są idealną receptą na spękania, dzięki czemu są niezwykle przydatne wtedy, gdy mamy do czynienia ze zniszczoną elewacją. Drugie stanowią środek gruntujący przeznaczony głównie do ścian zewnętrznych wykonanych z betonu, cegły lub kamienia.

Jak wykonać gruntowanie i malowanie elewacji

Gruntowanie elewacji krok po kroku

Należy pamiętać o tym, że podłoże gotowe na gruntowanie, to podłoże suche, stąd do wykonania tego procesu możemy przystąpić dopiero po dokładnym wyschnięciu elewacji. W przypadku nowych i świeżo tynkowanych ścian zewnętrznych okres schnięcia może wynosić od 30 do nawet 60 dni. Podłoże po czyszczeniu jest zaś gotowe do naniesienia gruntu po około 2-3 tygodniach. Czas schnięcia jest w dużej mierze uzależniony od warunków pogodowych.

Do zagruntowania elewacji możemy użyć wałka, lecz zdecydowanie bardziej efektywny jest szeroki pędzel z długim włosiem.

Zadanie to rozpoczynamy od przygotowania środka gruntującego. Należy zadbać przede wszystkim o to, aby po wymieszaniu nie posiadał on grudek. Pamiętajmy jednocześnie, aby trzymać się w tym przypadku wszelkich zaleceń producenta danego wyrobu – wszelkie modyfikacje mogą znacząco obniżyć skuteczność podkładu.

Środek gruntujący możemy rozprowadzać przy użyciu szerokiego pędzla z długim włosiem. Nanosimy go równomiernie od góry do dołu, aż do momentu zaaplikowania całej powierzchni ściany. Mimo iż warstwa gruntu nie będzie widoczna, należy zadbać o to, aby kolejne z nanoszonych fragmentów dokładnie pokrywały się ze sobą.

MALOWANIE

To proces, który pozwoli nadać ścianom zewnętrznym ostateczny wygląd. Wybierając odpowiednią farbę i aplikując ją na powierzchnię, uzyskujemy trwały charakter elewacji domu. Należy jednocześnie pamiętać o tym, aby wszelkie decyzje związane z pomalowaniem ścian zewnętrznych były dobrze przemyślane. Efekt naszych działań bowiem będą widoczne przez wiele kolejnych lat.

Wybór farby elewacyjnej

Końcowy rezultat, jaki osiągniemy po pomalowaniu elewacji, zależy w dużej mierze od tego, na jaką farbę postawimy. Mowa tutaj nie tylko o jej kolorze, ale także strukturze i właściwościach użytkowych – wszystkim, co ma związek z jej wizualno-funkcjonalnymi własciwościami. Jeśli chodzi o rodzaj powłoki elewacyjnej, mamy do wyboru farby akrylowe, silikonowe, winylowe, wapienne, silikatowe, polikrzemianowe i cementowe. O tym, który z nich wybierzemy, powinien decydować rodzaj tynku, jaki zastosowaliśmy na swojej elewacji. Więcej informacji o poszczególnych rodzajów powłok malarskich znajdziemy w tym artykule.

Jak wykonać gruntowanie i malowanie elewacji

Malowanie elewacji krok po kroku

Zadanie to powinno być wykonane nie tylko po dokładnym wyschnięciu tynku, a następnie środka gruntującego, ale także przy sprzyjających warunkach pogodowych. Te optymalne to: brak opadów deszczu i temperatura oscylująca w granicach 15-20 stopni Celsjusza (dopuszczalne jest malowanie ścian przy minimalnie 5 i maksymalnie 35 stopniach Celsjusza).

Wybór narzędzia, które posłuży nam do malowania powinno zależeć przede wszystkim od faktury ścian zewnętrznych. W przypadku gładkich powierzchni doskonale sprawdza się wałek z krótkim włosiem, a w przypadku chropowatych podłoży lepsze rozwiązanie stanowi pędzel z włosiem długim.

Zadanie rozpoczynamy od przygotowania farby zgodnie z zaleceniami producenta. Do jej dokładnego wymieszania i przenoszenia przyda nam się szczelne wiadro i mieszadło. Aby pojemnik nie przeszkadzał nam na blacie roboczym rusztowania, możemy go zaczepić na barierkach za pomocą haków.

Farbę, podobnie jak środek gruntujący, nakładamy od góry do dołu. Tutaj bardzo ważne jest jednak staranne przechodzenie do kolejnych fragmentów ściany – aby uniknąć uwypuklenia miejsc łączeń, powinniśmy malować elewację nieprzerwanie aż do pokrycia całej powierzchni ściany. Nakładając powłokę za pomocą wałka, należy aplikować na niego farbę przed każdym kolejnym pociągnięciem.

Dopiero po pomalowaniu wszystkich ścian, przystępujemy do pokrycia pozostałych elementów, takich jak okiennice czy ościeżnice.

Porada eksperta:

Przed rozpoczęciem malowania warto zwrócić uwagę na to, czy zakupione przez nas wyroby pochodzą z tej samej partii produkcyjnej. Drobne różnice w tym zakresie mogą skutkować delikatnie innym odcieniem. Farby pochodzące z różnych partii produkcyjnych należy ze sobą wymieszać.

Gruntowanie i malowanie elewacji – niezbędne wyposażenie:

- myjka ciśnieniowa,
- szczotka mosiężna,
- wałek z kratką,
- pędzel płaski i okrągły,
- mieszarka i mieszadło do farby,
- wiadro,
- środek gruntujący,
- wybrana farba elewacyjna.