icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kamień gipsowy na ścianie – zrób to sam

/kamien-gipsowy-na-scianie-zrob-to-sam-ins-94885.html

Kamień gipsowy na ścianie

Kamienie gipsowe są znakomitą i bardzo tanią alternatywą dla innych, dość drogich materiałów naturalnych. Taka ozdoba pasuje praktycznie do każdego domu, bez względu na to, w jakim stylu jest on urządzony. Po odpowiednim dobraniu barwy i odcienia, całość może odmienić nasz salon nie do poznania.
 
Materiał ten możemy montować praktycznie na każdej powierzchni. Jego montaż jest stosunkowo prosty i bezproblemowy, w związku z czym powinniśmy sobie z tym poradzić bez pomocy fachowca. Do tego celu nie będą nam potrzebne także ani wielkie umiejętności, ani skomplikowane narzędzia – potrzebne będą: poziomicamiarka, piłka do drewna, papier ścierny oraz klej. Od czego rozpocząć pracę?

 Przygotowanie ściany

Przed położeniem kamienia gipsowego ścianę trzeba do tego odpowiednio przygotować – najpierw starannie wyczyścić ją mydłem malarskim, a kiedy wyschnie, dokładnie zagruntować. Grunt można nanosić szerokim pędzlem bądź zwykłym wałkiem. Ważne jednak, by zrobić to równomiernie.

Szlifowanie

Kiedy czekamy na wyschnięcie gruntu, możemy przygotować płytki do montażu. W tym celu warto dokładnie wyrównać ich spód papierem ściernym bądź szlifierką – gips w tym miejscu nie zawsze jest równy. To zadanie jest ważne dla dalszych prac.

Klejenie

Kiedy grunt całkowicie wsiąknie w ścianę (zazwyczaj trwa to około 24 godzin), możemy rozpocząć klejenie płytek. W tym celu na spód każdej z nich nanosimy elastyczny klej, pokrywając zdecydowaną większość powierzchni. Nakładanie na ścianę rozpoczynamy od dołu, od początku pracy dbając o zachowanie idealnego poziomu.

Kamień gipsowy na ścianie

Docinanie

Miejsca, w których konieczne będzie dopasowanie kamienia do odpowiedniego wymiaru bądź kształtu, należy dokładnie zmierzyć, wzór przenieść na płytkę i wyciąć go najlepiej za pomocą piłki do drewna.

Wykończenie

W ten sposób zakrywamy płytkami całą zaplanowaną wcześniej powierzchnię, kontrolując jednocześnie co jakiś czas poziomicą czy utrzymujemy odpowiedni poziom. Po przyklejeniu ostatniej płytki całość powinniśmy zostawić na około 24 godziny, aby klej miał okazję się zawiązać. Na tym nasza praca się kończy.
 
Kamień gipsowy to bardzo ładna i tania ozdoba do naszego salonu. Co ważne, możemy ją zamontować własnoręcznie, oszczędzając tym samym na zatrudnieniu fachowca. Jeśli chcemy ożywić nasz salon niewielkim kosztem, takie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę.