Produkty

Jak wykończyć nierówne ściany

Jak wykończyć nierówne ściany

Niewielkie ubytki, rysy czy nierówności ścian mogą pojawić się każdym domu i mieszkaniu. Chociaż nie wymagają przeprowadzania w mieszkaniu gruntownego remontu, to również nie prezentują się zbyt elegancko, co jest przyczyną tego, że chcemy je zamaskować. W tym celu warto sięgnąć po jeden z odpowiednich materiałów wykończeniowych.

tynk dekoracyjnyWszelkie defekty widoczne na ścianach wpływają na obniżenie estetyki naszego mieszkania. Aby to zmienić i przywrócić wnętrzom atrakcyjny wygląd, nie musimy jednak podejmować się kosztownych i czasochłonnych remontów. Niektóre materiały wykończeniowe wyróżniają się bowiem cechami, które pozwalają w szybki i efektowny sposób odświeżyć pomieszczenia, skutecznie zakrywając wszelkie skazy widoczne na ścianach.

Tynki dekoracyjne

Ozdobne tynki o różnorodnej strukturze wyróżniają się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia, a dodatkowo skutecznie zakrywają nierówne podłoże. Wiele z nich możemy nałożyć na ściany samodzielnie – dostępne są w postaci suchych mieszanek przeznaczonych do rozrobienia wodą. Efekt, jaki uzyskamy za ich pomocą, będzie zależny od rodzaju wybranego materiału, techniki pracy oraz zastosowanych narzędzi. Tynkowi strukturalnemu możemy nadać formę betonu lub kamienia bądź też odcisnąć w nim dekoracyjne stemple – do jego formowania nadają się gąbki, wałki, pace czy gazety. Tynki ciągnione i mozaikowe zawierają natomiast ziarniste wypełniacze, nadające ścianom różne struktury. Niektóre tynki dekoracyjne wymagają nadania im po nałożeniu odpowiedniej barwy, inne są już produktami zabarwionymi.

Warto wspomnieć także o tynkach japońskich, które zwane są zamiennie tapetami japońskimi lub natryskowymi. Wykonane nawet w dwucentymetrowej warstwie tynku wzory skutecznie zakryją wszelkie pęknięcia, dziury i ubytki.

Farby strukturalne

Podobnie jak tynk strukturalny, możemy nakładać je na podłoża różnego typu. Doskonale tuszują mankamenty ścian i nie wymagają uprzedniego wypełniania ubytków. Po pomalowaniu nimi ścian przystępuje się do wykonywania dowolnego wzoru – tutaj również pomocne są gąbki, wałki fakturowane, szczotki, pace czy pędzle. Jeśli nasze ściany mają wiele nierówności bądź rys, z powodzeniem zamaskujemy je, wykonując wyrazisty, przyciągający uwagę wzór. Farby tego typu pozwalają na uzyskanie efektu podobnego do tego, jaki osiągniemy za pomocą tynków dekoracyjnych – są jednak tańsze i prostsze w stosowaniu.

Tapeta winylowa na flizelinie ColoursTapeta

Wśród wielu tapet dostępnych w sklepach naszą uwagę powinna zwrócić raufaza. Jest ona złożona z dwóch warstw papieru, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniają natomiast wiórki drewna. Od ich wielkości, kształtu oraz sposobu rozmieszczenia zależy, jaką fakturę zyska ściana pokryta raufazą. Do jej dużych zalet należy także możliwość wielokrotnego przemalowywania na dowolny kolor, co pozwala na łatwą i szybką zmianę wystroju pomieszczenia.

Na nierównych ścianach sprawdzą się też inne tapety – powinny być jednak grubsze, bardziej wytrzymałe i posiadać wyraźną fakturę.

Okładziny

Wśród okładzin ściennych nadających się do wykorzystania wewnątrz pomieszczeń znajdziemy rożnego rodzaju panele. Laminowane, fornirowane czy 3D – wszystkie pozwalają na łatwe wyrównanie powierzchni ścian i umożliwiają modne zaaranżowanie przestrzeni. Do ich zalet należy też łatwość montażu i utrzymania w czystości, możliwość ukrycia pod nimi elementów instalacji oraz dobre właściwości izolacyjne.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie

Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie
Tradycyjne tynki grubowarstwowe nakładane są bezpośrednio na mury. Ich zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych budynku przed niekorzystnymi warunkami...
Czytaj więcej

Gzymsy elewacyjne i wewnętrzne

Gzymsy elewacyjne i wewnętrzne
Obecnie stawia się budynki nie tylko funkcjonalne, ale z dbałością o ich odpowiednie dopasowanie do przestrzeni i o ich piękny wygląd. Na naszych ulic...
Czytaj więcej

Ściany w salonie – jak je zaaranżować?

Ściany w salonie – jak je zaaranżować?
 Salon stanowi reprezentatywne pomieszczenie w każdym domu czy mieszkaniu. Tutaj przyjmujemy gości, ale także spędzamy wolny czas. Salon jest zwy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
17.03.2016
W moim mieszkaniu - w bloku z lat 60-tych oczywiście wszystko spartaczone i w sumie nierówne ściany to najmniejsze zło. Na razie mamy to pomalowane i nie wiem w sumie czy chce mi się coś z tym jeszcze robić.

Ocena i komentarz dla:

Jak wykończyć nierówne ściany