Krzywe ściany – jak wykończyć nierówne ściany?

Niewielkie ubytki, rysy czy nierówności ścian mogą pojawić się każdym domu i mieszkaniu. Chociaż nie wymagają przeprowadzania gruntownego remontu, to również nie prezentują się zbyt elegancko, dlatego też zrozumiałym jest to, że chcemy je zamaskować. W tym celu warto sięgnąć po jeden z odpowiednich materiałów wykończeniowych, dzięki którym wyrównasz krzywe ściany.

Przejdź do następnych akapitów:

Wszelkie defekty widoczne na ścianach wpływają na obniżenie estetyki naszego mieszkania. Aby to zmienić i przywrócić wnętrzom atrakcyjny wygląd, nie musimy jednak podejmować się kosztownych i czasochłonnych remontów. Niektóre materiały wykończeniowe wyróżniają się bowiem cechami, które pozwalają w szybki i efektowny sposób odświeżyć pomieszczenia, skutecznie zakrywając wszelkie skazy widoczne na ścianach.

Krzywe ściany – zanim zabierzesz się do pracy

Ściany zwłaszcza w starszych budynkach nie zawsze są proste. Często odchylenie od pionu jest tak duże, że nie jest możliwe ustawienie mebli bez ich przymocowania. Oczywiście takie rozwiązanie jest nie tylko niepraktyczne, ale także niebezpieczne. W takim przypadku najlepiej jest zdecydować się na wyrównanie ścian. Możesz dokonać tego za pomocą płyt gipsowych lub stosując specjalne gładzie.

Jednak nie zawsze  ściany są krzywe, czasami ich powierzchnia jest po prostu nierówna. Zdarzają się mniejsze lub większe ubytki. W takich przypadkach nie trzeba przeprowadzać czasochłonnego remontu. Wystarczy zastosować kilka  trików i ewentualne nierówności zostaną zamaskowane. W dalszej części artykułu poznasz skuteczne metody na poradzenie sobie z nierównymi ścianami. Doradzimy Ci jak zamaskować niewielkie krzywizny czy też nierówności, a dodatkowo zmienić wygląd danego pomieszczenia. Możesz niewielkim nakładem kosztów odświeżyć je i nadać mu zupełnie innego charakteru. 

Co najważniejsze, niwelowanie krzywizn lub nierówności skutecznie przeprowadzisz sam. Oczywiście możesz skorzystać z usług fachowców, jednak poziom trudności tego zadania jest na tyle niski, że każdy początkujący majsterkowicz powinien sobie z nim poradzić. Zanim przystąpisz do dzieła, przygotuj konieczne narzędzia i materiały.

krzywe-ściany

Narzędzia i materiały

Bez względu na to, czy czeka Cię niwelowanie krzywizn czy tylko wyrównywanie powierzchni ściany, powinieneś być do tego zadania przygotowany. Bez odpowiednich narzędzi oraz materiałów praca może być trudna lub wprost niewykonalna. Poniżej znajdziesz listę wszystkich potrzebnych rzeczy.

  • Płyty kartonowo-gipsowe – pomogą szybko i skutecznie wyrównać duże odchylenia od pionu oraz  zamaskować nierówności nawet na dużych fragmentach ściany. Ich montaż jest nieskomplikowany, a efekt zadowalający.

  • Zaprawa gipsowa – doskonale nadaje się do wyrównywania ubytków oraz niewielkich nierówności. Na rynku dostępne są zaprawy sypkie, jak i już gotowe do nakładania na ściany. Wybierz to rozwiązanie, które bardziej Ci odpowiada.

  • Grunt  – jest on konieczny do gruntowania ściany, gdy używasz zaprawy gipsowej. Dzięki temu zaprawa lepiej utrzyma się na ścianie, a jej nakładanie będzie wygodniejsze i skuteczniejsze.

  • Klej do płyt kartonowo-gipsowych  – dzięki temu rozwiązaniu nie będziesz musiał stosować profili. Płyty możesz przykleić bezpośrednio na ścianę.

  • Profile ścienne do płyt kartonowo-gipsowych –  tam, gdzie odchylenie ściany od pionu jest dość duże, konieczne może być zastosowanie profili. Dzięki nim jesteś w stanie uzyskać pionową ścianę i zniwelować krzywiznę, nawet o dużym stopniu.

