icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Co wybrać – grunt czy farbę podkładową?

Położyć grunt czy farby podkładowe – takie pytanie często rodzi się w sytuacji, gdy budujemy, odnawiamy albo remontujemy nasze wnętrza. Czym się różni grunt od farby podkładowej i kiedy warto je zastosować?

grunt czy farba podkładowa

Zadania gruntowania

Gruntem określamy substancję podkładową, a także zaschniętą warstwę tej substancji, która ma za zadanie:

-  wzmocnienie podłoża,
-  zmniejszenie chłonności warstwy podłoża,
-  poprawę przyczepność podłoża,
-  ograniczenie pylistości tynków i innych elementów podłoża.

Najbardziej chłonnymi podłożami są powierzchnie wykończone gipsem czy też płytami kartonowo-gipsowymi. Jeśli mamy do czynienia z niedawno postawioną ścianą, ważne jest, żeby dobrze określić stopień chłonności zastosowanego materiału. Wystarczy prosty test, polegający na przetarciu ściany mokrą gąbką. Jeśli woda będzie wsiąkać w ścianę, oznacza to dużą chłonność, a kiedy będzie jedynie spływać – nie jest to powierzchnia zbyt chłonna.

Szczególnym wskazaniem do przeprowadzenia gruntowania (poza dużą chłonnością) będzie też potrzeba wyrównania i ujednolicenia podłoża. Dotyczy to np. łączeń płyt gipsowo-kartonowych czy wstawek wykonanych z materiałów różniących się od reszty ściany. Grunt ma wówczas za zadanie wyrównać chłonność poszczególnych powierzchni przed malowaniem.

Najczęściej więc gruntowanie stosujemy w przypadku całkiem nowych ścian albo też ścian remontowanych, ale będących w nie najlepszym stanie technicznym. Wówczas grunt pomaga wzmocnić i przysposobić ściany do zastosowania nowych wykończeń. Gruntowanie świetnie przygotowuje ściany do położenia na nich różnych typów wykończeń, np. tapet, farb lateksowych, płytek ceramicznych, tynków strukturalnych, a nawet kamieni.

Przeczytaj także: Kamień gipsowy na ścianie – zrób to sam

Zadania farb podkładowych

Zasadniczym zadaniem farb podkładowych jest ograniczenie wchłaniania przez podłoże farb nawierzchniowych, co przekłada się na ich mniejsze zużycie. Ważne jest także skuteczne odcięcie się kolorystyczne od poprzedniej powłoki.

Farby podkładowe nie są zalecane do stosowania na ścianach, które są w kiepskim stanie. Nie wzmacniają ani też nie zespalają rozkruszających się powierzchni starych ścian. Najczęściej stosuje się je przy drobnych zmianach – jak np. przy przemalowaniu, znacznie rzadziej w przypadku zadań związanych z generalnym remontem.

Stosując farby podkładowe, można zabezpieczyć powierzchnię tak, aby z łatwością nałożyć na ściany nowy kolor, nawet mocno różniący się od poprzedniego. Farby podkładowe pozwolą nam uzyskać jednolite, pozbawione smug pokrycie, a także zużyć stosunkowo niewiele farby.

Wyboru między pokryciem gruntem a farbą podkładową warto dokonać głównie, w oparciu o planowany zakres prac oraz rodzaj i stan powierzchni ścian, na których będziemy pracować.

Warto także pamiętać, że preparaty gruntujące oraz farby podkładowe mają także wiele odmian. Zapoznajmy się z opisami na etykietach i użyjmy tym silniejszych środków, im bardziej zniszczona czy wymagająca będzie nasza powierzchnia.

grunt czy farba podkładowa

Sprawdź też: Gzymsy elewacyjne i wewnętrzne

Ponadto pamiętajmy, aby zastosować odpowiedni środek, czyli przeznaczony do materiałów, na których będziemy pracować. Inny preparat podkładowy czy gruntujący nakładamy na beton, na różne typy tynków, a inny na płyty gipsowo-kartonowe. Inaczej także przygotowujemy ścianę pod różne typy przewidywanego wykończenia (farba, tapeta, płytki, kamień).

Aplikacja gruntów i podkładów

Preparaty gruntujące i podkładowe zazwyczaj aplikuje się wałkiem lub pędzlem malarskim. Często wystarczy już jedna ich warstwa. Przed podjęciem kolejnych prac wykończeniowych trzeba poczekać, aż pierwsza warstwa całkowicie wyschnie.

Nie powinniśmy dopuszczać do nakładania zbyt dużej ilości preparatów gruntujących, gdyż może wtedy powstać zjawisko tzw. szkliwienia się. Grunt, który nie wchłonął się w ścianę, tworzy na niej miejsca z widocznym (szczególnie pod światło) połyskiem. Takie obszary trudno będzie potem malować czy w inny sposób wykończyć. W takich sytuacjach warto użyć gruntu tzw. szczepnego, z zawartością drobnego piasku kwarcowego, co pozwoli poprawić szorstkość i przyczepność ściany.