LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wzmocnić słabe i kruche ściany

Kiedy podłoże naszych ścian jest osłabione, zwykle od razu jest to widoczne w postaci pylącej gładzi gipsowej oraz osypującego się tynku mineralnego. Tak zniszczona struktura ścian, przed malowaniem powinna być odpowiednio zabezpieczona i odświeżona najlepiej za pomocą preparatu gruntującego.

ściany gruntowanie

W jaki sposób sprawdzić stan naszej ściany?

Jednym ze sposobów – bardzo prozaicznym, jest przetarcie jej powierzchni dłonią. Tynk słaby pozostanie na niej w postaci pyłu. Na niektórych ze ścian po dokładnym obejrzeniu zobaczymy ponadto pęcherze farby, które najprawdopodobniej powstały na powierzchni dlatego, że podczas poprzednich prac pominięto etap gruntowania.

Aby sprawdzić przyczepność starych powłok, możemy także wykonać miejscowy test, np. na wybranym fragmencie wykonać delikatne nacięcia, poziomych oraz pionowych linii. Odstępy pomiędzy liniami powinny wynosić wówczas 4-5 mm. Następnie do naciętego miejsca należy przykleić taśmę malarską i po chwili energicznie ją oderwać. Jeśli wówczas większy kawałek podłoża odwarstwi się od miejsca, oznacza to mniej więcej tyle, że należy ja usunąć i oczyścić.  

Aby ściana była mocna

Koniecznie przed każdą rozpoczętą pracą zwróćmy uwagę na prawidłowo wykonane gruntowanie powierzchni. Gruntowanie to kluczowy etap malowania i dokładne jego przeprowadzanie jest niezbędne do uzyskania gładkiej i solidnej powierzchni ściany. Niestety, często przez wzgląd na oszczędności rezygnujemy z zakupu preparatu do gruntowania. Jest to spory błąd.

W efekcie można narazić się na ryzyko powstania zniszczeń, głównie wynikających z niedostatecznej przyczepności gruntu do podłoża.

Przed przystąpieniem do gruntowania należy za pomocą metalowej szpachelki usunąć stare, luźno związane z podłożem powłoki malarskie. Przed nakładaniem gładzi zaś, podłoża nie wolno także zwilżać wodą, wystarczy, że je dokładnie odkurzymy.

grunt castorama

Jaki podkład gruntujący?

Jednym z produktów służących do zagruntowywania ścian jest preparat akrylowy, mający bardzo wszechstronne zastosowanie. Często środki te są jednocześnie stosowane do wewnętrznych malowań oraz pokrycia tynków elewacyjnych. Produkty tego typu wzmacniają gładzie gipsowe, a także powierzchniowo osłabione tynki. Preparaty te minimalizują możliwość powstawania pęcherzy oraz wykwitów solnych. Tak zabezpieczone podłoże będzie lepiej znosiło różne warunki atmosferyczne. Dodatkowym atutem nakładania gruntów jest zarówno łatwe nałożenie, jak i krótki czas schnięcia. Co ważne, jeśli wybierzemy dobrej jakości grunt, nie musimy martwić się o to, że produkt wpłynie na wybraną kolorystykę ścian, sufitów czy tynków zewnętrznych. Położona warstwa charakteryzuje się zwykle powłoką ochronną o półmatowym lub matowym wykończeniem.

A jeśli ściana ma rysy lub pęknięcia?

Aby usunąć rysy oraz pęknięcia, zaleca się zastosować elastyczną masę szpachlową, która zawiera włókno szklane. Zapobiega ona powstawaniu nowych rys, a te już istniejące uzupełnia się ostrą krawędzią szpachelki. Po wyschnięciu produktu gotowe podłoże wypełniamy gładzią szpachlową. Miejsca narażone na obtłuczenia, np. narożniki ścian w przedpokojach, na klatkach schodowych czy okolice drzwi, zabezpieczamy dodatkowo profilami aluminiowymi.

 

Data publikacji: 01.10.2015