  • Drobne narzędzia i przybory – by skutecznie zniwelować krzywizny ściany, będziesz potrzebował szpachelki, miarki, wiadra, poziomicy oraz folii ochronną. 

krzywe-ściany

Wyrównywanie ściany za pomocą płyt kartonowo-gipsowych

Najprostszym i najszybszym sposobem na krzywe ściany jest zastosowanie suchych tynków, czyli płyt kartonowo-gipsowych. Jest to wszechstronny materiał o wielu zaletach. Po pierwsze takie płyty są tanie. Poza tym odznaczają się prostym montażem i można je wykańczać natychmiast po położeniu. Poradzą sobie one z krzywymi ścianami, jak i z mniejszymi nierównościami.

Niwelowanie krzywizny możesz dokonać na dwa sposoby z wykorzystaniem płyt k-g. Pierwszy z nich to przyklejenie ich bezpośrednio na ścianę. Drugi natomiast wymaga użycia stelażu. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Dlatego warto przemyśleć wybór konkretnego rozwiązania przed przystąpieniem do prac.

Jeśli zdecydujesz się na klejenie płyt - w pierwszej kolejności odpowiednio przygotuj powierzchnię ściany. Usuń farbę i zagruntuj ścianę. Dopiero wtedy możesz przykleić płyty. Metoda ta jest czasochłonna, wymaga przygotowania kleju i dość dużej precyzji. 

Jeśli natomiast odchylenia od pionu są bardzo duże, najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie płyt na stelażu. Dzięki temu masz możliwość zniwelowania krzywizny ściany w prosty sposób. Stelaż montuje się szybko i bezproblemowo. Do mocowania na nim płyt użyj specjalnych wkrętów do płyt gipsowych. Metoda ta jest szybsza niż klejenie. Dzięki temu jesteś w stanie w ciągu jednego dnia wykończyć w ten sposób całe pomieszczenie. Ta metoda najlepiej sprawdza się, gdy trzeba wyrównać bardzo krzywe ściany.

Oba sposoby są skuteczne oraz pozwalają na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Z racji występowania wielu rodzajów płyt kartonowo-gipsowych, materiał ten jest bardzo popularny i chętnie wykorzystywywany do różnych typów remontów i prac wykończeniowych.

Jak wyrównać krzywe ściany przy użyciu gładzi gipsowej

Drobne ubytki możesz wyrównać przy pomocy gładzi gipsowej. Masz do wyboru gotowe masy lub takie, które wymagają samodzielnego rozrobienia. To, na jaki rodzaj się zdecydujesz, nie ma dużego znaczenia. Jest to bardziej kwestia komfortu. Ważniejsze jest, by odpowiednio przygotować ścianę do jej wyrównania. Oto poszczególne kroki/

  • Wyczyść powierzchnię ściany –  usuń farbę, luźne fragmenty oraz inne zabrudzenia.

  • Zagruntuj ścianę – za pomocą gruntu, pokryj całą powierzchnię roboczą. Dzięki temu gładź będzie lepiej się trzymała, a jej nakładanie będzie łatwiejsze.

  • Uzupełnij ubytki i pęknięcia –  najlepiej nadaje się do tego gotowa masa naprawcza. Za jej pomocą szybko i skutecznie wypełnisz ewentualne dziury lub inne uszkodzenia ściany.

  • Zniweluj nierówności ściany – nałóż gładź szpachlową na całą wyrównywaną powierzchnię, tak by ściana była równa w pionie i poziomie. Konieczne może być nałożenie kilku takich warstw. Pamiętaj o tym, by kolejną nakładać dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

Po takich zabiegach ściana jest gotowa na kolejne prace wykończeniowe, a Ty możesz cieszyć się równymi i gładkimi powierzchniami.

Nierówne ściany – jak zamaskować

Często krzywe ściany można zamaskować z pomocą łatwych, tanich i prostych trików. Poniżej przedstawimy kilka  z nich. Dzięki nim będziesz mógł naprawić drobne lub większe niedoskonałości w pomieszczeniu.

Tynki dekoracyjne

Ozdobne tynki o różnorodnej strukturze wyróżniają się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia, a dodatkowo skutecznie zakrywają nierówne podłoże. Wiele z nich możemy nałożyć na ściany samodzielnie – dostępne są w postaci suchych mieszanek przeznaczonych do rozrobienia wodą. Efekt, jaki uzyskamy za ich pomocą, będzie zależny od rodzaju wybranego materiału, techniki pracy oraz zastosowanych narzędzi. 

Tynkowi strukturalnemu możemy nadać formę betonu lub kamienia bądź też odcisnąć w nim dekoracyjne stemple – do jego formowania nadają się gąbki, wałki, pace czy gazety. Tynki ciągnione i mozaikowe zawierają natomiast ziarniste wypełniacze, nadające ścianom różne struktury. Niektóre tynki dekoracyjne wymagają nadania im po nałożeniu odpowiedniej barwy, inne są już produktami zabarwionymi.

Warto wspomnieć także o tynkach japońskich, które zwane są zamiennie tapetami japońskimi lub natryskowymi. Wykonane nawet w dwucentymetrowej warstwie tynku wzory skutecznie zakryją wszelkie pęknięcia, dziury i ubytki.

Farba strukturalna na nierówne ściany

Podobnie jak tynk strukturalny, możemy nakładać je na podłoża różnego typu. Doskonale tuszują mankamenty ścian i nie wymagają uprzedniego wypełniania ubytków. Po pomalowaniu nimi ścian przystępuje się do wykonywania dowolnego wzoru – tutaj również pomocne są gąbki, wałki fakturowane, szczotki, pace czy pędzle.

Jeśli nasze ściany mają wiele nierówności bądź rys, z powodzeniem zamaskujemy je, wykonując wyrazisty, przyciągający uwagę wzór. Farby tego typu pozwalają na uzyskanie efektu podobnego do tego, jaki osiągniemy za pomocą tynków dekoracyjnych – są jednak tańsze i prostsze w stosowaniu.

Tapeta

Wśród wielu tapet dostępnych w sklepach naszą uwagę powinna zwrócić raufaza. Jest ona złożona z dwóch warstw papieru, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniają wiórki drewna. Od ich wielkości, kształtu oraz sposobu rozmieszczenia zależy, jaką fakturę zyska ściana pokryta raufazą. Do jej dużych zalet należy także możliwość wielokrotnego przemalowywania na dowolny kolor, co pozwala na łatwą i szybką zmianę wystroju pomieszczenia.

Na nierównych ścianach sprawdzą się też inne tapety – powinny być jednak grubsze, bardziej wytrzymałe i posiadać wyraźną fakturę, tak by dokładnie pokryć nierówne ściany. Czym wyrównać jeszcze krzywizny?

krzywe-ściany

Okładziny

Wśród okładzin ściennych nadających się do wykorzystania wewnątrz pomieszczeń znajdziemy różnego rodzaju panele. Laminowane, fornirowane czy 3D – wszystkie pozwalają na łatwe wyrównanie powierzchni ścian i umożliwiają modne zaaranżowanie przestrzeni. Do ich zalet należy też łatwość montażu i utrzymania w czystości, możliwość ukrycia pod nimi elementów instalacji oraz dobre właściwości izolacyjne.

Jak wyrównać krzywe ściany – dobierz odpowiedni sposób

Z naszego krótkiego poradnika dowiedziałeś się, jak poradzić sobie z nierównymi ścianami w Twoim domu lub mieszkaniu. W zależności od tego, z jakim rodzajem nierówności w ścianie masz do czynienia, możesz skorzystać z różnych sposobów na uzyskanie gładkiej struktury. W przypadku dużych nierówności, koniecznym będzie sięgnięcie po płyty kartonowo-gipsowe i gładź gipsową. Niewielkie odchylenia od prawidłowości z łatwością zamaskujesz z kolei przy użyciu odpowiedniej farby, tapety czy okładziny.

Planujesz wyrównywanie krzywej ściany? Odwiedź sklep Castorama.pl. Znajdziesz tutaj wszystkie potrzebne narzędzia oraz materiały wykończeniowe, takie jak płyty gipsowo-kartonowe, gładź gipsową i tynki dekoracyjne. Nie czekaj,  zaplanuj i przeprowadź remont w swoim domu razem z Castorama.pl!


 

Data publikacji: 03.03.2016